سه شنبه, 03 مهر 1397 - 22:14

هشدار اقتصاددانان به خریداران ارز / قمارخانه بازار ارز

فرصت امروز: روزهای عجیب بازار ارز ادامه دارد و قیمت دلار مرزهای ناممکن را در نوردیده است، چنانچه نرخ دلار که از ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان تا ۱۶هزار و ۲۰۰ تومان در روز دوشنبه نوسان داشت، روز سه شنبه نیز با قیمت ۱۶ هزار و ۱۰۰ تومان معاملات را شروع کرد، اما در ادامه تا قیمت ۱۵هزار و ۷۵۰ تومان ریزش داشت.

قیمت یورو نیز همین روند را داشت و درحالی که روز دوشنبه از حدود ۱۶ هزار و ۸۰۰ تا ۱۹ هزار تومان قیمت خورده بود، روز سه شنبه با ۱۷ هزار و ۹۰۰ آغاز شد و سپس تا ۱۹ هزار تومان نرخ گذاری شد. در واقع، وضعیت بازار ارز این روزها آنقدر ناپایدار، غیرقابل پیش بینی و با نرخ های غیرمنطقی پیش رفته که فعالان بازار ارز از آن تعبیر به قمارخانه می کنند. آنها عدم کنترل و نظارت کافی بر بازار را یکی از مهم ترین دلایل بهم ریختگی بازار ارز و اوضاع نامناسب آن می دانند و معتقدند تا زمانی که سیاست های فعلی برای بازار آزاد در حال اجراست نباید انتظاری غیر از این داشت.

قیمت واقعی دلار و یورو چند؟

در این میان، اقتصاددانان در واکاوی شرایط امروز بازار ارز به تاثیر شرایط سیاسی بر مسائل اقتصادی تکیه می کنند و با هشدار به خریداران ارز توصیه می کنند که قیمت واقعی دلار بین 8 تا 9 هزار تومان است و بنابراین احتمال ضرر کردن خریداران در بازار ارز بالاست. ازجمله محمود باغجری، استاد دانشگاه شهید بهشتی در گفت وگو با ایسنا، با بیان اینکه علت جهش قیمت دلار، بیرون از گستره مسائل اقتصادی است، معتقد است: واقعیت این است که حالا این مسائل سیاسی هستند که به قیمت ارز جهت می دهند. بخشی از علل افزایش قیمت دلار که حالا از مرز ۱۵ هزار تومان هم عبور کرده است به خاطر مسائل روانی است. در حالت عادی و تحت شرایط اقتصادی دلار نهایتا تا ۸ یا ۹هزار تومان و یورو تا ۱۰ هزار تومان ارزش دارند.

او با تاکید بر اینکه ما در شرایط عدم اطمینان به سر می بریم، ادامه داد: در شرایط عادی فعالان بازار نتایج را می دانند، ولی در بین انتخاب گزینه های مختلف مردد هستند؛ در حالی که در شرایط عدم اطمینان فعالان اصلا نمی دانند چه چیزی قرار است اتفاق بیفتد. در چنین شرایطی این پارامترهای سیاسی هستند که تعیین کننده وقایع هستند. اینجا ما یکسری بازنده خواهیم داشت، یعنی در چنین شرایطی که ارزش کالاها بیشتر از اندازه واقعی آنها است ممکن است با بروز اتفاقاتی در دنیای سیاست قیمت ها به حالت عادی خود برگردند و کسانی که روی دلار سرمایه گذاری کرده اند دچار ضرر و زیان شوند.

این استاد دانشگاه همچنین با اشاره به اثر حجم بالای نقدینگی بر افزایش قیمت دلار بیان کرد: اگر مردم همه حجم نقدینگی که در دست دارند را بخواهند به بانک مرکزی بدهند و بانک مرکزی هم در قبال آن بخواهد ذخایر طلا و دلار خود را به آنها بدهد، باز هم در بدبینانه ترین حالت قیمت دلار باید در بازه ۱۴ هزار تومان ثابت بماند.

پرداخت ارز مسافرتی به یک بانک محدود شد

همچنین ارائه ارز مسافرتی در بانک ها که در مدت اخیر در دو بانک آغاز شده بود، اکنون اما با توجه به نوسان قیمت ارز در یکی از بانک ها پرداخت انجام می شود و از سوی دیگر، اختلاف نرخ بین بازار و بانک تا ۱۲۰۰ تومان در هر یورو رسیده است.

روز سه شنبه بررسی میدانی شعب دو بانک ارائه کننده ارز مسافرتی از این حکایت داشت که پرداخت ارز از روز دوشنبه در یکی از این بانک ها متوقف شده و قیمتی برای آن تعیین نمی شود. طبق گفته مسئولان شعبه پرداخت ارز تا اطلاع ثانوی متوقف است. این در حالی است که افزایش تقاضا و همچنین نوسان زیاد قیمتی در روزهای اخیر از جمله عواملی است که از سوی شعب به عنوان عامل توقف ارائه ارز مسافرتی اعلام می کنند.

اما در یکی دیگر از بانک ها که پرداخت ارز متوقف نیست، این جریان به سختی انجام شده و با تشکیل صف های طولانی همراه است. برای یورو به عنوان ارز مرجع پرداختی به مسافران، حدود ۱۶۸۰۰تومان نرخ تعیین شده و با توجه به ازدحام جمعیت برای خرید، از ساعت ۷:۳۰ صبح سه شنبه تمام نوبت ها پر شده بود و البته این روال از روزهای گذشته نیز در جریان بوده است. در حال حاضر با توجه به قیمت یورو که در بازار به حدود ۱۸ هزار تومان می رسد اختلاف ارز مسافرتی ارائه شده در بانک ها و بازار آزاد نزدیک به ۱۲۰۰ تومان و حتی بالاتر است.

بانک های عامل ارز مسافرتی را برای کشورهای همسایه تا ۵۰۰ یورو و سایر کشورها تا هزار یورو پرداخت می کنند که نرخ روزانه آن از سوی بانک مرکزی و تقریبا هم سطح با قیمت بازار تعیین می شود. این در شرایطی است که در مدتی که پرداخت ارز در بانک ها در بسته جدید ارزی آغاز شده، در ابتدا اختلاف نرخ با بازار آزاد ناچیز بود، اما به مرور افزایش یافته است.

در کنار بانک ها برخی صرافی ها نیز در بازار ارائه ارز خدماتی از جمله مسافرتی را انجام می دهند که تقریبا هیچ اختلاف قیمتی با نرخ بازار آزاد ندارد و البته همه روزه این ارز را به فروش نمی رسانند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی