سه شنبه, 08 خرداد 1397 - 16:01

بالاخره تراز تجاری چقدر مثبت شد؟!

وزیر صنعت، معدن و تجارت هفته گذشته آمارهایی را برای صادرات کشور اعلام کرده است که با آمارهای رسمی گمرک اختلاف قابل توجهی دارد.

به گزارش ایسنا، محمد شریعتمداری هفته گذشته در حاشیه جلسه هیأت دولت صحبت هایی درباره وضعیت صادرات و واردات مطرح و آمارهایی در این زمینه اعلام کرده است، اما بررسی آمارهای رسمی دو ماهه کشور که از سوی گمرک منتشر می شود اختلاف قابل توجهی با اظهارات شریعتمداری دارد.

البته بحث اختلافات آماری همواره وجود داشته و هر بار مرجعی اقدام به آمارگیری کرده که نتایج آن متفاوت از ارگان های دیگر بوده است، اما در حوزه تجارت کشور سال هاست گمرک به عنوان متولی این بخش، آماری را منتشر می کند که مورد استناد همگان قرار می گیرد.

حال اینکه آمارهای وزیر صنعت، معدن و تجارت کشور اختلاف قابل توجهی با آمارهای رسمی دارد، سوالاتی را در ذهن ایجاد می کند.

در صحبت های محمد شریعتمداری اینگونه اعلام شده است که در دو ماه اول امسال تراز تجاری کشور ۱.۵ میلیارد دلار مثبت بوده است، اما استناد به آمارهای رسمی گمرک گویای آن است که تراز تجاری تا پایان اردیبهشت ماه ۹۴۲ میلیون دلار مثبت بوده است. به عبارت دیگر آمارهای رسمی رقمی کمتر از یک میلیارد را نشان می دهند و اینکه چگونه وزیر صنعت، معدن و تجارت تراز تجاری را ۱.۵ میلیارد دلار مثبت اعلام می کند، بحثی است که جای سوال دارد.

البته تناقضات آماری تنها به این نقطه ختم نشده و در بخش های دیگر نیز مشاهده می شود. به عنوان مثال وزیر صنعت، معدن و تجارت اینگونه اعلام کرده است که در فروردین امسال ۲۸.۵درصد صادرات غیرنفتی رشد داشته است. این در حالی است که آمارهای رسمی گمرک اینگونه اعلام کرده که در بخش صادرات غیرنفتی ۲۱.۹۳درصد افزایش صادرات رخ داده است. 

همچنین شریعتمداری اعلام کرده است که در دو ماه اول امسال واردات ۱.۷درصد کاهش پیدا کرده است؛ رقمی که به استناد آمارهای گمرکی تنها ۰.۴۹درصد اعلام شده است.

شاید بتوان گفت اطلاعات مربوط به رشد صادرات یا کاهش واردات در نهایت اختلافی جزئی دارد، اما بحث تراز تجاری کشور موضوع مهمی است که لازم است حتما برای آن عددی واحد و قابل استناد وجود داشته باشد. معمولا نیز رسم بر این بوده که آمارهای گمرکی در این زمینه مورد استناد قرار گیرند، اما حال جای سوال است که بالاخره تراز تجاری کشور در این مدت به چه میزان مثبت شده است؟

اینکه چگونه از سوی دو بخش متولی تجارت کشور، آمارهایی تا این اندازه متناقض منتشر شده امری است که انتظار می رود در مورد آن شفاف سازی صورت گیرد و از این پس همانند ماه های گذشته در اعلام آمارهای تجاری روندی واحد وجود داشته باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی