یکشنبه, 01 مهر 1397 - 18:33

محمد شریعتمداری می رود یا می ماند / حاشیه های یک استعفا

فرصت امروز: ماجرای استعفای وزیر صنعت، معدن و تجارت، ازجمله مهم ترین خبرهای اقتصادی رسانه ها در روز گذشته بود و بسیاری از خبرگزاری ها دیروز یکشنبه به گمانه زنی درباره استعفای محمد شریعتمداری و موافقت یا مخالفت رئیس جمهور با این استعفا پرداختند؛ چنانچه بازار تاییدها و تکذیب ها در این باره داغ بود و کمتر رسانه ای بود که دیروز در این باره گمانه زنی نکرده یا در قالب خبر و گزارشی به آن نپرداخته بود. این درحالی بود که حضور رئیس جمهور در نیویورک نیز به این ابهام بیشتر دامن می زد و بازار گمانه زنی ها را بیش از پیش داغ می کرد.

اما صبح یکشنبه خبر پذیرش استعفای محمد شریعتمداری از سوی رئیس جمهور درحالی منتشر شد که پیشتر اخباری از تلاش نمایندگان در بهارستان برای فراخواندن او به پارلمان و استیضاح وزیری دیگر از مجموعه وزرای اقتصادی دولت دوازدهم حکایت می کرد.

خبر استعفای شریعتمداری ابتدا در خبرگزاری «خانه ملت» همراه با فایل صوتی مصاحبه منتشر شد که در آن الیاس حضرتی، نماینده مجلس و مدیرمسئول روزنامه «اعتماد» از پذیرش استعفای وزیر صنعت از سوی رئیس جمهور خبر داده و برای او آرزوی موفقیت کرده بود. این خبر اما در ادامه با واکنش سریع مسئولان وزارت صمت رو به رو شد.

همچنین خبرگزاری «مهر» در این باره از قول یکی از مسئولان در وزارت صنعت، معدن و تجارت خبر داد که این استعفا جدید نیست. به گفته این مقام مسئول، فعلا موضوع خداحافظی وزیر صنعت در قالب استعفا مطرح نیست، مگر اینکه تصمیم دیگری گرفته شود.

«مهر» در ادامه این خبر نوشت که مباحث مطرح شده درخصوص استعفای محمد شریعتمداری در شرایطی مطرح شده که احمد علیرضا بیگی از استعفای وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داده و گفته بود که رئیس جمهور پیش از سفر به نیویورک، این استعفا را پذیرفته است.

از سوی دیگر اما «ایسنا» خبری به نقل از الیاس حضرتی منتشر کرد که استعفای وزیر صنعت را شایعه دانسته و گفته بود: ایشان به فعالیت خود ادامه می دهد.

این درحالی بود که عصر یکشنبه رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از قطعی بودن استعفای وزیر صنعت خبر داد و گفت: استعفای وزیر صنعت، معدن و تجارت قطعی است، اما پذیرش قطعی از طرف رئیس جمهور نهایی نشده است. محمدرضا پورابراهیمی به خبرگزاری صداوسیما گفت: شریعتمداری دیروز استعفای خود را تقدیم رئیس جمهور کرد و پیگیری های ما و خبرها حاکی از آن است که رئیس جمهور به احتمال قوی این استعفا را می پذیرد.

همچنین امیرآبادی عضو هیات رئیسه مجلس نیز این خبر را تایید کرد و گفت: امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور گفتند که وزیر صنعت، معدن و تجارت استعفا داده است. از سوی دیگر، وزارت صنعت نیز عصر روز گذشته خبر «تکذیب استعفای وزیر صنعت» را از سایت شاتا حذف کرد. این درحالی بود که پیشتر وزارت صنعت با درج تکذیبیه ای، خبر استعفای شریعتمداری را رد کرده بود.

با این همه، در بازار داغ تایید و تکذیب ها درباره استعفای وزیر صنعت و موافقت رئیس جمهور با استعفای شریعتمداری، اما این سوال مطرح است که استعفای وزیر صنعت، معدن و تجارت در حال حاضر تا چه اندازه به صنعت محروم از تکنولوژی های نو و آسیب دیده از جریان رکود و تحریم ها کمک می کند و آیا تغییر و جابه جایی موید تغییر رویکرد در وزارت صنعت، معدن و تجارت خواهد بود؟

تفکر پوپولیستی در سیستم مدیریتی

در این باره، مهدی پورقاضی، رئیس کمیسیون صنعت اتاق تهران معتقد است: بیشتر صنعتگران از وضعیت فعلی ناراضی اند و فکر نمی کنم وزارت صمت گام مثبتی در راه کمک به صنعت برداشته باشد، اما اکنون در شرایطی قرار داریم که اظهارنظر در این باره که آیا تغییر وزیر به صنعت کمک می کند یا خیر، مشکل است.

او در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق تهران ادامه داد: مجموعه مقررات و قوانین و سازمان های متولی صنعت مشکل دارد و مشکل سیستم به گونه ای است که اگر متخصص ترین فرد در پست وزارت صنعت قرار بگیرد، کار به سختی پیش می رود. تفکر پوپولیستی در سیستم ریشه دوانده است. به عنوان صنعتگر نمی توان از ماندن یا رفتن وزیر صنعت اظهار خوشحالی یا ناراحتی کنم به این دلیل که در مورد عملکرد وزرای بعدی نگران هستم.

رئیس کمیسیون صنعت با اشاره به اینکه ممکن است وزیر بعدی جوان تر بوده و با سیستم پوپولیستی فاصله داشته باشد، گفت: از نظر من برای بهبود وضعیت صنعت، سیاست های اقتصادی در مورد ارز و ارتباط با کشورهای خارجی باید تغییر کند. رویکردها در روابط خارجی لطمه سنگینی به اقتصاد کشور زده است و اصلاح باید از یک نقطه آغاز شود. آنچه در یک سال اخیر در این زمینه شاهد آن بودیم به هیچ عنوان امیدوارکننده نیست و در این شرایط، بودن یا نبودن یک فرد کمکی نمی کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی