شنبه, 19 خرداد 1397 - 17:37

عضو هیأت مدیره سازمان بورس، جزییات برگزاری دومین لیگ ستارگان بورس را تشریح کرد / لیگ ستارگان بورس، رویداد ارزشمند بازار سرمایه

فرصت امروز: طرح «لیگ ستارگان بورس» که سال گذشته با هدف تقویت پیوندهای دانشگاه با اقتصاد و بازار سرمایه در بورس تهران آغاز به کار کرده بود، امسال به دومین دوره برگزاری خود رسیده است. این مسابقات، جلوه ای از پیوند بورس و نهادهای علمی است و برگزاری مستمر این مسابقات در سال های آینده، نشان دهنده عمق مطالباتی خواهد بود که اقتصاد ایران به آن احتیاج دارد.

در همین زمینه، صبح دیروز نشستی خبری به مناسبت برگزاری دومین لیگ ستارگان بورس با حضور سعید فلاح پور، معاون نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس و یاسر فلاح، رئیس کمیته اجرایی «لیگ ستارگان بورس ایران» برگزار شد.

سعید فلاح پور در این نشست با اشاره به بودجه مسابقات لیگ ستارگان گفت که سازمان بورس فعلاً رقمی را درباره بودجه در نظر گرفته برای مسابقات لیگ ستارگان اعلام نمی کند چون با توجه به هزینه ها این رقم می تواند متفاوت باشد.

او ادامه داد: به دانشجویان مدیریت مالی تأکید می کنم با در نظر گرفتن ریسک ها هر چه سریع تر وارد معاملات بازار سرمایه شوند و با تجزیه و تحلیل اقدام به انجام معاملات کنند. با برگزاری مسابقات بورسی فعالان بازار سرمایه می توانند افرادی را که استعداد دارند کشف کنند، چراکه در همین رقابت ها در سال گذشته ۱۵ نفر به استخدام نهادهای مالی در بازار سرمایه درآمدند.

فلاح پور در پاسخ به اینکه امسال فراخوان برای مسابقات لیگ ستارگان بورس در همه دانشگاه ها صورت گرفته، گفت: تا الان ۲۷ دانشگاه اعلام آمادگی کرده اند. البته به خاطر تعطیلات یک مقدار زمان برای اعلام حضور دانشگاه ها کم بود برای همین این فرصت یک هفته تمدید شد و دانشگاه ها تا ۲۷ خرداد می توانند برای شرکت در این رویداد اعلام آمادگی کنند.

به گزارش ایسنا، عضو هیأت مدیره سازمان بورس در پاسخ به اینکه بودجه ای که برای این مسابقات در نظر گرفته شده است دقیقا چقدر است؟ رقم خاصی را بیان نکرد و گفت: تا آخرین لحظه امکان دارد این هزینه ها و نحوه هزینه کرد متغیر باشد. وقتی اسپانسر وجود ندارد باید خود ارکان بازار سرمایه و سازمان کمک کنند ولی در انتهای کار اعلام خواهد شد.

وی درباره جوایز گفت: برای هر تیم ۵ میلیون تومان اعتبار در نظر می گیریم، اگر تیم ها سود کنند سودشان برای خودشان می شود و اگر زیان کنند آن زیان تقبل می شود. تیم اول ۲۵ میلیون تومان، تیم دوم ۱۵ میلیون تومان و تیم سوم ۱۰ میلیون تومان خواهند گرفت. بحث جا و مکان و سمینارهایی که داریم هم در کنار این هزینه ها هست.

وی در پاسخ به نحوه انتخاب هیأت داوری گفت: شورای داوری وجود دارد که خود شرکت های بورس و فرابوس، سازمان بورس شرکت اطلاع رسانی عضو آن هستند. اینها مقرراتی را که وضع شده کنترل می کنند. چون معاملات کاملاً واقعی است سازمان بورس بر اینها نظارت می کند.

فلاح پور توضیح داد: ما سعی کردیم امسال محدودیت های معاملاتی را کمتر کنیم. سعی کردیم شبیه سازی بهتری از دنیای واقعی باشد. مجموعا اگر ما ۳۰ تیم داشته باشیم ۱۵۰ نفر شرکت کننده می شود.

وی در پاسخ به اینکه آیا امکان دارد برای عموم برگزار شود؟ گفت: به نظر من اگر فعالان بازار بخواهند این کار را انجام دهند هیچ ایرادی ندارد. ما در دستور کارمان است که اگر بازخورد خوبی بگیریم این مسابقات را گسترش دهیم، چراکه یک سری فعال بازار هستند ولی دانشجو نیستند و می خواهند در این مسابقات شرکت کنند.

فلاح پور ادامه داد: کل روزهای معاملاتی می توان معاملات لیگ ستارگان انجام شود، این یکی از ابزارها برای فرهنگ سازی است شاید بتوانم بگویم ۵ درصد فرهنگ سازی از این طریق انجام می شود.

وی توضیح داد: از نگاه شخصی با توجه به اینکه تدریس می کنم خیلی مهم است که دانشجویان وارد معاملات بازار سهام شوند. من به صورت ویژه به دانشجویان این موضوع را همیشه تأکید می کنم که وارد حوزه بازار سرمایه شوند و از این فرصت استفاده کنند.

فلاح پور در پاسخ به اینکه آیا برای تحلیل بازار توسط شرکت کنندگان فکری شده تا خرید و فروش ها از اساس تحلیل باشد؟ گفت: در بازار کسانی که خرید و فروش می کنند بر اساس تحلیل های مختلف و حتی گفته های دیگران است. امسال ما برنامه گذاشتیم که با افراد مصاحبه می شود تا درباره خریدهایشان، تحلیل های خود را به صورت شفاف توضیح دهند. اینها باید مستندات تحلیل های خود را ارائه دهند.

وی تأکید کرد: سقف زیان هر تیم ۲۵درصد است، اگر زیان از این مبلغ بیشتر شود تیم حذف می شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی