سه شنبه, 13 شهریور 1397 - 18:59

مدیرعامل بانک مسکن از افزایش 43 درصدی پرداخت تسهیلات خبر داد / پیشنهاد افزایش سقف وام مسکن

فرصت امروز: مدیرعامل بانک مسکن دیروز صبح نشستی خبری با رسانه ها داشت و ابوالقاسم رحیمی انارکی به تشریح عملکرد بانک مسکن پرداخت و از ارائه پیشنهاد برای افزایش سقف وام مسکن خبر داد. انارکی در این نشست، گزارشی از عملکرد صندوق پس انداز مسکن یکم ارائه داد، گریزی به وضعیت مسکن مهر زد و از افزایش 43درصدی پرداخت تسهیلات در بانک مسکن و همچنین عدم ورود به مسابقه مخرب بانک ها در نرخ سود سخن گفت.

اما اگرچه سقف وام مسکن در چند سال گذشته با افزایش قابل توجهی روبه رو بوده است، اما التهابی که در ماه های اخیر در بازار مسکن رخ داد و موجب افزایش قیمت مسکن شد، موجب شده تا این افزایش سقف تسهیلات کمتر به کار خریداران مسکن بیاید. از همین رو، مدیرعامل بانک مسکن دیروز از پیشنهاد افزایش سقف وام مسکن خبر داد و گفت که امیدوارم این امر تایید شود تا بانک مسکن بتواند بخشی از تغییرات قیمتی اخیر را جبران نماید.

او همچنین گریزی به نرخ سود بانکی زد و با بیان اینکه بانک مسکن به هیچ کدام از رقابت های مخرب بانکی از جمله نرخ سود وارد نشده ، گفت: با اینکه در این میان منابعی را از دست داده ایم، اما توانستیم بهای تمام شده پول را ساماندهی و کاهش دهیم.

رحیمی انارکی با اشاره به اینکه در پنج ماهه ابتدایی امسال حدود ۸۳۰۰ میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شده گفت: این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 43درصد رشد نشان می دهد. همچنین بیش از ۹۶درصد این مبلغ در حوزه مسکن بوده که با رشد همراه شده است. در عین حال، حدود ۹۰ هزار تسهیلات خرید مسکن پرداخته ایم که این تعداد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۷۰درصد افزایش دارد.

عملکرد صندوق پس انداز خانه یکم

مدیرعامل بانک مسکن درباره عملکرد صندوق پس انداز خانه یکم گفت: در پنج ماهه نخست امسال بیش از 103 هزار فقره حساب صندوق پس انداز یکم در شعب بانک مسکن افتتاح و برای خرید 21 هزار و 440 واحد مسکونی از محل این سپرده تسهیلات پرداخت شده که 10درصد آن در بافت های فرسوده شهری بوده است.

او با بیان اینکه از خردادماه سال 1394 تا پایان مردادماه امسال در مجموع 496 هزار حساب صندوق پس انداز یکم در شعب افتتاح شده است، گفت: از این تعداد 52 هزار نفر منصرف شده اما برای بیش از 85 هزار فقره تسهیلات پرداخت شده است.

رحیمی انارکی ادامه داد: اکنون 359 هزار حساب صندوق پس انداز خانه یکم فعال بوده و مانده متوسط آن به ازای هر حساب 21 میلیون تومان است. تنها در هفته گذشته برای خرید یک هزار و 222 واحد مسکونی از این حساب ها 900 میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده که از آن 508 واحد مسکونی با ملبغ 505 میلیارد ریال به زوجین جوان اختصاص داشت.

مدیرعامل بانک مسکن با بیان اینکه همه تلاش ما در این بانک تدوام سیاست های مسکن دولت بوده است، گفت: اکنون هزینه تمام شده پول در این بانک از 18.2 به 17.9درصد کاهش یافته است.

وی همچنین گفت که در چهار ماهه نخست امسال به 9 هزار زوج جوان تسهیلات ازدواج پرداخت شده است.

وضعیت نرخ سود وام های مسکن

موضوع مهم دیگری که در رابطه با تسهیلات مسکن مطرح است، به تغییر نرخ سود وام های مسکن برمی گردد که اگرچه در یکی دو سال گذشته نرخ سود در صندوق پس انداز مسکن یکم کاهش یافته و از حدود ۱۴درصد به 8درصد رسیده است، اما در سوی دیگر، نرخ سود وام های مربوط به خرید اوراق با کاهش سود همراه نشده است. در حال حاضر، نرخ سود وام های اوراق به ۱۳درصد می رسد و این موضوع خود موجب بالا بودن اقساط پرداختی وام های مسکن و فشار بر دریافت کنندگان آن شده است.

اما اینکه آیا برنامه ای برای کاهش نرخ سود وجود دارد یا نه، پرسشی بود که خبرنگار ایسنا از مدیرعامل بانک مسکن پرسید و رحیمی انارکی پاسخ داد: برای کاهش نرخ سود، بهای تمام شده پول مورد توجه خواهد بود. هر زمان که حساب های سپرده در شرایطی قرار بگیرد که توجیه پذیر بوده و بتوانیم بهای تمام شده خود را نسبت به زمان فعلی کاهش دهیم به طور حتم برای کاهش نرخ سود ورود خواهیم کرد. هرچند که اکنون نیز نرخ سود وام های با اوراق در بافت های فرسوده را به ۱۶درصد کاهش داده ایم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی