دوشنبه, 22 مرداد 1397 - 15:08

عربستان به دنبال خرید بخش بزرگی از سهام تسلا

ایلان ماسک اخیرا از قصد خود برای خصوصی سازی تسلا خبر داده و در این راه ممکن است شریکی غیرمعمول را برای خود انتخاب کند.

به گزارش دیجیاتو، منابع بلومبرگ مدعی شده اند که «صندوق سرمایه گذاری عمومی عربستان سعودی» در حال مذاکره با روسای کمپانی تسلا به منظور سرمایه گذاری هنگفت در این کمپانی است. این بازوی سرمایه گذاری سعودی ها همین حالا هم ۵درصد از سهام تسلا را به خود اختصاص داده اما به دنبال سهم بیشتری از کیک است.

تاکنون کمپانی تسلا یا صندوق مذکور در این باره اظهارنظری نکرده اند، اما رویترز هم قبلا از جاری بودن مذاکراتی بین آنها خبر داده بود.

پشتیبانی یکی از بزرگ ترین صادرکننده های نفت دنیا از شرکتی مثل تسلا که کسب و کار آنها را به مخاطره می اندازد بسیار عجیب به نظر می رسد، اما منابع مذکور مدعی شده اند که هدف سعودی ها کاهش وابستگی به اقتصاد نفتی است. پیش از این بن سلمان هم در قالب برنامه های مختلف از تلاش برای رونق دیگر زمینه های اقتصادی خبر داده بود.

دلیل تلاش ایلان ماسک برای خصوصی سازی تسلا کاهش فشار ناشی از گزارش های مالی و تغییرات شدید سهام در بازه های زمانی کوتاه است. علاوه بر این شرکت های عمومی براساس قانون ملزم به ارائه گزارش های درآمد سه ماهه هستند اما این قانون شامل کمپانی های خصوصی نمی شود.

در این میان چالش اصلی به تامین مبلغ لازم مربوط می شود که حدود ۶۰ میلیارد دلار برآورد شده و کمتر موسسه ای از پس آن برمی آید. خود ایلان ماسک مدعی شده بود که این مبلغ را در اختیار دارد هرچند بسیاری با دیده تردید به آن می نگرند.

به هر حال وی در جلب نظر سعودی ها کار چندان آسانی را پیش رو نخواهد داشت چراکه سوددهی کمپانی تسلا به هیچ وجه تضمین شده نیست.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی