یکشنبه, 06 خرداد 1397 - 16:30

مسکن تهران در اردیبهشت ماه 8.2 درصد گران تر شد / گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در پایتخت

فرصت امروز: بیشتر خبرهای بازار مسکن در پایتخت از گرانی مسکن حکایت دارد و اینکه متوسط قیمت در تهران به 6 میلیون تومان رسیده است، اما بررسی ها نشان می دهد که بیشترین معاملات مربوط به خانه هایی با قیمت هر متر مربع کمتر از 6 میلیون تومان است، همچنین خانه های منطقه 5 تهران بیش از دیگر مناطق معامله شده و نرخ اجاره بها متناسب با تورم رشد کرده است؛ این را بررسی های بانک مرکزی از بازار مسکن در اردیبهشت ماه امسال نشان می دهد.

براساس گزارش بانک مرکزی از تحولات بازار مسکن در اردیبهشت ماه، تعداد معاملات بازار مسکن تهران در ماه گذشته 19هزار و 107 مورد بوده که نسبت به ماه قبل 27درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 16.7درصد رشد کرده است. همچنین در این گزارش، میانگین قیمت هر مترمربع زیربنای مسکونی شهر تهران 5میلیون و 979هزار تومان برآورد شده که نسبت به ماه قبل 8.2درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل 34.8درصد رشد کرده است.

کاهش سهم نوسازها

واحدهای نوساز هنوز هم طرفدار بیشتری دارند هرچند سهم این واحدها از معاملات مسکن در پایتخت نسبت به سال گذشته کمتر شده است. براساس گزارش بانک مرکزی، سهم واحدهایی که عمر آنها تا پنج سال است و نه بیشتر در کل معاملات مسکن در دومین ماه سال 43.9درصد است. البته این واحدها در اردیبهشت ماه سال قبل بیشتر معامله می شد و امسال سهم این واحدها از کل معاملات 3.7درصد کمتر شد و جای آن را واحدهای قدیمی تری که عمر 6 تا 10 ساله یا بیشتر از 15 سال دارند، گرفته است.

مناطق دارای کمترین و بیشترین معامله

به گزارش اتاق ایران، منطقه ۵ تهران با داشتن ۲هزار و ۲۹۶ فقره معامله، پررونق ترین منطقه پایتخت از نظر تعداد معاملات مسکن در اردیبهشت ماه امسال بود. این منطقه، در ماه گذشته (فروردین ۹۷) نیز پرمعامله ترین منطقه تهران بود.

واحدهای مسکن در کن، شهر زیبا، شهران، مهران، آریاشهر، جنت آباد، پونک، باغ فیض، سردارجنگل، شهرک آپادانا، شهرک اکباتان، اشرفی اصفهانی، سولقان و حصارک بیشتر از دیگر مناطق معامله شده است. منطقه 5 در بین دیگر مناطق تهران سهم 12.8درصدی از معاملات مسکن را دارد. 8.9درصد از معاملات در اردیبهشت ماه سال جاری در منطقه 4 تهران یعنی تهرانپارس و لویزان انجام شده است و منطقه 2 تهران شامل محله های شهرک غرب و سعادت آباد، طرشت و ستارخان، ژاندارمری و شهرآرا سهم 7.9درصدی از معاملات مسکن در دومین ماه سال را دارد.

در مقابل کم رونق ترین منطقه پایتخت از نظر تعداد معاملات مسکن در اردیبهشت ماه سال جاری، منطقه ۱۹ با ۱۱۲ فقره معامله بوده است. این منطقه در اردیبهشت ماه سال گذشته نیز با ۱۲۰فقره قرارداد، کم معامله ترین منطقه تهران از نظر تعداد مبایعه نامه های امضاشده در بازار مسکن پایتخت بود.

گران ترین و ارزان ترین مناطق تهران

گران ترین منطقه تهران در معاملات مسکن اردیبهشت ماه، منطقه یک با میانگین قیمتی ۱۲میلیون و ۶۰۰ هزار تومان در هر مترمربع برآورد شده است. ارزان ترین منطقه نیز منطقه ۱۸ با میانگین متری ۲ میلیون و ۶۹۳ هزار تومان محاسبه شده است.
در اردیبهشت ماه سال گذشته نیز منطقه ۱۸ با متری ۲ میلیون و ۲۲۹ هزار تومان ارزان ترین و منطقه یک با میانگین متری ۹ میلیون و ۹۵۹ هزار تومان گران ترین مناطق پایتخت بودند.

به عبارت دیگر افزایش قیمت در منطقه یک در اردیبهشت امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، ۲.۵ میلیون تومان در هر متر و در منطقه ۱۸، کمتر از متری ۵۰۰ هزار تومان بوده که نشان دهنده نامتوازن و ناهمگن بودن افزایش قیمت مسکن در بخش های مختلف پایتخت است.

منطقه ۲۲ پیشتاز گرانی مسکن

بیشترین افزایش قیمت مسکن از فروردین تا اردیبهشت امسال (بازه زمانی یک ماهه) در منطقه۲۲ تهران با حدود ۹۳۰ هزار تومان در هر مترمربع رخ داده که از متری ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در فروردین ۹۷ به متری ۵ میلیون و ۶۳۰ هزار تومان افزایش یافته است. در این شاخص، منطقه یک تهران با افزایش ۸۳۰ هزار تومانی میانگین قیمت مسکن در هر مترمربع در همین بازه زمانی، در رتبه دوم قرار دارد.

عقبگرد قیمت مسکن در منطقه ۱۲

منطقه ۱۲ تهران تنها منطقه پایتخت بود که در اردیبهشت ماه امسال با کاهش قیمت مسکن نسبت به فروردین ماه مواجه شده بود. میانگین قیمتی منطقه ۱۲ در فروردین ۹۷ متری ۳ میلیون و ۵۷۰ هزار تومان بود، اما در اردیبهشت ماه امسال این شاخص به رقم ۳ میلیون و ۴۳۰ هزار تومان در هر مترمربع رسید که کاهش ۱۴۰ هزار تومانی قیمت مسکن در هر مترمربع در مرکز تهران به عنوان اصلی ترین منطقه استقرار بافت فرسوده و نابسامان پایتخت را نشان می دهد.

افزایش حجم معاملات اوراق تسهیلات مسکن

بررسی معاملات اوراق گواهی تسهیلات مسکن در بازار فرابورس حاکی از این است که در دو ماه نخست سال جاری حجم و نوبت های معاملات این اوراق نسبت به مدت مشابه سال گذشته به ترتیب ۳۶ و ۲۱درصد رشد پیدا کرده است. این مسئله می تواند به معنای تعجیل خریداران برای انجام معامله مسکن باشد.

رونق معامله خانه های 60-70 متری

به طور کلی 19.1هزار فقره معامله مسکن در اردیبهشت ماهی که گذشت انجام شده که 16.7درصد بیشتر از تعداد معاملات در اردیبهشت ماه سال 96 است. اجاره بهای مسکن هم متناسب با تورم رشد کرده اما متوسط قیمت خرید و فروش هر مترمربع واحد مسکونی 34.8درصد بیشتر شده است. جالب است بدانید که در این ماه خانه هایی که بین 100 تا 200 میلیون تومان قیمت داشتند بیش از دیگر خانه ها به فروش رسیده اند. سهم این خانه ها در معاملات مسکن 20.5درصد است.

در ادامه خانه هایی 200 تا 300 میلیونی و 300 تا 400 میلیون تومانی سهم بیشتری از معاملات را به خود اختصاص داده اند. بیش از نیمی از معاملات به خرید و فروش واحدهای مسکونی اختصاص دارد ارزشی کمتر از 400 میلیون تومان دارند. مردم در اردیبهشت ماهی که گذشت بیشتر خانه هایی را خریده اند که قیمت هر مترمربع آن 3تا 3.5میلیون تومان است و قیمت هر مترمربع بیشتر خانه هایی که در اردیبهشت معامله شده کمتر از متوسط قیمت هر مترمربع یعنی 5 میلیون و 980تومان است. از نظر متراژ خانه هایی که 60 تا 70 متری بوده اند، در اردیبهشت ماه بیشتر خرید و فروش شده اند. 55.6درصد از معاملات این ماه در پایتخت مربوط به خانه هایی است که زیربنای آن کمتر از 80 مترمربع است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی