یکشنبه, 25 شهریور 1397 - 19:32

خبرگزاری فرانسه: بورس تهران رکورد تاریخی خود را شکست / بورس و هراس بازگشت رکود

فرصت امروز: خبرگزاری فرانسه گزارش داد شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در ادامه روند صعودی خود در هفته های اخیر، رکورد 50ساله خود را شکست.

به گزارش فرانس پرس، بورس تهران به رغم سقوط ارزش ریال در مقایسه با دلار، روز شنبه پس از 5روز صعود متوالی درحالی بسته شد که شاخص کل رکوردی جدید را به ثبت رساند و در بالاترین سطح تاریخ 50 ساله خود ایستاد. شاخص کل بورس تهران در پایان معاملات روز شنبه با 1.97 درصد افزایش به رقم 158 هزار و 119 واحد رسید. حذف سقف رقابت محصولات پتروشیمی در بورس کالا اقبال به نمادهای گروه مذکور را در پی داشت و همین موضوع رشد شاخص و نزدیکی به سطح ۱۶۰۰۰۰ واحدی را در پی داشت.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، در سه ماه گذشته همزمان با کاهش ارزش ریال برابر دلار، قیمت سهام شرکت های بزرگ این بورس به ویژه پتروشیمی ها، پالایشی ها و فلزات پایه افزایش چشمگیری یافته است. شاخص کل قیمت ها در این بازار طی 6 ماه گذشته 63درصد رشد داشته که 5درصد کمتر از ارزش کاهش یافته ریال برابر دلار در سال گذشته است.

شاخص کل بورس تهران پس از ثبت رکورد تاریخی 89 هزار و 500 واحدی در نیمه دی ماه ۹۲ به دوره ای از رکود چهارساله وارد شد که هرچند در مقاطعی با رونق های ناپایدار مواجه بود، اما در مجموع با نوسان شاخص زیر سقف تاریخی، دست سرمایه گذاران بلندمدت را تا حد زیادی خالی گذاشت.

تالار شیشه ای بورس تهران اواخر پاییز سال گذشته، با رشد سودآوری شرکت ها وارد مدار افزایشی شد تا به این ترتیب، بورس نه تنها به آسانی از قله تاریخی عبور کند بلکه با ثبت بازدهی بیش از ۷۰درصدی از آن زمان، یکی از دوره های رونق پرشتاب خود را در تاریخ نیم قرن فعالیت ثبت کند.

هم اکنون بازدهی بورس تهران با 63درصد در صدر بورس های معتبر جهان ایستاده است و بورس های بمبئی با 16درصد و نزدک آمریکا با 9درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.

بورس و هراس بازگشت رکود

یک کارشناس بازار سرمایه درخصوص رشد پیاپی شاخص بورس معتقد است: رشد شاخص بورس و قیمت سهام کوتاه مدت بوده و تجربه سال های گذشته بازار سهام نشان می دهد که شرایط رکودی بازهم به بورس بازمی گردد. به گفته وی، بررسی وضعیت بازار سرمایه در ۵۰ سال گذشته حکایت از این دارد که به هنگام وقوع تغییرات عمده در نرخ ارزها، نمادهای معاملاتی و به تبع آن شاخص بورس دچار تغییر می شود که نمونه بارز این موضوع را می توان در رشد نماد معاملاتی مربوط به شرکت های صادرات محور مشاهده کرد.

مهدی کاظمی اسفه در گفت وگو با ایبنا، ادامه داد: در پی افزایش چشمگیر نرخ ارز در ماه های گذشته، این موضوع اثر خود را نیز بر بازار سرمایه گذاشته است و موجب رشد شاخص بورس تا ارتفاع ۱۶۰هزار واحد شده که در تاریخ راه اندازی بورس تا به امروز این ارتفاع فتح نشده است.

تورم سایر بازارها

وی اضافه کرد: از سوی دیگر تورم سایر بازارها و درمجموع اقتصاد کشور به طور سنتی و معمول با تأخیر به بازار سرمایه می رسد. به همین دلیل بخشی از رکوردشکنی شاخص و قیمت ها در تالار شیشه ای را می توان به این موضوع نسبت داد.

این کارشناس با تأکید بر این موضوع که بازار سرمایه بازاری تخصصی است و همانند سایر بازارها از جمله مسکن، خودرو، ارز و سکه نمی توان با آورده نقدی انتظار کسب سود را داشت، گفت: بر این اساس به سهامداران به ویژه تازه واردان به بورس توصیه می شود از سرمایه گذاری و خرید مستقیم سهام پرهیز کنند و از ظرفیت های صندوق های سرمایه گذاری برای مدیریت ریسک خود استفاده کنند.

وی همچنین درخصوص وضعیت بازار سرمایه و نیز شاخص بورس در هفته های پیش رو اظهار داشت: پیش از پیش بینی آتیه بازار سهام در روزهای پیش رو ذکر این نکته ضروری است که شاخص بورس میانگینی از وضعیت بازار سهام و رشد و کاهش قیمت ها است و به نوعی می توان از آن به عنوان دماسنج بازار سهام یاد کرد، بنابراین شاخص به تنهایی نباید ملاک ورود نقدینگی در بورس قرار گیرد.

تحرک نمادها

کاظمی اسفه افزود: یادآوری این نکته برای تازه واردان به بورس بسیار ضروری است؛ چراکه در برخی موارد هرچند شاخص بورس با افزایش های پیاپی روبه رو است، اما برخی از نمادها در همین حین ممکن است به دلایل مختلف از جمله وضعیت تولید و سودآوری شرکت و صنایع، از شرایط منفی برخوردار بوده و قیمت آنها در بازار با افت همراه باشد، بنابراین به این دسته از سهامداران توصیه می شود با اطلاع کامل از سازوکار معامله در بازار سهام اقدام به دادوستد کنند.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: با توجه به رشدهای پیاپی شاخص بورس در چند هفته گذشته تأثیرپذیری سودآوری صنایع و شرکت ها بیشتر بابت تورم تحمیلی به اقتصاد و نیز ارزش جایگزینی ایجاد شده در پی افزایش نرخ ارز است؛ البته نباید این نکته را نیز فراموش کرد که رفته رفته رکود بر بازارهای مختلف از جمله مسکن، سکه، ارز و خودرو حاکم می شود و بر این اساس بخشی از دلایل رشد حجم و ارزش معاملات و همچنین شاخص بورس به دلیل ورود نقدینگی به بازار سهام است.

اصلاح وضعیت سودآوری شرکت ها

به گفته او، یکی از موارد دیگر در خصوص وضعیت بورس در روزهای پیش رو این است که در روزهای آینده نیز شاهد اصلاح وضعیت سودآوری شرکت ها با تطبیق قیمت تمام شده و بهای فروش محصولات خواهیم بود و روشن است تورم اقتصادی منجر به افزایش سودآوری عمده صنایع و شرکت ها در بورس خواهد شد و مجموعه این عوامل اثر خود را بر بازار سرمایه خواهند داشت.

این تحلیلگر با تأکید بر اینکه رشد پایدار بازار سرمایه زمانی اتفاق می افتد که شاهد رونق اقتصادی باشیم، اذعان داشت: رشد شاخص بورس و قیمت سهام کوتاه مدت بوده و تجربه سال ۹۲ بازار سرمایه نشان می دهد که شرایط رکودی به سراغ بازار سهام نیز خواهد آمد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی