دوشنبه, 08 مرداد 1397 - 18:07

بی توجهی بورس به التهاب بازار ارز و سکه / صعود تاریخی شاخص بورس

فرصت امروز: در حالی که این روزها وضعیت بازارهای موازی اعم از بازار ارز، سکه و قیمت طلا به شدت ملتهب شده و شاهد رشد بی مهابای قیمت ها در بازارهای مختلف هستیم، اما برخلاف گذشته نه تنها بورس دچار افت نشده، بلکه رکوردشکنی نیز می کند. بر این اساس، نماگر بازار سرمایه روز دوشنبه به رکوردی تازه دست یافت. شاخص بورس دیروز با ثبت رکوردی جدید، 2 هزار و 903 پله بالا رفت و در جایگاه 116 هزار و 756 واحدی ایستاد. کارشناسان نوسان بهای ارز، رشد قیمت نفت، جذابیت یافتن شرکت های صادرات محور، افزایش قیمت برخی کالاها و احتمال آزادی شرکت های پتروشیمی و فلزی در فروش ارز صادراتی در بازار ثانویه را از جمله مهم ترین علت های رشد شاخص بورس می دانند.

بر اساس این گزارش، رشد دسته جمعی شاخص های بورس، رکورد شکنی فرابورس و پاسخ مثبت صنایع بورسی به نوسان نرخ ارز ازجمله مهم ترین تحولات دیروز بازار سهام بود.

فعالان بازار سرمایه روز دوشنبه بار دیگر برای خرید سهم ها در گروه های مختلف از جمله فلزات اساسی، کانه های فلزی و محصولات شیمیایی صف بستند اما قیمت سهم ها در گروه خودرو و ساخت قطعات کاهشی بود.

به گزارش ایسنا، روز گذشته و در ادامه رشد قیمت ها در بورس اوراق بهادار تهران، شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بازار سرمایه بیش از ۲۹۰۳ واحد رشد کرد و تا رقم ۱۱۶ هزار و ۷۵۶ واحدی بالا رفت.

با رشد قیمت دلار در بازارهای غیررسمی ایران بازار سهام نیز نوسان هایی غیرقابل پیش بینی دارد و طی دو روز گذشته بارها کانال شکنی کرده است. در بسیاری از سهم ها از جمله فلزی ها و محصولات شیمیایی سهم پایدار خرید در بورس تهران وجود دارد.

در حالی که تعدادی معتقدند نقدینگی از دیگر بازارها در حال ورود به بازار سرمایه است، اما در عمل دیده می شود بازار سکه، بازار ارز و بازار سهام در چند روز گذشته به موازات هم رشد کرده اند. با افزایش قیمت دلار در بازار غیررسمی ایران بسیاری از سهم ها که قیمت آنها وابسته به دلار است، از جمله سهم های مربوط به فلزات اساسی و نفت و در کل آنهایی که صادرات محور هستند با افزایش قیمت روبه رو شده است.

شاخص کل هم وزن نیز با ۲۲ واحد رشد رقم ۱۸ هزار و ۳۶۷ واحدی را تجربه کرد و شاخص آزاد شناور با ۲۹۵۶ واحد رشد به رقم ۱۲۶ هزار و ۲۸ واحد رسید. شاخص بازار اول و دوم نیز هر یک به ترتیب ۲۲۸۴ و ۵۰۹۰ واحد رشد کرده اند.

فولاد مبارکه اصفهان، صنایع پتروشیمی خلیج فارس و ملی صنایع مس ایران هر یک به ترتیب با ۳۷۸، ۳۶۷ و ۲۲۷ واحد نقش افزاینده در رشد شاخص های بازار سرمایه تاثیرگذار بودند. در طرف مقابل نمادهای مخابرات ایران، شرکت ارتباطات سیار ایران و گروه مپنا هر یک به ترتیب با ۸۶، ۶۰ و ۳۷ واحد تاثیر کاهنده سعی کردند نگذارند نماگرهای بازار بیش از این رشد کند.

در گروه فلزات اساسی شاهد افزایش قیمت اکثر سهم ها تا نزدیک به 5 درصد بودیم.، به طوری که برای برخی سهم ها از جمله فولاد مبارکه اصفهان که بیشترین تاثیر را روی نوسان های شاخص بازار سهام داشت در صف پایدار خرید مشاهده می شد.

همچنین در گروه محصولات شیمیایی نیز روند قیمت سهم ها افزایشی بود و در برخی نمادها صف خرید مشهود بود. در این گروه ۱۸۶ میلیون سهم به ارزش بیش از ۹۴ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

اما در میان بازار سراسر سبز، امروز گروه خودرو و ساخت قطعات یکدست افت قیمت داشتند و نمادهای تاثیرگذار آنها نیز روی شاخص بازار سهام تاثیر کاهنده داشت. چندی پیش شرکت پژو اعلام کرد در پی تحریم های آمریکا، ایران را ترک می کند. همچنین در روزهای گذشته شرکت رنو نیز اعلام کرد با توجه به اعمال تحریم های آمریکا از ایران خواهد رفت. این موضوعات روی قیمت سهام شرکت های خودرویی تاثیر بسزایی داشته و آنها را کاهشی کرده است.

در گروه کانه های فلزی اما روند قیمت ها هم جهت با کلیت بازار افزایشی بود و بسیاری از سهم های این گروه تا سقف 5 درصد رشد را تجربه کردند و بسیاری از سهامداران برای خرید سهم های این گروه در صف ایستادند.

ارزش معاملات بورس اوراق بهادار تهران به رقم ۵۴۴ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از معامله بیش از دو میلیارد سهم و اوراق مالی طی ۱۲۴ هزار و ۷۴۸ نوبت داد و ستد بود.

همچنین شاخص کل فرابورس نیز با رشد کم سابقه ۴۲.۹۲ واحد رشد مواجه شد و به رقم ۱۳۳۷ واحدی رسید. ارزش معاملات این بازار به بیش از ۳۵۱ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات آن رقم ۹۶۸ میلیون سهم و اوراق مالی را تجربه کرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی