شنبه, 03 شهریور 1397 - 18:41

دعوت از بخش خصوصی برای حضور در تصمیم گیری ها / حمایت از تولید شرط حیات اقتصادی

شریعتمداری گفت که انتظار دولت حضور فعالانه نمایندگان باتجربه بخش خصوصی در فرآیند تصمیم گیری های استراتژیک است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از روابط عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت، محمد شریعتمداری در دیدار با پیشکسوتان اتاق بازرگانی گفت: رئیس جمهوری کابینه دولت را موظف کرده است با مراجع فکری جامعه گفت و گوی نزدیک داشته باشند؛ از این رو، به نمایندگی از صنعت گزارش صحبت های دلسوزانه شما را به دولت ارائه خواهم داد.

وی بیان کرد: تلاشگران بخش خصوصی بیش از دولت به نظام و حفظ آن با همه خصوصیاتی که دارد، علاقه مند هستند؛ به خصوص شورای عالی پیشکسوتان اتاق بازرگانی که همه آنچه را که در اختیار داشتند، سال های متمادی در طبق اخلاص گذاشتند و از هیچ چیز حتی جوانی خود دریغ نکردند.

شریعتمداری افزود: مسائل و مشکلات در عرصه اقتصاد کشور وجود دارد اما نگاه منصفانه این است که در چند ماه اخیر تشدید شده و علت آن هم روشن و واضح است.

تزریق عدم قطعیت در جامعه، علت اصلی نوسانات اقتصادی کشور

شریعتمداری با بیان مشکلاتی که در اثر خروج آمریکا از برجام و کارشکنی ترامپ برای اقتصاد کشور رخ داده است، افزود: واقعیت این است که اتفاقی در کشور رخ داده است و باید برای عبور از این شرایط فضا را به سمت همدلی سوق داد و با همراهی شما می توان این مشکل را مدیریت و از آن عبور کرد. دوره ای که دولت جدید روی کار آمد عدم ثبات در اقتصاد ایران حاکم بود. شما با امید پای صندوق های رای آمدید و رای دادید و شاهد بودیم سال 92 در مدت کوتاهی تغییرات مثبتی هم اتفاق افتاد.

وزیر صنعت بیان کرد: علت اصلی تغییرات مثبت در آن زمان نگاه امیدوارانه همه مردم خصوصا فعالان اقتصادی به آینده کشور بود، در واقع قبل از حضور رسمی روحانی و اجرای سیاست های اقتصادی در کشور، قیمت ارز سیر نزولی پیدا کرد و قبل از استقرار وی در اداره دولت روند تغییرات قیمت ها کند شد و تورم نقطه به نقطه در مدت کوتاهی به زیر 10درصد کاهش پیدا کرد.

به گفته وی، عاملی که باعث این اتفاق شد چیزی جز تزریق ثبات در کشور، آرامش و امید به آینده سیاسی و اقتصادی نبود. در واقع این همان اکسیر ارزشمندی بود که کشور را به آن سمت هدایت کرد. بعد از آن حضور افراد متخصص در کابینه به انتخاب رئیس جمهوری نیز شرایط کشور را به سمت بهتری سوق داد.

وزیر صنعت همچنین در ادامه شرایط کنونی را ناشی از پمپاژ عدم ثبات و قطعیت در آینده ایران ارزیابی و تصریح کرد: امروز با شرایطی مواجه هستیم که باید به منطق سال92 بازگردیم. آنچه باعث شده است در این شرایط خاص اقتصادی باشیم، وجود نااهلی بر سر راه است که عدم قطعیت را در فضای سیاست خارجی کشور تا مرز جنگ تزریق می کند و گمان می کند که شرایط هم برای ایجاد این ناهماهنگی و تشویش به علت شرایط اجتماعی و سیاسی کشور فراهم است و راه حل آن را هم راه حل اقتصادی می داند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: دشمن تلاش می کند فشار را عمدتا در فضاهایی ایجاد کند که اشتغال را تحت تاثیر قرار دهد و کشور را به لحاظ اجتماعی از مسیر درست خود خارج کند.

شریعتمداری افزود: ما باید هوشیار باشیم و صیانت از کشورمان را در اولویت قرار دهیم، به طور مثال تحریم خرید فرش به همین منظور بود زیرا فرش سهم بالایی در درآمد اقتصاد ایران ندارد، اما 2میلیون نفر در گوشه و کنار کشور به این کار مشغول هستند و بنابراین این مساله را هدف قرار می دهد.

وی گفت: صنعت خودروسازی در تحریم های گذشته تحریم آخر بود، اما این بار تحریم اول است و علتش این است که حجم عظیمی از اشتغال در این حوزه وجود دارد و خودروسازان بزرگی هستند که در این زمینه اشتغال ایجاد کرده اند.

شریعتمداری ادامه داد: در ایجاد این شرایط عدم قطعیت، همه ما هم مسئولان و هم مردم در چندماه گذشته کارنامه خوبی نداشتیم و باید برای اصلاح و ایجاد امید تلاش کنیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی