شنبه, 31 شهریور 1397 - 19:46

۱.۲ میلیون فقره چک برگشت خورد / مبادله ۹ میلیون فقره چک در مرداد ماه امسال

فرصت امروز: تازه ترین آمار بانک مرکزی از میزان مبادلات چک در مردادماه امسال نشان می دهد که حدود ۹.۱ میلیون فقره چک به ارزشی حدود ۸۳هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان مبادله شده که از نظر تعداد ۴.۶درصد و به لحاظ مبلغ ۳.۹درصد نسبت به تیرماه کاهش داشته است.

همچنین از بین ۹.۱میلیون فقره چک مبادله شده حدود ۷.۸میلیون فقره با ارزشی بالغ بر ۷۰ هزار میلیارد تومان وصول شده است و در عین حال، بیش از ۱.۲ میلیون فقره چک برگشت خورده که این تعداد ۹.۶درصد نسبت به تیرماه کاهش داشته است. ارزش چک های برگشتی نیز به ۱۳ هزار میلیارد تومان می رسد که ریزش ۸.۵درصدی داشته است.

نکته مهم و جالب در گزارش بانک مرکزی، به کاهش مبادلات چک در مردادماه برمی گردد و گزارش های میدانی نیز این امر را تایید می کند که استفاده از چک تا حد زیادی در جامعه کاهش یافته و مردم ترجیح را بر دریافت های نقدی گذاشته اند؛ چرا که با عدم ثبات در قیمت ها در ماه های گذشته، دریافت چک چندان به صرفه نبوده و اطمینانی نیز برای وصول آن وجود نداشته است.

به گزارش خبرآنلاین، تازه ترین آمار بانک مرکزی از معاملات چکی در مردادماه نشان می دهد که بیش از 53.1درصد از تعداد چک های مبادله ای کشور در سه استان تهران، اصفهان و خراسان رضوی صورت گرفته است که به ترتیب با 35.8درصد، 9.3درصد و 8درصد بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استان ها دارا بوده اند. همچنین 67.3درصد از ارزش چک های فوق در سه استان تهران (55.8درصد)، خراسان رضوی (5.8درصد) و اصفهان (5.7درصد) مبادله شده است که بیشترین سهم را در مقایسه با سایر استان ها دارا بوده اند.

خوش حساب ها و بدحساب ها

بالغ بر 7.8 میلیون فقره چک به ارزشی بالغ بر703هزار میلیارد ریال در مردادماه ١٣٩٧، در کل کشور وصول شد که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب 3.8درصد و 3درصد کاهش نشان می دهد. در ماه مورد گزارش، در کل کشور 86.5درصد از کل تعداد چک های مبادله ای و 84.4درصد از کل مبلغ چک های مبادله ای وصول شد.

در مردادماه ١٣٩٧، در استان تهران بالغ بر 2.8میلیون فقره چک به ارزشی حدود401 هزار میلیارد ریال وصول شد. در ماه مورد گزارش در استان تهران از نظر تعداد 87.3درصد و از نظر ارزش 86.2درصد از کل مبلغ چک های مبادله ای وصول شده است.

در این ماه در بین سایر استان های کشور بیشترین نسبت تعداد چک های وصولی بـه کل چک های مبادله ای در استان، به ترتیب به استان های گیلان (89.4درصد)، یزد (88.9درصد) و البرز (88.7درصد) اختصاص یافته است و استان های کهگیلویه و بویراحمد (78.5درصد)، کردستان (79.3درصد) و چهارمحال و بختیاری (80.6درصد) پایین ترین نسبت تعداد چک های وصولی به کل چک های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده اند.

در ماه مورد گزارش، در بین سایر استان های کشور بیشترین نسبت ارزش چک های وصولی به کل ارزش چک های مبادله ای در استان به ترتیب به استان های کهگیلویه و بویراحمد (89.7درصد)، البرز (89.4درصد) و خوزستان (88.9درصد) اختصاص یافته است و استان های هرمزگان (60.8درصد)، سمنان (75.6درصد) و گلستان (78.3 درصد) کمترین نسبت ارزش چک های وصولی به کل ارزش چک های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده اند.

6 میلیارد تومان چک فقط در تهران برگشت خورد

بالغ بر 1.2 میلیون فقره چک به ارزشی حدود 130هزار میلیارد ریال در مردادماه ١٣٩٧، در کل کشور برگشت داده شده است که نسبت به ماه قبل از نظر تعداد و مبلغ به ترتیب 9.6درصد و 8.5درصد کاهش نشان می دهد. در ماه مورد گزارش، در استان تهران حدود ٤١١ هزار فقره چک به ارزشی بالغ بر ٦٤ هزار میلیارد ریال برگشت داده شد.

در ماه مورد گزارش، در کل کشور 13.5درصد از کل تعداد چک های مبادله ای و 15.6درصد از کل مبلغ چک های مبادله ای برگشت داده شده است. در ماه مورد گزارش، در استان تهران 12.7درصد از کل تعداد چک های مبادله ای و 13.8درصد از کل مبلغ چک های مبادله ای برگشت داده شده است.

هرمزگان در صدر جدول ارزشی چک های برگشتی

در ماه مذکور در بین سایر استان های کشور بیشترین نسبت ارزش چک های برگشتی بـه کل ارزش چک های مبادله شده در استان به ترتیب به استان های هرمزگان (39.2درصد)، سمنان (24.4درصد) و گلستان (21.7درصد) اختصاص یافته است و استان های کهگیلویه و بویراحمد (10.3درصد)، البرز (10.6درصد) و خوزستان (11.1درصد) کمترین نسبت ارزش چک های برگشتی به کل ارزش چک های مبادله شده در استان را به خود اختصاص داده اند.

علت برگشت 96درصد چک ها چیست؟

در مردادماه ١٣٩٧، در کل کشور حدود 1.2میلیون فقره چک به ارزشی بالغ بر ١٢١ هزار میلیارد ریال به دلایل کسری یا فقدان موجودی برگشت داده شده است. در واقع در کل کشور از نظر تعداد 96.4درصد و از نظر ارزش 93.4درصد از کل چک های برگشتی به دلایل کسری یا فقدان موجودی بوده است.

در ماه مورد گزارش، در استان تهران بالغ بر ٣٩٢هزار فقره چک به ارزشی حدود 60 هزار میلیارد ریال به دلایل کسری یا فقدان موجودی برگشت داده شده است. در واقع در استان تهران از نظر تعداد 95.5درصد و از نظر ارزش 92.7درصد از کل چک های برگشتی به دلایل کسری یا فقدان موجودی بوده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی