سه شنبه, 09 مرداد 1397 - 17:27

آخوندی در صحن علنی مجلس خبر داد / اجرای 2 طرح بزرگ در راستای بهبود وضعیت حمل ونقل پایتخت

فرصت امروز: وزیر راه و شهرسازی روز گذشته در صحن بهارستان حاضر شد و به سوالات نمایندگان مجلس پاسخ داد. آنچه عباس آخوندی را به نشست علنی مجلس شورای اسلامی کشانده بود، سوال مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران درباره علت برگزارنشدن شورای ساماندهی امور پایتخت و همچنین سوال نادر قاضی پور و علیرضا محجوب درباره علت واردات تجهیزات حمل و نقل ریلی دارای تولیدات مشابه داخلی بود.

آخوندی ابتدا در پاسخ به سوال مصطفی کواکبیان درخصوص شورای ساماندهی امور پایتخت، از وجود دو طرح بزرگ برای کاهش بار ترافیکی و بهبود وضعیت زیست محیطی و آلودگی در شهر تهران خبر داد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه «طرح ساماندهی شهر تهران به طور کامل آماده شده است»، گفت: برگزاری جلسات شورای ساماندهی شهر تهران با انجام مکاتبات با معاون اول رئیس جمهور به طور مرتب در حال پیگیری است.

او ادامه داد: تهران علاوه بر مسائل شهری و مسکن دارای مسائل پیچیده ای مخصوصا حمل ونقل و حومه آن است که ۵۵۰ هزار وسیله نقلیه روزانه بین تهران و حومه تردد دارد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: طرح بسیار مفصلی تهیه شده و در شورای عالی معماری شهرسازی در جریان است، به طوری که در زمان تصویب قانون وزارت راه و شهرسازی یک طرح آماده داشت و آن را به شورای ساماندهی شهر تهران ارائه کرد.

آخوندی افزود: از ابتدای دوره گذشته به محمدرضا عارف، رئیس مجمع نمایندگان استان تهران اعلام شد که وزارت راه و شهرسازی طرح مفصلی دارد و درخواست جلسه ای برای تعریف بخش های مختلف حمل ونقل، مسکن، شهرسازی، آب، زیست محیطی و سایر بخش ها به نمایندگان و اعضا داشته باشیم که حدود یک ماه قبل این جلسه با حضور بیش از ۱۴تن از نمایندگان تهران تشکیل شد.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: طرح ساماندهی شهر تهران به طور کامل آماده شده و مراحل تایید خود را طی کرده است و جزییات آن در حال انجام است.

وی تصریح کرد: در جلسه مجمع نمایندگان نیز مطرح شد که وزارت راه و شهرسازی برنامه مفصلی برای لجستیک شهر تهران دارد و قرار است حدود ۸۰۰ هکتار از اراضی شهر تهران که در اختیار حمل ونقل سنگین قرار دارد و روزانه ۲۵ هزار کامیون وارد شهر تهران می شود به جنوب شرق فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) منتقل می شود.

آخوندی خاطرنشان کرد: ورود این حجم از کامیون به داخل شهر مشکلات متعددی از نظر مسائل زیست محیطی و ترافیکی ایجاد می کند. با اجرای این بخش از طرح ساماندهی شهر تهران، فضایی بالغ بر ۸۰۰ هکتار در داخل شهر تهران ایجاد می شود که چنین کاری تاکنون در این سطح اجرا نشده است.

این عضو کابینه دولت با بیان اینکه برای ساماندهی شهر تهران دو طرح بسیار بزرگ را در دست اجرا داریم، گفت: کمربندی جنوب غرب تهران از قزوین به چرمشهر بخش عمده بار ترافیک عبوری از داخل تهران را منتقل می کند. یکی از بزرگ ترین طرح های آزادراهی است که رکوردی در این خصوص خلق خواهد کرد. بیش از ۵۰درصد پیشرفت کار دارد و تمام ۱۵۶ کیلومتر هم زمان در دست اجرا و یک کمک بسیار بزرگ برای ساماندهی شهر تهران است.

وی افزود: یکی دیگر از اقدامات ساماندهی راه آهن حومه بود که اساسنامه شرکت حمل ونقل حومه ای را آماده کردیم و حمل ونقل ریلی حومه ای به سمت ورامین، شهریار، شهر قدس، کرج، قم چندین برابر توسعه یافته است تا زندگی حومه نشینان را ارتقا دهد.

آخوندی تأکید کرد: برای بازآفرینی شهر تهران طرح بزرگی تهیه شده است و درخصوص منطقه کن نیز بررسی شد که چطور می توان با اجرای بازآفرینی به مردم کن کمک کرد.

در پایان، مصطفی کواکبیان از توضیحات عباس آخوندی درخصوص علت عدم برگزاری شورای ساماندهی امور تهران قانع شد. همچنین در اواسط صحبت های آخوندی، عبدالله سامری نماینده مردم خرمشهر با فریادهایی آخوندی را متهم به دروغگویی می کرد که تعدادی از نمایندگان دور او جمع شده و او را به سمت صندلی اش هدایت کردند.

نمی توان سرنوشت بخش ریلی را به تولید یک کارخانه گره زد

وزیر راه و شهرسازی همچنین در پاسخ به سوال دو نماینده مجلس درباره علت واردات تجهیزات حمل و نقل ریلی دارای تولیدات مشابه داخلی به قرارداد این وزارتخانه با یک شرکت داخلی برای تولید ریل اشاره کرد و گفت که نمی توان سرنوشت کل بخش ریل را به تولید یک کارخانه گره زد.

آخوندی ادامه داد: تولید ریل در ایران به سال ۷۳ برمی گردد. خوشبختانه در سال ۹۳ با حمایت جدی وزارت راه پروژه ای که ۲۰ سال معطل مانده بود به نتیجه رسید. ما سال ۹۳ توافقنامه ای با وزرای صنعت و کار امضا کردیم و پشتیبانی خود را از اینکه شرکت ذوب آهن اصفهان خط تولید ریل را مستقر کند، اعلام کردیم و همان جا گفتم که تولیدات تا چهار سال آینده را بلافاصله خرید می کنیم.

وی اضافه کرد: ما بلافاصله سفارش ۴۰ هزار تن ریل را به ذوب آهن اصفهان دادیم، اما آنها تا سال ۹۶ موفق به تولید نشدند. در سال ۹۶ این شرکت موفق به تولید شد و اولین محموله ۵۰۰تنی را تحویل داد. اخیرا هم گفتند هزار تن آن قابل تحویل است بنابراین قرارداد منعقد شده و کار در حال انجام است.

وزیر راه با بیان اینکه در چهار سال گذشته حدود 3هزار کیلومتر ریل گذاری شده، اظهار کرد: این رقم شامل ۱۲۰۰ کیلومتر خط جدید و ۱۸۰۰ کیلومتر نوسازی یا بازسازی است که این 3هزار کیلومتر خط جدید معادل ۳۶۰ هزار تن ریل است.

آخوندی ادامه داد: در سال ۹۱ کل بار حمل شده توسط ریل ۲۲ میلیارد تن کیلومتر بوده که در سال ۹۶ به بیش از ۳۰ میلیارد تن کیلومتر رسیده که میزان صرفه جویی آن در یک سال ۱۰ میلیارد لیتر گازوییل است. همچنین در بخش مسافر در سال ۹۶، ۱۳.۵ میلیارد نفر کیلومتر جابه جایی مسافر داشتیم که در چهار ماهه اول امسال با وجود شرایط سخت ۱۲درصد رشد داشته است که بر این اساس ۲.۷ میلیارد لیتر گازوییل صرفه جویی بخش مسافر بوده است.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بخش ریلی در اولویت این وزارتخانه است، همچنان که در سیاست های ابلاغی رهبری و تذکرات مجلس هم آمده، گفت: سوال این است که ما چه مقدار از ۳۶۰هزار تن ریل را می توانیم در داخل تولید کنیم. من به همین خاطر به شرکت ذوب آهن اصفهان رفتم و به آنها گفتم هر آنچه در چهار سال آینده تولید می کنید را یک جا می خریم ولی آیا باید سرنوشت کل بخش ریل را به تولید یک کارخانه گره بزنیم؟ ما از سال ۹۳ که پیگیر تفاهمنامه بودیم نهایتا در سال ۹۶ موفق شدیم قرارداد ببندیم مشروط به اینکه ریل استاندارد به ما تحویل شود. پیش از این قرار بود ظرف چهار ماه تا شهریور ۴۰هزار تن ریل تحویل شود که نهایتا در مرداد ۹۷، ۵۰۰ تن تحویل شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی