سه شنبه, 10 مهر 1397 - 18:15

«فرصت امروز» تحولات بازارها پس از سقوط قیمت دلار را بررسی می کند / روز خوش بازارها

با سقوط قیمت دلار و اثرات مستقیم آن بر بازارهای موازی در این روزها، می توان به اطمینان گفت که روز خوش بازارها فرا رسیده است، چنانچه روز سه شنبه قیمت ها در تمام بازارها همچون ارز، طلا، موبایل و خودرو با کاهش قابل توجهی همراه بود. از یک سو، بازار خودرو شاهد کاهش میانگین ۵۰میلیون تومانی قیمت ها بود و از سوی دیگر، به گفته رئیس اتحادیه طلا و جواهر کاهش قیمت طلا و سکه نیز کماکان ادامه دارد.

همچنین ترمز بورس نیز سرانجام کشیده شد و با کاهش قیمت دلار، معامله گران دیروز شاهد افت بیش از ۷۰۰۰ واحدی شاخص بورس بودند. در عین حال، کاهش شدید قیمت دلار موجب شد تا قیمت برخی محصولات وارداتی از جمله موبایل نیز ارزان شود و به گفته رئیس اتحادیه دستگاه های مخابراتی و لوازم جانبی، قیمت موبایل به موازات کاهش دلار 20درصد ارزان شود.

گزارش های میدانی نشان می دهد که فضای فروش در بازار ارز تهران و شهرستان ها تقویت شده و قیمت هایی که با شانتاژ دلالان به صورت بی حساب بالا رفته بود حالا با هراس مردم از کاهش شدید، در روند قوی نزولی قرار گرفته است. در این میان البته اتفاقاتی نظیر سیگنال مثبت مجلس برای تصویب لوایح چهارگانه مربوط به FATF و همچنین اتمام حجت قوه قضاییه با کانال ها و سایت هایی که بی حساب و لحظه ای قیمت ارز را اعلام می کردند نیز توانسته است جو هیجانی بازار را خنثی کند چراکه این کانال ها در ساعات تعطیلی بازار نیز فعالیت داشتند و قیمت هایی را اعلام می کردند که مبنای خریدوفروش دلالان قرار می گرفت.

روز خوش بازارها فرا رسید

چند ماهی بود که نرخ ارز نوسانات صعودی داشت و خیال پایین آمدن هم نداشت اما از روز دوشنبه تدابیر دولت کارساز افتاد و کاهش نرخ ارز آغاز شد. به گزارش ایسنا، بازار ارز روز سه شنبه نیز همانند عصر دوشنبه شاهد حضور افراد زیادی است که تقاضای فروش دلار و یورو را دارند. این در حالی است که اکثر صرافی ها خرید و فروش ندارند و تابلوهای شان را خاموش کرده اند. همچنین روز سه شنبه در بازار بین قیمت خرید و فروش دلار ۴۵۰۰ تومان اختلاف مشاهده می شد چراکه نرخ خرید دلار در بین دلالان فردوسی ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان اما نرخ فروش آن ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان بود.

در پی روند کاهشی نرخ ارز در چند روز گذشته، دیروز نیز بازار آزاد ارز بسیار شلوغ بود و مردم برای فروش ارزهای خود به بازار هجوم آورده اند و نرخ خرید دلار در بین دلالان رقمی بین ۱۰ تا ۱۱ هزار تومان است. همچنین دلالان، دلار را به قیمت ۱۳هزار و ۵۰۰ تومان می فروشند که برخلاف هفته گذشته اختلاف چشمگیری بین قیمت خرید و فروش آن به چشم می خورد و دلالان، این اختلاف قیمت را به دلیل روند کاهشی نرخ ارز اعلام می کنند.

همچنین یورو در بازار آزاد بین دلالان از ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان تا ۱۵۰۰۰ تومان خریداری می شود و این در حالی است که نرخ فروش این ارز در بازار آزاد ۱۶ هزار تا ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان متغیر است. این در حالی است که بیشتر دلالان معتقدند نرخ ارز در روزهای آینده نیز کاهشی خواهد بود و حتی ممکن است تا ۸۰۰۰ تومان نیز برسد.

کاهش ۵۰ میلیون تومانی قیمت خودرو

اما کاهش نرخ تنها به بازار ارز محدود نبود و فعالان بازار خودرو از کاهش میانگین ۵۰ میلیون تومانی قیمت ها در بازار خودرو خبر می دهند. با آغاز روند سقوط قیمت دلار از بعدازظهر روز دوشنبه، انتظار می رفت قیمت ها در بازار خودرو نیز روند نزولی به خود بگیرد.

در این شرایط براساس جدیدترین اخبار به دست آمده از بازار خودرو قیمت ها در بازار خودرو به شدت کاهش یافت. به گفته رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودروی تهران، در حال حاضر قیمت خودروهای داخلی بین ۱.۵ تا ۱۲میلیون تومان و قیمت خودروهای وارداتی که نسبت مستقیم با نرخ ارز دارند به طور میانگین ۵۰میلیون تومان کاهش یافته است.
این وضعیت در حالی است که به گفته فعالان بازار خودرو در حال حاضر همه در این بازار فروشنده شده اند و هیچ خریداری در بازار وجود ندارد. در این شرایط رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودروی تهران پیش بینی می کند که در روزهای آتی نیز روند کاهش قیمت ها در بازار خودرو ادامه خواهد یافت.

قیمت سکه هم کاهش یافت

همچنین رئیس اتحادیه طلا و جواهر اعلام کرد که روند قیمت طلا و سکه در روز دوشنبه کاهشی بوده و پیش بینی می شود که این روند ادامه داشته باشد، چراکه آخرین قیمت ثبت شده برای هر قطعه سکه تمام طرح جدید 4میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بوده است.

برخلاف هفته گذشته، این هفته روند کاهشی قیمت طلا و ارز در بازار حاکم شد، به گونه ای که به گفته ابراهیم محمد ولی، هر قطعه سکه تمام طرح جدید 4میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و هر قطعه سکه تمام طرح قدیم 4میلیون و ۳۰۰ هزار تومان معامله شد.

به گفته او، روز دوشنبه در بازار نیم سکه تا 2میلیون و ۲۹۰ هزار تومان کاهش یافت و ربع سکه یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان فروخته شد. همچنین نرخ ۶۸۰ هزار تومان برای سکه گرمی به ثبت رسید.

محمد ولی ادامه داد: بازار طلا نیز در همین وضعیت قرار داشت، چرا که هر مثقال طلای ۱۷ عیار به یک میلیون و ۸۴۴ هزار تومان و هر مثقال طلای ۱۸عیار نیز به یک میلیون و ۹۶۱ هزار تومان رسید و هر گرم طلای ۱۸ عیار هم ۴۲۵ هزار تومان معامله شد که بیش از ۵۰ هزار تومان افت قیمت را در یک روز تجربه کرده است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر گفت: گرچه در شرایط کنونی پیش بینی قیمت در بازار طلا و سکه دشوار است اما با توجه به روند کاهشی قیمت ها از ابتدای هفته و شدت گرفتن کاهش از روز دوشنبه، به نظر می رسد شاهد کاهش قیمت طلا و سکه در بازار باشیم.

دلار بیش از ۷۰۰۰ تومان نمی ارزد

در همین زمینه، رئیس سابق اتاق بازرگانی تهران ضمن تاکید بر اینکه دولت باید بازار ارز را به سمت قیمت واقعی آن که حدود ۷۰۰۰ تومان است، هدایت کند، گفت: کسانی که زندگی خود را وارد قمار بازار ارز کرده اند، خسارات فراوانی دیده اند و باید بدانیم که بازار ارز، بازار سوداگری نیست و نباید سرمایه های خودمان را با این قمار خطرناک، از بین ببریم.

در پی کاهش قیمت دلار و رسیدن نرخ خرید آن به حدود ۱۰ هزار تومان در بازار یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق درباره وضعیت بازار ارز اظهار کرد: قطعا قیمت واقعی دلار آن نرخ های کذایی هفته گذشته که تا بیش از ۱۹هزار تومان رفته بود، نیست و به دلیل عوامل متعددی مانند عوامل بین المللی، جو روانی و ... این شوک در بازار ارز به وجود آمد که می توان گفت همه عوامل آن غیراقتصادی بود.

وی افزود: دولت باید به گونه ای بازار ارز را مدیریت کند که نرخ دلار به کمتر از ۱۰ هزار تومان یعنی حدود ۷۰۰۰ تومان برسد و پس از آن کنترل ها و نظارت های خود را بر این بازار به گونه ای اعمال کند که قیمت ها تثبیت شود.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق ادامه داد: انتظارات بازیگران متعدد در داخل و مسائل بین المللی باعث شد قیمت دلار کاهش پیدا کند و از سوی دیگر نیز عواملی مانند خرابکاری عده ای که در گذشته از کشورهای همسایه برای بر هم ریختن بازار ارز، پول می گرفتند، سبب گرانی و التهاب در بازار ارز شدند، اما به نظر می رسد این روزها ورق برگشته و بازار به سمت آرامش حرکت می کند.

آل اسحاق با اشاره به اینکه دولت و رسانه ها باید به گونه ای فضا را مدیریت کنند که قیمت دلار به آنچه از نظر علمی مدنظر بانک مرکزی و دولتمردان است برسد، گفت: پس از آن باید به سمت تثبیت نرخ مورد نظر حرکت کنند و به اقتصاد این کشور جان تازه ای ببخشند.

بورس معکوس کشید

اما در شرایطی که قیمت ها در بازارهای ارز، طلا و خودرو نزولی بود قیمت ها در بازار سهام نیز کاهش یافت. کاهش یکباره قیمت سهم ها در بورس تهران و افت بیش از ۷۰۰۰ واحدی شاخص، همزمان با کاهش قیمت دلار در بازار، می تواند محکم ترین دلیل باشد که نشان دهد ادعای کسانی که اعلام می کردند رشد قیمت سهم ها و رونق بورس در هفته ها و ماه های گذشته دلایل مدیریتی داشت، اشتباه بود. در ماه های گذشته با افزایش قیمت دلار بورس تهران نیز شاهد افزایش قیمت سهم ها بود، به طوری که هر روز به طور متوسط شاخص کل ۴۰۰۰ واحد رشد می کرد و رکورد جدیدی را به ثبت می رساند. این موضوع سبب شده بود در بسیاری از گروه های بورسی مخصوصا در شرکت هایی که صادرات محور هستند در روزهای متمادی صف های خرید ایجاد شود و فزونی تقاضا بر عرضه، قیمت ها را افزایش دهد.

اما با کاهش نرخ دلار، روز سه شنبه از ابتدای باز شدن معاملات بورس، قیمت ها لحظه به لحظه کاهش یافت و در بسیاری از سهم ها صف های فروش پایدار به وجود آمد. از ابتدای باز شدن معاملات با روند کاهشی قیمت ارزهای خارجی از جمله یورو و دلار، شاخص کل با شتاب فزاینده ای رو به کاهش گذاشت، به طوری که تا پایان ساعات معاملاتی این کاهش ادامه داشت و در نهایت با ۷۲۲۰ واحد کاهش به رقم ۱۸۸ هزار و ۲۵۹واحدی رسید.

کاهش یکباره قیمت سهم ها در بورس تهران و افت بیش از ۵۰۰۰ واحدی شاخص، همزمان با کاهش قیمت دلار در بازار آزاد، تنها یک ساعت پس از باز شدن معاملات و ادامه سقوط آن تا کانال ۱۸۸ هزار واحدی تا پایان ساعت داد و ستدها، می تواند محکم ترین دلیل برای نشان دادن ادعای کسانی باشند که اعلام می کردند رشد قیمت سهم ها و رونق بورس در هفته ها و ماه های گذشته دلایل مدیریتی داشت، چرا که امروز با اولین تلنگر در حوزه ارز و کاهش قیمت دلار، صف های فروش میلیونی تقریبا در تمام گروه ها و مخصوصا گروه های صادرات محور و ارزآور ایجاد شد.

موبایل ۲۰درصد ارزان شد

کاهش شدید قیمت دلار در بازار همچنین باعث شده است که قیمت برخی محصولات وارداتی از جمله موبایل ارزان شود و رئیس اتحادیه دستگاه های مخابراتی و لوازم جانبی گفته است که قیمت موبایل به موازات کاهش دلار 20درصد ارزان شده است.

بعد از اوج گیری قیمت دلار و ایجاد التهاب قیمتی در بازار محصولات وارداتی، از روز دوشنبه که استارت کاهش قیمت ها زده شد و اکثر مردم دلار به دست، متقاضی فروش شدند، قیمت موبایل نیز روند کاهشی پیدا کرد. در همین زمینه، مهدی محبی رئیس اتحادیه دستگاه های مخابراتی و لوازم جانبی با اشاره به فروشنده شدن افرادی که اقدام به خرید دلار در قیمت های بالا کرده بودند، به تسنیم، گفت: از امروز که بازار فروش دلارهای مردمی داغ شده، نگاهی به لیست قیمت گوشی های تلفن همراه نیز نشان می دهد که قیمت محصولات این بازار روند نزولی گرفته است.

او با تأکید بر اینکه کاهش قیمت نرخ دلار هم زمان با بالا رفتن فروش دلارهای خانگی می تواند اتفاق خوبی برای فروش تجهیزات وارداتی با نرخ مناسب باشد، گفت: با توجه به کاهش 10 تا 20درصدی نرخ تابلوی صرافی ها، قیمت موبایل نیز به همین اندازه با توجه به لیست قیمت هایی که چک کرده ام، کاهش داشته است.

محبی درباره اینکه واقعا تأثیر این کاهش نرخ به صورت آنی بر بازار موبایل بوده است؟ گفت: 100درصد هم زمان با کاهش نرخ، تأثیرات آن به صورت لحظه ای بر بازار اعمال می شود زیرا اکثر کالاهایی که اکنون در بازار موجود است، گوشی های مسافری است. تازه این میزان کاهش قیمت با تداوم روند کاهشی، ادامه دار خواهد بود و قیمت گوشی های تلفن همراه در بازار به نرخ واقعی نزدیک تر خواهد شد.

بروزترین قیمت دلار

قیمت دلار امروز

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی