سه شنبه, 09 مرداد 1397 - 16:36

۵ اشتباه رایج استارتاپ ها در استخدام نیرو

این روزها نمایشگاه الکامپ ۲۴ در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی شهر تهران برگزار می شود و ۴۲۴ استارتاپ و صدها شرکت دولتی و خصوصی دیگر در حوزه الکترونیک در آن حضور یافته اند.

تمامی این شرکت ها مخصوصا استارتاپ های جدید و تازه نفس همواره به دنبال تکمیل نیروی کاری شان هستند. آنها سعی دارند از موقعیت موجود برای پیدا کردن گزینه های مناسب و استخدام نیروی جدید استفاده کنند اما این شرکت ها باید مسائل زیادی را در استخدام نیرو مدنظر قرار دهند تا اشتباهات رایج استارتاپ ها را تکرار نکنند.

همانطور که می دانید بزرگ ترین نقطه قدرت یک کسب و کار نیروی کارش است. این گفته شاید کلیشه ای به نظر برسد اما در واقع این مسئله سالیان سال است که اثبات شده و می تواند یک شرکت را از فرش به عرش یا بالعکس برساند. بنابراین استخدام نیرو و همچنین تعلیم آنها جزو مسائل حیاتی در استارتاپ ها به شمار می رود.

کارشناسان منابع انسانی معتقدند که استارتاپ ها در استخدام نیرو های شان مرتکب اشتباهات رایجی می شوند که می تواند بر فعالیت آنها تاثیرات منفی زیادی بگذارد.

در ادامه به بررسی پنج اشتباه رایج استارتاپ ها در استخدام نیرو می پردازیم؛

مطلب مرتبط:راهنمای استخدام پرسنل برای مؤسسان استارت آپ

نمی دانند نیروی جدید چه مهارت هایی باید داشته باشد

شاید به نظر برسد که استارتاپ ها همواره باید سراغ افراد تازه نفس بروند و از استخدام نیروی متخصص و حرفه ای جلوگیری کنند. با اینکه این نگرش می تواند به کارآفرینی کمک کند و قابل تحسین است، اما باید درنظر داشت که برخی مواقع ممکن است این مسئله به ضرر کمپانی تمام شود.

برخی مواقع مسئولان استخدام نمی دانند که نیروی جدید باید از چه توانایی هایی برای انجام وظایف محوله برخوردار باشد. پس در ابتدا باید این مسئله مشخص شود. می توان لیست کاری کاملی از وظایف آنها تهیه و سپس در برابر هر کدام از آنها مهارت ها و ویژگی های لازم برای انجام شان را فهرست کرد. در انتها بر اساس این فهرست می توان میان کاندیداها بهترین گزینه را انتخاب کرد.

در استخدام نیرو مدرک تحصیلی را در اولویت قرار می دهند

بسیاری باور دارند که افرادی که مدرک تحصیلی بالایی از دانشگاه معتبری گرفته اند قادر خواهند بود بهترین عملکرد را از خود نشان دهند. همانطور که حدس می زنید این مسئله همواره درست نیست.

نه تنها این گونه افراد ممکن است که حقوق بیشتری درخواست کنند، بلکه مدرک تحصیلی گویای تمامی مسائل در مورد اشخاص نیست و ممکن است آنها نتوانند آن طور که انتظار می رود فعالیت کنند، پس در این مواقع بهتر است به جای تمرکز روی مدرک تحصیلی، نگرش آنها را مدنظر قرار داد.

سوالات درستی در مصاحبه ها نمی پرسند

کارشناسان باور دارند که استخدام نیرو، زمان کافی، سوالات درست و مقداری قضاوت صحیح می طلبد. در صورتی که تمامی این ویژگی ها کنار یکدیگر جمع شوند، استخدام نیرو به بهترین شکل نتیجه می دهد.

از این رو پرسیدن سوالات صحیح در مصاحبه ها از مهم ترین مسائل به حساب می آید، چرا که می تواند از سّر درون اشخاص خبر دهد. اگر پرسیدن سوال مهم نبود، هیچگاه مصاحبه ای صورت نمی پذیرفت و مسئولان تنها لازم بود که رزومه کاندید اها را مطالعه کنند.

مسلما تمامی افراد انتظار دارند در مصاحبه های کاری، سوالاتی همیشگی از آنها پرسیده شود. به همین دلیل است که سوالات غیرمنتظره می تواند نشان دهد که هر فرد تا چه حد قادر است در لحظه از خود شجاعت و توانمندی نشان دهد.

تصویر درستی از کار و فعالیت در آن استارتاپ ارائه نمی کنند

کار کردن در یک استارتاپ بسیار مطلوب به نظر می رسد، چراکه کارمندان تصور می کنند قادرند آرام آرام با آن استارتاپ پیشرفت کنند و موقعیت های زیادی برای پیشرفت شان وجود دارد.

البته باید مدنظر قرار داد که فعالیت در یک استارتاپ به همان اندازه جدی و طاقت فرسا است، چراکه نیروی کاری یک استارتاپ موفق همواره در حال فعالیت است یا درباره فعالیت خود تفکر می کند.

به همین دلیل است که در ابتدا باید مسئولیت های کاری هر فرد به درستی تعریف شود تا آنها بتوانند سختی کار در استارتاپ ها را درک کرده و ببینند آیا قادرند این حجم فعالیت را تحمل کنند یا خیر؟

درست حقوق پرداخت نمی کنند

این مسئله می تواند به سرعت یک استارتاپ را به ورشکستگی برساند یا اشتیاق نیروی کاری را از آنها برباید، چراکه اصولاً پرداخت حقوق در استارتاپ ها به درستی صورت نمی پذیرد.

مطلب مرتبط:چه افرادی برای کار در محیط استارت آپ مناسب هستند

گاهی اوقات مبالغ بسیار زیادی به برخی نفرات تعلق می گیرد و از طرف دیگر برخی اشخاص، بسیار کمتر از آنچه را که لیاقت شان است دریافت می کنند. هر دوی این مسائل می تواند به ضرر کلی تیم تمام شود.

شاید پیدا کردن تعادل میان این دو نگرش مهم ترین وظیفه یک مدیر مالی یا کارشناس منابع انسانی باشد. البته راهکار عملی در این زمینه وجود دارد؛ اینکه هیچکس جز خود مدیر مالی به مسائل حقوقی آگاه نباشد اما شک نکنید که در این میان افرادی وجود دارند که ممکن است از میزان حقوق همکاران با خبر شده و به بقیه اطلاعاتی ارائه دهند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی