دوشنبه, 19 شهریور 1397 - 19:22

شاخص بورس از مرز 146 هزار واحد گذشت / شگفتی سازی بورس

فرصت امروز: تخت گاز شاخص کل در مسیر صعود! این تیتری است که می توان برای رشد این روزهای شاخص بورس تهران برگزید، چنانچه بورس تهران از ابتدای این هفته تاکنون 9 بار کانال شکنی کرده و شاخص بورس دیروز برای نخستین بار در عمر 50ساله خود، با رشد 4 هزار و 764 پله ای از مرز 146هزار واحد گذشت. بسیاری از کارشناسان، کارنامه مالی موفق اکثر شرکت ها در 6 ماهه ابتدای سال، کاهش التهاب بازارهای موازی، خروج از قیمت گذاری دستوری در بسیاری از کالاها، چشم انداز مثبت قیمت جهانی کامودیتی ها و رشد انتظاری شاخص نسبت به تورم را از جمله عواملی دانسته اند که چشم انداز بازار سرمایه را روشن تر از قبل کرده است. در واقع، این روزها کشش نقدینگی از سمت بازارهای موازی و جذابیت سرمایه گذاری در بورس، بیش از گذشته رخ نمایی می کند.

بورس کانال 146هزار واحدی را فتح کرد

بازار سهام دیروز با ورود شاخص کل به کانال ۱۴۶هزار واحد یک روز تاریخی را به ثبت رساند. شاخص بورس در پایان داد وستدهای سومین روز هفته، 4هزار و 764 پله رشد کرد و با ثبت رکوردی جدید به ۱۴۶ هزار و ۹۹۸ واحد رسید و ارزش بازار نیز از ۵۶۰ هزار میلیارد تومان عبور کرد.

به گزارش ایرنا، اگرچه روز دوشنبه شاهد رشد دسته جمعی صنایع و گروه های مختلف بورسی بودیم، اما بخش عمده رشد بازار بورس بر دوش شرکت های صادراتی و ارزمحور قرار داشت. رشد بهای ارز در هفته های اخیر، جذابیت شرکت هایی که تولید آنها بر مبنای نرخ ارز انجام می شود را افزایش داده که از جمله آنها می توان به شرکت های پتروشیمی و صنایع فلزی اشاره کرد.

نمادهای ارزمحور مانند فولاد (فولاد مبارکه)، کگل (صنعتی و معدنی گل گهر)، فملی (ملی صنایع مس)، شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، شپنا (پالایش نفت اصفهان)، تاپیکو (سرمایه گذاری نفت و گاز تامین) و شتران (پالایش نفت تهران) در معاملات دیروز بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

ارزش معاملات روزانه از 10 هزار میلیارد ریال عبور کرد

در معاملات روز دوشنبه، 3میلیارد و 492 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 10 هزار و 253 میلیارد ریال در 205 هزار و 608 نوبت داد و ستد شد.

بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، یک هزار و 393 واحد رشد کرد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 697واحد رشد داشت.

شاخص قیمت (هم وزن) نیز 493 واحد بالا رفت؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است. شاخص آزاد شناور نیز 5هزار و 283 واحد افزایش یافت که این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد. شاخص بازار اول (مربوط به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) 3هزار و 973 واحد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس نیز 7هزار و 261واحد افزایش یافت.

فلزات اساسی صدرنشین شدند

گروه فلزات اساسی در معاملات روز گذشته بورس صدرنشین شد؛ در این گروه 368 میلیون سهم به ارزش یک هزار و 748 میلیارد ریال دادوستد شد. گروه شیمیایی به ارزش یک هزار و 573 میلیارد ریال و فرآورده های نفتی به ارزش 955 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند. همچنین در رده چهارم معاملات دوشنبه، گروه چند رشته ای صنعتی با دادوستدی به ارزش 856میلیارد ریال قرار گرفت و گروه کانی های فلزی نیز با معاملاتی به ارزش 683 میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود کرد.

ادامه رکوردشکنی فرابورس

شاخص فرابورس (آیفکس) در معاملات روز گذشته 43 پله رشد کرد و در جایگاه یک هزار و 686واحدی قرار گرفت. همچنین در بازار فرابورس، بیش از یک میلیارد و 126 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از 6 هزار و 31 میلیارد ریال دادوستد شد.

بر پایه معاملات دیروز، نمادهای مارون (پتروشیمی مارون)، ذوب (ذوب آهن)، شراز (پالایش نفت شیراز) و هرمز (فولاد هرمزگان جنوب) بالاترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس داشتند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی