دوشنبه, 29 مرداد 1397 - 21:03

گزارش «فرصت امروز» از دوازدهمین جشنواره ملی کارآفرینان برتر / کارآفرینان؛ پهلوانان جنگ اقتصادی

فرصت امروز: دوازدهمین جشنواره ملی کارآفرینان برتر روز گذشته در سالن ۱۷ شهریور وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با معرفی کارآفرینان برتر برگزار شد و از ۱۲ کارآفرین برتر ملی با اهدای سردیس حاج خلیفه رهبر به عنوان نماد کارآفرینی تقدیر به عمل آمد.

در این مراسم، عیسی منصوری معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، کارآفرینان را پهلوانان جنگ اقتصادی نامید و گفت: کسانی که در این شرایط جنگ اقتصادی فعالیت کارآفرینی می کنند شهدا و پهلوانان این جنگ هستند.

به گفته معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر کار، در شرایطی در جنگ اقتصادی به سر می بریم که از یکسو از آینده اقتصاد و کسب و کار اطلاعی نداریم و از یکسو در عدم قطعیت و اطمینان به وضع موجود قرار داریم و هنر کارآفرین این است که میانه این طیف را انتخاب کند و مخاطره را بپذیرد.

او ادامه داد: در این شرایط هرچه اطمینان و اعتماد افزایش پیدا کند، امکان کارآفرینی هم بیشتر می شود و هرچه به سمت عدم اعتماد به اقتصاد و فضای کسب و کار برویم، نمره و رتبه ما در حوزه کارآفرینی کمتر و احتمال خطر بیشتر خواهد شد.

رئیس شورای سیاستگذاری جشنواره ملی کارآفرینان برتر افزود: هر زمان که این اعتماد نسبت به اقتصاد به وجود آمده، در حوزه اشتغال و کارآفرینی و اتصال به بازارهای جهانی چند رده نمره ما بهتر شده است. به عبارت بهتر، هرچه اعتماد به اقتصاد و فضای کسب و کار بیشتر شود، رتبه ما در حوزه کارآفرینی به همان میزان بهتر می شود.

به گفته منصوری، تجربه چند ماه اخیر نشان می دهد که ماندن در حوزه کارآفرینی سخت است.

بهبود 13 پله ای رتبه ایران در شاخص کسب وکار

همچنین انوشیروان محسنی بندپی، سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هم در این جشنواره گفت: نیم درصد از کل فضای کسب و کار در اختیار کارآفرینان است که این میزان ۳۸درصد بازار اشتغال را به خود اختصاص داده است.

محسنی بندپی ادامه داد: رشد اقتصادی و شکوفایی و بالندگی آن نیازمند توسعه بنگاه های کارآفرینی است و باید شرایطی را فراهم کنیم که به سمت ترویج و توسعه و نهادینه کردن کارآفرینی برویم.

به گفته سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، دولت مکلف است تا سال ۱۳۹۹ بیش از یک میلیون شغل ایجاد کند که یکی از راه ها، حمایت همه جانبه، رفع موانع کسب و کار، اصلاح نظام بانکی و بنگاه داری و واگذاری صحیح بنگاه هاست.

محسنی بندپی تصریح کرد: در بحث شاخص های کسب و کار از رتبه ۸۵ به رتبه ۷۲ و در رتبه کارآفرینی در منطقه منا و خاورمیانه از ۱۴ به ۱۱رسیدیم که در مقایسه با سال قبل سه رتبه بهبود را نشان می دهد.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در کشور ما سه مولفه وجود دارد؛ اول گرایش مردم به کارآفرینی که هست اما دو مولفه دیگر توانایی و مهارت کارآفرینی و وضعیت کیفی کسب و کارهای نوپا و مشاغل جدید است که ما سیاست گذاران باید روی این دو مولفه بیشتر کار کنیم.

محسنی بندپی ادامه داد: اگر سازمان آموزش فنی و حرفه ای تا دیروز یک نسخه کلی را برای همه استان ها طراحی کرده، امروز باید مزیت های استانی را شناسایی کند. در بوشهر مدیریت دریا و شیلات و بنادر، در خراسان زعفران و در استان های دیگر فرش و پوشاک و صنایع دستی را شناسایی و براساس آن اقدام کند.

او در عین حال ایجاد مدارس کارآفرینی و اشتغال برای جوانان و کارآفرینان و مهدکودک های خلاق و نوآور را از اولویت های وزارت کار برشمرد و گفت: حمایت عملی از پارک ها و مراکز رشد و کانون های کارآفرینی باید صورت گیرد و ما در این راستا اعلام آمادگی می کنیم.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به اقدامات صورت گرفته در حوزه رفاه و کار در دولت روحانی اشاره و تصریح کرد: در دولت دوازدهم مستمری مددجویان بهزیستی و کمیته امداد افزایش یافت و پشت نوبتی ها در سال ۹۷ به چرخه دریافت مستمری بگیران اضافه شدند.

وی گفت: صندوق بازنشستگی اگر می خواهد وارد فعالیت های اقتصادی شود، ابتدا باید خدمات به بازنشستگان را ارتقا بدهد تا شاهد بهبود وضع معیشت و کیفیت خدمات به بازنشستگان باشیم.

محسنی بندپی در پایان ابراز امیدواری کرد: شرایط اشتغال و تولید و رشد بنگاه های کارآفرینی در کشور را روز به روز شاهد باشیم.

ویژگی های جشنواره دوازدهم

رحیم سرهنگی، مدیرکل توسعه کارآفرینی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این مراسم گفت: از سال ۱۳۸۵ تا به امروز 11 جشنواره کارآفرینان برتر برگزار شده و این دوازدهمین جشنواره ای است که به همت وزارت کار برگزار می شود.

او از انتخاب و معرفی بیش از ۳۰۰۰ کارآفرین برتر استانی و ۱۲۰ کارآفرین برتر ملی خبرداد و گفت: وزارت کار در دو سال اخیر رویکرد انتخاب کارآفرینان برتر را برمبنای شناسایی و معرفی بنگاه هایی که طی سه سال گذشته دارای نوآوری منجر به رشد بالا بوده اند، پایه ریزی و شاخص های شناسایی کارآفرینان را براساس رویکرد فوق طراحی کرد.

سرهنگی گفت: در فرآیند انتخاب و معرفی کارآفرینان برتر، شاخص های مختلفی از جمله مسئولیت اجتماعی، ملاحظات محیط زیست، نیروی انسانی و روابط کار مورد توجه قرار گرفته است.

رئیس دبیرخانه جشنواره کارآفرینان برتر به جزییات برگزاری این جشنواره هم پرداخت و گفت: ثبت نام کارآفرینان از نیمه دوم سال ۱۳۹۶ در سامانه کارآفرینان برتر (WWW.karafarinanebartar.ir) آغاز شد. تعداد کل ثبت نام شدگان در ۳۱ استان ۶۱۵۸ نفر بودند که از این تعداد ۸۰درصد را مردان و ۲۰درصد را زنان تشکیل دادند.

به گفته سرهنگی از این تعداد ثبت نامی در سامانه جشنواره، ۲۰درصد در بخش کشاورزی، ۴۱درصد در بخش صنعت و ۳۹درصد در بخش خدمات بودند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی