یکشنبه, 07 مرداد 1397 - 17:16

تقویت ۱۹۷۴ واحدی شاخص کل بورس / صعود بورس در روز رکوردشکنی دلار و سکه

فرصت امروز: شاخص بورس در روزی که نرخ دلار در بازار آزاد از مرز ۱۰ هزار تومان عبور کرد و قیمت سکه نیز پرشی 400 هزار تومانی داشت، برخلاف روند جاری اقتصاد همچنان با رشد مواجه شد و با ۱۹۷۴ واحد افزایش به ۱۱۳ هزار و ۸۵۲ واحد رسید. در واقع، نوسانات قیمت دلار در هفته ها و ماه های گذشته سبب شده قیمت سهم ها در بورس اوراق بهادار تهران با فراز و فرودهای شدیدی همراه باشد. با اینکه در هفته گذشته معاملات بورس نسبت به روزهای ماقبل آن اندکی آرام گرفته بود و نوسانات شدیدی دیده می شد، اما بورس تهران در دو روز گذشته شاهد افزایش شدید قیمت ها و کانال شکنی های پی درپی دماسنج بازار سرمایه بوده است.

از سوی دیگر، معامله گران بورس تهران دیروز در حالی با تقویت تقاضا در گروه فلزی، پالایشی، معدنی و پتروشیمی مواجه بودند که بازارهای مالی دنیا به دلیل توسعه جنگ های تجاری و مناقشه بر سر تعرفه های وارداتی با سرکوب عرضه و تقاضا روبه رو هستند؛ روندی که می توان آن را به رفتار مخالف بازار سهام با بورسی های دنیا تعبیر کرد.

قیمت سهام فلزات اساسی همچنان رو به رشد

به گزارش ایسنا، معامله گران بورس تهران دیروز نیز شاهد افزایش قیمت ها در گروه فلزات اساسی بودند و سه نماد پالایش نفت بندرعباس، فولاد مبارکه اصفهان و ملی صنایع مس ایران بیشترین تاثیر افزاینده را روی شاخص کل داشتند.

بر این اساس، شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۱۹۷۴ واحد رشد کرد و به رقم ۱۱۳ هزار و ۸۵۲ واحدی رسید، اما شاخص کل هم وزن با ۴.۳۷ واحد کاهش به رقم ۱۸ هزار و ۳۴۵ رسید. شاخص آزاد شناور نیز ۲۱۷۳ واحد رشد کرد و تا رقم ۱۲۳ هزار و ۷۱ بالا رفت. شاخص بازار اول و دوم نیز هر یک به ترتیب ۱۹۰۲ و ۱۷۹۶ واحد رشد کردند.

پالایش نفت بندرعباس، فولاد مبارکه اصفهان و ملی صنایع مس ایران هر یک به ترتیب ۳۵۵، ۳۲۹ و ۲۱۳ در رشد شاخص های بازار تاثیرگذار بودند. در طرف مقابل گروه مپنا، پالایش نفت اصفهان و صنایع پتروشیمی خلیج فارس به ترتیب با ۶۴، ۳۷ و ۳۲ واحد تاثیر کاهشی سعی کردند نگذارند شاخص های بازار بیش از این رشد کند.

روز یکشنبه نیز همچون روز نخست هفته در گروه فلزات اساسی شاهد رشد قیمت بیشتر سهم ها بودیم، به طوری که اکثریت نمادها بیش از ۴ درصد رشد قیمت داشتند و تعدادی نیز با صف خرید همراه بودند.

در نماد ملی صنایع مس ایران که تاثیر بسزایی در نوسانات شاخص داشت، صف خریدی با حجم نزدیک به ۱۶ میلیون مشاهده می شد که در قیمت ۳۰۲۷ ریال، سفارش خرید گذاشته بودند. ۵۹ درصد از خریدها در این گروه مربوط به افراد حقیقی و مابقی مربوط به افراد حقوقی بود.

در گروه فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای نیز بیشتر سهم ها با روند افزایش قیمت مواجه شدند و نمادهای پالایش نفت لاوان، نفت بهران، سرمایه گذاری صنعت نفت و پالایش نفت اصفهان با کاهش قیمت مواجه شدند.

قیمت تعدادی از سهم ها در گروه محصولات شیمیایی با ۴ درصد رشد مواجه شد، اما سهم هایی که با کاهش قیمت مواجه بودند، کم نبودند. در عین حال در نماد پتروشیمی پارس در این گروه صف خرید مشاهده می شد.

خودرویی ها که در نخستین روز هفته یکدست قرمزپوش شده بودند، روز یکشنبه عمدتا با افزایش قیمت روبه رو شدند. هر چند که این افزایش قیمت نسبت به روند کلیه بازار در این دو روز چندان زیاد نبود. در این گروه ۲۱۳ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲۳میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

ارزش معاملات بورس تهران دیروز به رقم ۵۹۴ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۱.۷ میلیون سهم و اوراق مالی طی ۱۲۲ هزار و ۹۵۲ نوبت داد و ستد بود.

در فرابورس ایران نیز شاخص کل ۱۹.۱۴ واحد رشد کرد و تا رقم ۱۲۹۴ واحد بالا رفت. ارزش معاملات این بازار به رقم ۳۴۲ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات رقم ۵۵۶ میلیون سهم و اوراق مالی را رد کرد.

سکه ۴۰۰ هزار تومان پرش کرد

همانطور که در ابتدای این گزارش اشاره شد، دیروز دلار در بازار آزاد 5 رقمی شد و مرز 10 هزار تومان را رد کرد. همچنین قیمت سکه تمام طرح جدید به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان طلا و جواهر به چهار میلیون و ۱۰ هزار تومان رسیده که نسبت به روز نخست هفته ۴۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.

در همین زمینه، ابراهیم محمدولی در گفت وگو با ایسنا و در تشریح روند بازار سکه و طلا در این هفته گفته است: سکه سیر عجیب صعودی به خود گرفته و تا ساعت ۱۲:۴۵ دقیقه یکشنبه، قیمت سکه تمام طرح جدید چهار میلیون و ۱۰ هزار تومان، سکه تمام طرح قدیم سه میلیون و ۵۵۰ هزار تومان، نیم سکه یک میلیون و ۸۵۲ هزار تومان، ربع سکه ۹۴۰ هزار تومان، سکه یک گرمی ۴۸۵ هزار تومان، هر مثقال طلای ۱۷ عیار یک میلیون و ۳۳۶ هزار تومان، هر مثقال طلای ۱۸ عیار یک میلیون و ۴۲۱ هزار و ۲۰۰ تومان و هر قیمت گرم طلای ۱۸ عیار ۳۰۸ هزار و ۴۰۰ تومان بوده است.

رئیس اتحادیه طلا و جواهر با بیان این که متاسفانه کلیه بازارها متاثر از رشد سکه و دلار دچار سردرگمی و رکود شده است، گفت: علت افزایش عجیب و غریب قیمت طلا و قیمت دلار به عوامل داخلی برمی گردد.

محمدولی گفت: تصمیمات آنی بانک مرکزی و دولت در ایجاد تلاطم موثر بوده است. چند نرخی بودن بازار ارز هم باعث ایجاد اوضاع نابسامانی شده که اثرات منفی خود را بر تمام بازارها می گذارد. درخصوص عوامل خارجی باید گفت قیمتی که هر اونس طلای جهانی دارد نشان دهنده این است که نوسانات آنها نرمال است و تجارت بین الملل نمی تواند دلیل ایجاد التهاب در بازار ایران باشد؛ لذا علت اصلی به مسائل داخلی مربوط می شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی