دوشنبه, 15 مرداد 1397 - 18:03

واکنش مثبت و تاریخی بورس به بسته ارزی / سیگنال های مثبت میرداماد به حافظ

فرصت امروز: بازار سرمایه این روزها به طور مداوم در حال شگفتی آفرینی است و دیروز، هشتمین روز متوالی بود که شاخص کل بورس بدون هیچ استراحتی سبز پوش شد، اما روز دوشنبه بازار سرمایه ایران بیش از هر روز دیگری به خبرهای بازار ارز واکنش نشان داد. در حالی که در ۲۱فروردین ماه امسال، معاون رئیس جمهور اعلام کرد که قیمت دلار تک نرخی شده و تنها دلار با قیمت ۴۲۰۰ تومان دادوستد می شود، قیمت ارز در بازار غیررسمی ایران، پنج رقمی شد و تاثیرات شدیدی روی معاملات بازار سهام داشت.

با افزایش قیمت دلار در بازارهای غیررسمی قیمت سهام شرکت هایی که عمدتا صادرات محور بودند، همچون فلزات اساسی، پتروشیمی ها، نفتی ها و محصولات شیمیایی با روند افزایشی مواجه شدند و روزهای زیادی شاهد صف های خرید برای این سهم ها بودیم. افزایش شدید تقاضا نسبت به عرضه در بازار سهام سبب افزایش قیمت ها شد و این موضوع سبب شد شاخص های بازار سهام شاهد رکوردشکنی های پی در پی باشند.

اما با اعلام عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی، از امروز سه شنبه معامله ارز در صرافی ها با قیمت آزاد کاملا آزاد است و قیمت ارز با توجه به عرضه و تقاضا در سامانه نیما کشف می شود. کلیات سخنان همتی که یکشنبه شب در گفت وگوی ویژه خبری سخن می گفت، بر روند معاملات بازار سرمایه به شدت سایه افکند و باعث شد تصمیم گیری در خرید و فروش تا حدودی سخت تر انجام شود، هرچند که به رغم صحبت های رئیس کل بانک مرکزی، روز دوشنبه بار دیگر فعالان بازار سهام برای خرید سهم در نمادهای صادرات محور از جمله فلزات اساسی و پتروشیمی ها در صف خرید ایستادند.

در واقع، پس از یک هفته انتظار، سرانجام بسته ارزی جدید دولت رونمایی شد و همانطور که انتظار می رفت، در این بسته ارزی، پتروشیمی ها، فولادی ها و فلزی ها امکان فروش ارز در بازار ثانویه را یافتند که سودآوری این شرکت ها را افزایش می دهد. با توجه به اینکه بخش عمده فروش این شرکت ها صادرات بوده و یا فروش داخلی آنها نیز بر مبنای دلار انجام می شود، آزادسازی آنها در فروش ارز دریافتی به نرخ بازار ثانویه، با استقبال زیادی مواجه شد.

به گزارش ایرنا، بر این اساس، شاهد ایجاد صف های خرید سنگین در نمادهای مربوط به گروه های پتروشیمی، فولادی و فلزی بودیم که به تبع آن، شاخص نیز رشد بی سابقه ای را تجربه کرد. در واقع، اعلام جزییات بسته ارزی جدید باعث استقبال گسترده از سهام شرکت های صادراتی شد، به طوری که شاخص بورس روز دوشنبه با رشد 5هزار و 198 پله ای نسبت به روز قبل، در جایگاه 133 هزار و 646 واحدی قرار گرفت.

در معاملات دیروز، نمادهای صادراتی و ارزمحور مانند فارس (هلدینگ خلیج فارس)، فخاس (فولاد خراسان)، فولاد (فولاد مبارکه)، وبصادر (بانک صادرات)، فملی (ملی صنایع مس)، پارس (پتروشیمی پارس) و کگل (صنعتی و معدنی گل گهر) با رشد خود بیشترین تاثیر مثبت را بر رشد شاخص داشتند.

تداوم رشد دسته جمعی شاخص های بورس

همچنین طی این معاملات، 3میلیارد و 668میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 14 هزار و 268 میلیارد ریال در 184 هزار و 715 نوبت داد و ستد شد.

بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، یک هزار و 524 واحد رشد کرد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، 73 واحد رشد کرد.

شاخص قیمت (هم وزن) نیز 52 واحد بالا رفت؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است.

شاخص آزاد شناور نیز 4هزار و 902 واحد افزایش یافت؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.

شاخص بازار اول (مربوط به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) 4هزار و 107 واحد کاهش و شاخص بازار دوم بورس نیز 9هزار و 29 واحد افزایش یافت.

صدرنشینی گروه شیمیایی و پتروشیمی

گروه شیمیایی در معاملات روز دوشنبه، بورس صدرنشین شد؛ در این گروه 633 میلیون سهم به ارزش 4هزار و 569 میلیارد ریال داد و ستد شد.

گروه فلزات اساسی به ارزش 3هزار و 745 میلیارد ریال و فرآورده های نفتی به ارزش یک هزار و 182میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند. همچنین در رده چهارم، گروه تامین آب، برق و گاز با دادوستدی به ارزش یک هزار و 31 میلیارد ریال قرار گرفت و گروه کانی های فلزی نیز با معاملاتی به ارزش یک هزار و 4میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود کرد.

رکوردشکنی فرابورس

شاخص فرابورس (آیفکس) در معاملات دیروز 53پله رشد کرد و در جایگاه یک هزار و 527واحدی قرار گرفت. همچنین در بازار فرابورس، بیش از 794 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از 5هزار و 127 میلیارد ریال داد و ستد شد. در معاملات روز دوشنبه، نمادهای مارون (پتروشیمی مارون)، زاگرس (پتروشیمی زاگرس)، ذوب (ذوب آهن) و هرمز (فولاد هرمزگان جنوب) بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی