دوشنبه, 02 مهر 1397 - 21:53

راز ایلان ماسک برای یادگیری سریع مطالب

ایلان ماسک معمولاً به عنوان یک انسان تیزهوش شناخته می شود، اما او از یک استراتژی مهم برای یادگیری سوژه های مختلف استفاده می کند.

به گزارش زومیت، همه ما ایلان ماسک را به عنوان یکی از خارق العاده ترین ذهن های جهان می شناسیم. به گفته خانواده و اطرافیان، او از نبوغی ذاتی برخوردار بوده و درعین حال، کتاب ها و مقالات بسیار زیادی مطالعه کرده است، اما درخشش ایلان ماسک صرفاً ناشی از هوش و استعداد ذاتی و مطالعات علمی زیاد نیست. او یاد گرفته که چگونه باید یاد بگیرد.

اگر کسی بخواهد در اواسط مسیر حرفه ای، در حوزه علوم فضایی به تخصص برسد (پس از هم بنیانگذاری پی پال و یک شرکت انقلابی در صنعت خودروسازی الکتریکی)، باید به وضوح بداند که چگونه در کوتاه ترین زمان ممکن، حداکثر اطلاعات ممکن را به ذهن بسپارد. ایلان ماسک، انسانی است که به خوبی در این امر مهارت دارد.

درخت دانش

در یکی از پست های کلاسیک Reddit AMA، یکی از هواداران ایلان ماسک از او خواست که توضیح بدهد چگونه همه چیز را به سرعت یاد می گیرد. او نوشته بود:

من می دانم که شما کتاب های زیادی خوانده اید و افراد بسیار باهوشی را در استخدام دارید که از دانش آن ها استفاده می کنید، ولی باید اذعان کنید که با یک راهکار خاص مطالب بیشتری را (بیشتر از هر انسان زنده ای) در ذهن خود نگه می دارید. چگونه به این مهارت رسیده اید؟

ماسک در پاسخ گفته بود که برخلاف تصور مردم، ظرفیت ذهنی او بیش از سایرین نیست. ماسک خوانندگان را تشویق کرده بود که از محدودیت هایی که برای خود تعیین کرده اند، فراتر بروند. او گفت:

من فکر می کنم که اکثر مردم، می توانند بسیار بیشتر از چیزی که فکر می کنند یاد بگیرند. آن ها تلاش نمی کنند و خود را دست کم می گیرند.

اما بنیان گذار تسلا و اسپیس ایکس، پس ازاین مقدمه به نکته بسیار خوبی اشاره می کند:

یک توصیه: بسیار مهم است که دانش را به عنوان یک درخت منطقی ببینید. ابتدا مطمئن شوید پیش از آنکه به جزییات یعنی همان شاخه و برگ ها برسید، اصول اساسی، یعنی ریشه ها و تنه درخت را درک کرده اید. هرچه ریشه و تنه درخت قوی تر و محکم تر باشد، وزن شاخه های بیشتری را می تواند تحمل کند.

شاید مفهوم «درخت معنایی» فقط برای افرادی که در زمینه علوم کامپیوتر فعالیت می کنند آشنا باشد. ولی منظور ایلان ماسک، برای همه روشن است: قبل از اینکه ایده های اصلی مبحثی را درک کنید، ذهن تان را متوجه حواشی و جزییات نکنید. ابتدا مفاهیم اصلی را خوب یاد بگیرید.

اگر با مفهومی ارتباط برقرار نکنید، نمی توانید آن را به یاد بیاورید

بسیاری از متخصصان حافظه معتقدند که بهترین راه برای به یادآوردن یک موضوع، این است که آن را به نکاتی که از قبل می دانید ارتباط دهید. اگر مغز شما برای یادگیری آمادگی نداشته باشد، مثل این است که مطالب را از یک گوش بشنوید و از گوش دیگر بیرون دهید. به همین دلیل بسیاری از ما در به یادآوردن اسامی با مشکل مواجه می شویم. بازهم به همین خاطر است که برای به ذهن سپردن نکته ای، مثلا می گوییم: «ماری اهل آلاسکا، همان جایی که پسرعموی من زندگی می کند». یادگرفتن اصول یک مبحث نیز دقیقاً دستاویز ذهنی مشابهی برای ما فراهم می کند.

توصیه ماسک از نقطه نظر آموزشی نیز صادق است. سلمان خان، بنیان گذار آکادمی خان در یکی از سخنرانی های ted talk توضیح می دهد که اگر یک خانه، روی فونداسیون متزلزلی ساخته شود، همیشه سست و غیرمقاوم باقی می ماند و این امر در مورد یادگیری نیز مصداق دارد. تلاش برای شناختن جزییات پیشرفته یک موضوع، قبل از اینکه اصول آن را فهمیده باشید، فقط شما را گیج و مشوش می کند و درنهایت به خستگی و دل زدگی منجر می شود (مثل مثلثات دوره دبیرستان).

پس اگر می خواهید سریع تر یاد بگیرید، توصیه ایلان ماسک را اجرا کنید و استراتژیک پیش بروید. برای یادگرفتن مراحل پیشرفته و جزییات یک مبحث عجله نکنید، حتی اگر این مبحث برای شما جذاب است. در هر زمینه ای که درس می خوانید یا نکته ای یاد می گیرید، برای مسلط شدن به اصول و مبانی آن سوژه، وقت بگذارید. اگر برای یادگیری مطالب پایه ای زمان بیشتری صرف کنید، یادگیری عمومی و کلی خود را سریع تر و بهتر می کنید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی