سه شنبه, 03 مهر 1397 - 21:23

اروپا شرایط پرداخت پول نفت ایران را تسهیل می کند / نفت 81 دلاری شد

فرصت امروز: قیمت نفت در فاصله یک ماه و نیم تا اعمال تحریم های نفتی آمریکا علیه ایران و تحت تاثیر عدم تمایل اوپک برای افزایش بیشتر تولید، دیروز در بالاترین قیمت خود در چهار سال گذشته قرار گرفت. پس از رد پیشنهاد افزایش تولید نفت در جلسه کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غیراوپک (JMMC)حالا قیمت جهانی نفت رکود جدیدی ثبت کرد و به 81دلار در هر بشکه رسید که بالاترین رقم در ۴سال گذشته است.

براساس آنچه رویترز گزارش داده است، هم زمان با مخالفت کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) با افزایش تولید، قیمت نفت در بازارهای جهانی رکورد زد و از مرز 81 دلار گذشت؛ چنانچه نفت برنت دریای شمال روز دوشنبه رکورد 81 دلار و 48 سنت را ثبت کرد که بالاترین قیمت از نوامبر 2014 است. نفت برنت روز سه شنبه نیز در بازار لندن به بهای81 دلار و 45 سنت در هر بشکه معامله شد. همچنین نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا نیز به بهای 72 دلار و 27 سنت در هر بشکه معامله شد که نسبت به روز قبل 19 سنت یا 0.3 درصد افزایش داشت.

آمریکا از چهارم نوامبر (13 آبان) صادرات نفت ایران را هدف تحریم قرار می دهد و واشنگتن، دولت ها و شرکت های سراسر جهان را برای توقف خرید نفت از تهران تحت فشار قرار داده است.

به گزارش ایسنا، هری چلین گوییریان، مدیر جهانی استراتژی بازارهای کالا در بانک «بی ان پی پاریبا» در کنفرانس نفت جهانی رویترز گفت: ایران حجم قابل توجهی از صادرات خود را از دست خواهد داد و با توجه به عدم تمایل گروه اوپک پلاس برای افزایش تولید، بازار در شرایط مناسب برای جبران این شکاف عرضه قرار ندارد.

اوپک پلاس نامی است که به گروهی از تولیدکنندگان نفت شامل روسیه داده شده که توافق کردند تولیدشان را از آغاز سال ۲۰۱۷ محدود کنند.

در حالی که انگلیس، چین، فرانسه، روسیه و ایران روز سه شنبه اعلام کردند مصمم هستند مکانیزم پرداختی را برای ادامه تجارت با وجود تحریم های آمریکا طراحی کنند اما اکثر تحلیلگران انتظار دارند اقدامات واشنگتن بین یک تا ۱.۵ میلیون بشکه در روز از میزان عرضه به بازارها را کاهش دهد.

شرکت «فیچ سولوشن» در یادداشتی اعلام کرد: از نظر ما صعود قیمت نفت به بالای ۸۰ دلار در هر بشکه از نظر بنیادین کاملا قابل توجیه است.

آیا اوپک اقدام خواهد کرد؟

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، از اوپک و روسیه درخواست کرده است عرضه خود را برای جبران افت صادرات ایران افزایش دهد. ایران سومین تولیدکننده بزرگ اوپک است. با این حال اوپک و روسیه تاکنون حاضر به پذیرش این درخواست ها نشدند.

به گفته تحلیلگر «بی ان پی پاریبا»، هرگونه تصمیم رسمی در مورد تولید نفت از سوی این گروه تولیدکننده تنها در دیدار دسامبر صورت خواهد گرفت به این ترتیب فرصت برای این که قیمت های نفت به رشد خود ادامه دهد کاملا گسترده خواهد بود، زیرا صادرات نفت ایران کمتر می شود و اوپک پلاس اقدامی نمی کند.

اشلی کلتی، تحلیلگر نفت در شرکت خدمات مالی «کانتور فیتز جرالد» گفت: قیمت نفت به زودی ممکن است به ۹۰ دلار در هر بشکه صعود کند. ما باور نداریم که اوپک بتواند تولید خود را در کوتاه مدت به میزان قابل توجهی افزایش دهد، زیرا ظرفیت تولید شناور فیزیکی در این سیستم چندان بالا نیست.

بانک «آمریکا مریل لینچ» پیش بینی خود از میانگین قیمت نهایی در سال ۲۰۱۹ را از ۷۵ به ۸۰دلار افزایش داد در حالی که قیمت مورد پیش بینی برای وست تگزاس اینترمدیت را نیز دو دلار افزایش داده و ۷۱ دلار برآورد کرد. این بانک اعلام کرد مساله ایران در کوتاه مدت همچنان در بازار تاثیرگذار بوده و باعث جهش قیمت ها خواهد شد. با این حال نگرانی های تقاضای بازار نوظهور ممکن است پس از آن دوباره پدیدار شود.

پالایشگاه های هندی در بحبوحه بالارفتن قیمت نفت خام و کاهش ارزش روپیه قصد دارند واردات نفت خود را کاهش دهند. این تصمیم نشان می دهد رشد قیمت های نفت خام و ضعف ارزهای بازار نوظهور ممکن است افت تقاضا در شماری از بازارهایی که تاکنون مصرف نفت مطلوبی داشته اند را کلید بزند.

با وجود فضای خوش بینانه ای که نسبت به افزایش قیمت ها وجود دارد، برخی از معامله گران اظهار کردند قیمت های فعلی منعکس کننده محدودیت عرضه به بازار است و نفت بیشتری در سال ۲۰۱۹ عرضه خواهد شد.

بر اساس گزارش رویترز، غول بازرگانی کالای ویتول اعلام کرد تولیدکنندگان غیراوپک به خصوص آمریکا ممکن است حداکثر 2 میلیون بشکه نفت جدید را در سال ۲۰۱۹ به بازار عرضه کنند.

اما در حالی قیمت طلای سیاه از مرز 81 دلار گذشت که بیانیه کشورهای عضو برجام برای تضمین منافع اقتصادی ایران می تواند نگرانی از افت صادرات نفت را کاهش دهد. ایران و 5 قدرت دنیا در ساعات پایانی روز دوشنبه توافق کردند تسهیلات مالی در اتحادیه اروپا ایجاد کنند تا امکان پرداخت برای صادرات و واردات ایران مخصوص نفت تسهیل شود.

وزیران خارجه بریتانیا فرانسه، آلمان، روسیه، چین و ایران در بیانیه ای مشترک اعلام کردند این به اصطلاح «تسهیلات هدفمند» به مدیران اقتصادی کمک می کند تجارت قانونی با ایران داشته باشند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی