سه شنبه, 03 مهر 1397 - 18:14

دل در پی بازگشت دوباره به تالار بورس و عرضه عمومی سهام است

گزارش ها حکایت از آن دارند که شرکت دل پس از گذشت پنج سال، بار دیگر در نظر دارد تا با عرضه اولیه سهم وارد بازار بورس شود.

به گزارش زومیت به گفته منابع آگاه، Dell یک سال پس از کنار گذاشتن گزینه عرضه اولیه سهام (IPO) و دنبال کردن ایده ورود به بازار سهام از طریق بازخرید سهم هایی خاص از سرمایه گذاران، بار دیگر عرضه عمومی سهام را بررسی می کند. بررسی گزینه عرضه اولیه سهام پس از آن مطرح شد که تعدادی از صندوق های پوشش ریسک، شامل Elliott Management Corp و Canyon Capital Advisors LLC در کنار سرمایه گذاری فعالی به نام کارل ایکان، پیشنهاد ترکیبی پولی و سهمی ۲۱.۷ میلیارد دلاری دل برای بازخرید «سهام هدف دار» در کنار سهم ۸۱درصدی Dell از شرکت نرم افزاری VMware Inc را رد کردند.

چنین سهامی به جای کارکرد کل شرکت، تنها به عملکرد مالی یک واحد تجاری یا گروه خاصی از آن بستگی دارند. تصاحب سهام هدف دار می تواند به ورود دل به بازار بورس بدون عرضه اولیه سهام منجر شود. هرچند که صندوق های پوشش ریسک اعلام کرده اند که پیشنهاد دل، از ارزش آن ها می کاهد، چرا که ارزش خود را بالاتر از مقدار واقعی نشان می دهد؛ اما ارزش سهام هدف دار را پایین در نظر می گیرد.

دل در ابتدای سال جاری میلادی به عنوان بخشی از پروسه بازبینی استراتژیک که احتمال ادغام معکوس با شرکت VMware را نیز بررسی می کرد، گزینه برگزاری IPO را روی میز داشت، اما در ماه جولای به گفته برخی منابع، به دلیل نگرانی های موجود بر سر احتمال استقبال نکردن سرمایه گذاران، به دلیل حجم بالای بدهی ها، Dell این گزینه را کنار گذاشت.

دل با پی گرفتن قرارداد بازخرید سهام هدف دار نیازی به جذب سرمایه نخواهد داشت؛ چرا که سرمایه مورد نیاز از طریق عرضه سهامی جدید توسط Dell و سهم ۹ میلیارد دلاری آن از شرکت VMware تأمین خواهد شد. به گفته برخی منابع که خواستار مصون ماندن هویت شان را دارند، عملکرد مالی اخیر دل، بار دیگر به این شرکت جرات بررسی جدی گزینه برگزاری IPO را داده است.

دل در نظر دارد تا طی هفته جاری با بانک های سرمایه گذار پیرامون نقش ها در برگزاری احتمالی IPO جلساتی را برگزار کند، همچنین گفته می شود که این شرکت برگزاری نمایشگاهی با سرمایه گذاران سهام هدف دار در طول هفته جاری را به هفته آینده موکول کرده است. برنامه ریزی Dell برای برگزاری IPO در ابتدای روز گذشته توسط وال استریت ژورنال گزارش شد؛ اما شرکت مورد بحث تاکنون در این باره اظهار نظری نکرده است. تام سوئیت، مدیرمالی ارشد دل هفته گذشته اعلام کرد که برگزاری عرضه اولیه سهام توسط شرکت متبوع او قطعی نیست و چنانچه سرمایه گذاران سهام هدف دار، پیشنهاد این شرکت را رد کنند، Dell به «وضعیت کنونی» خود بازخواهد گشت.

دل در ماه جاری اعلام کرد که جریان نقدینگی عملیاتی این شرکت در سه ماهه با افزایش ۴۵درصدی نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته، به ۲.۶ میلیارد دلار رسید، در حالی که بدهی کلی آن نیز از حدود ۵۷.۳ میلیارد دلار در ماه سپتامبر سال ۲۰۱۶ به دلیل تصاحب شرکت فعال در حوزه ذخیره سازی داده موسوم به EMC Corp به ۵۰.۳ میلیارد دلار کاهش یافت.

دل سهام هدف دار را در سال ۲۰۱۶ برای تصاحب EMC طی قراردادی به ارزش ۶۷ میلیارد دلار عرضه کرد؛ چرا که توان مالی پرداخت نقد چنین مبلغی را نداشت و نمی خواست تا بر بار سنگین بدهی های خود بیفزاید. EMC بخش عمده ای از سهام VMware را در اختیار داشت، سهامی که اکنون به دل تعلق دارند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی