سه شنبه, 16 مرداد 1397 - 17:37

شاخص بورس از ارتفاع ۱۳۳ هزار واحد عبور کرد / واکنش محتاطانه بورس

فرصت امروز: با اینکه شاخص بورس این روزها در بالاترین تراز در تاریخ بازار سهام قرار دارد، اما با این وجود، روز سه شنبه روند افزایشی قیمت سهم ها با کاهش مواجه شد و سرعت رشد شاخص های بازار به شدت افت کرد. در واقع، دیروز در بورس تهران قیمت سهم ها نسبت به روزهای گذشته روند متفاوتی را طی کرد و دیگر صف های خریدی که با حجم بسیار زیاد تا روز دوشنبه وجود داشت، مشاهده نمی شد.

هرچند که روز گذشته نماگر اصلی بورس باز هم به رکورد جدیدی دست پیدا کرد و توانست تا بیش از رقم ۱۳۳ هزار واحدی بالا بیاید، اما رشد شاخص کل نسبت به روز قبل آن تنها ۲۵۶ واحد رشد کرد. در یک کلام، شاخص بورس روز سه شنبه با رشد 256 پله ای نسبت به روز پیش از آن در جایگاه 133 هزار و 584 واحدی ایستاد.

این تقویت 256 واحدی شاخص کل بورس در روز سه شنبه را می توان واکنش محتاطانه بورس به رویدادهای کلان اقتصاد ایران تعبیر کرد، چرا که از یک سو، بسته جدید ارزی دولت از روز سه شنبه اجرایی شده است و در این بسته ارزی، پتروشیمی ها، فولادی ها و فلزی ها امکان فروش ارز در بازار ثانویه را یافتند که درنهایت، سودآوری این شرکت ها را افزایش می دهد. از سوی دیگر نیز استراحت دیروز شاخص بورس تهران را می توان واکنش سهامداران به دور نخست تحریم های آمریکا هم نسبت داد.

به گزارش ایرنا، بازار بورس پس از رشد بی سابقه 5هزار واحدی در روز دوشنبه، اما دیروز اندکی استراحت کرد و بر این اساس از شدت صعود شاخص کاسته شد. کارشناسان تاکید می کنند، همواره پس از رشد سریع شاخص بورس، بازار سرمایه اندکی تعدیل می کند تا با بررسی شرایط جدید، مسیر حرکت خود را تعیین کند.

تداوم رشد دسته جمعی شاخص های بورس

همچنین در معاملات روز گذشته 2 میلیارد و 623میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 9 هزار و 386 میلیارد ریال در 183 هزار و 985نوبت داد و ستد شد.

بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، 75 واحد رشد کرد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، هفت واحد رشد کرد.

شاخص قیمت (هم وزن) نیز پنج واحد بالا رفت؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است.

شاخص آزاد شناور نیز 533 واحد افزایش یافت؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.

شاخص بازار اول (مربوط به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) 118واحد کاهش و شاخص بازار دوم بورس نیز 843 واحد افزایش یافت.

در معاملات روز سه شنبه، نمادهای فملی (ملی صنایع مس)، پارسان (نفت وگاز پارسیان)، همراه (ارتباطات سیار) و شپدیس (پتروشیمی پردیس) بیشترین تاثیر مثبت و در مقابل، رمپنا (مپنا) و وامید (گروه مدیریت سرمایه گذاری امید) بالاترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.

تداوم صدرنشینی گروه شیمیایی و پتروشیمی

گروه شیمیایی در معاملات روز سه شنبه بورس صدرنشین شد؛ در این گروه 404 میلیون سهم به ارزش 2 هزار و 678 میلیارد ریال داد و ستد شد. گروه فلزات اساسی به ارزش 2 هزار و 200 میلیارد ریال و فرآورده های نفتی به ارزش 996 میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.

همچنین در رده چهارم معاملات سه شنبه، گروه کانی های فلزی با داد و ستدی به ارزش 677میلیارد ریال قرار گرفت و گروه تامین آب، برق و گاز نیز با معاملاتی به ارزش 537 میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود کرد.

رشد فرابورس

شاخص فرابورس (آیفکس) نیز در معاملات دیروز چهار پله رشد کرد و در جایگاه یک هزار و 532واحدی قرار گرفت.

همچنین در بازار فرابورس، بیش از 824 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از 4 هزار و 308میلیارد ریال داد و ستد شد.

در معاملات این روز، نمادهای مارون (پتروشیمی مارون)، هرمز (فولاد هرمزگان جنوب) و ذوب (ذوب آهن) بیشترین سهم را در رشد آیفکس داشتند و میدکو (هلدینگ معدنی خاورمیانه) نیز بیشترین تاثیر منفی را داشت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی