دوشنبه, 31 ارديبهشت 1397 - 17:15

سهم های خودرویی و نفتی کاهشی شدند / رشد 91 پله ای بورس در آخرین روز اردیبهشت ماه

فرصت امروز: شاخص بورس در اردیبهشت ماه امسال، روند پرنوسانی را سپری کرد، چنانچه در اوایل این ماه، به دلیل نگرانی از تصمیم رئیس جمهوری آمریکا درباره توافق هسته ای برجام، فشار فروش در بورس بالا رفت و به تبع آن، شاخص نیز افت زیادی داشت. اما در آستانه انتشار خبر خروج آمریکا از برجام در 18 اردیبهشت ماه، شرایط تغییر کرد و برخلاف انتظار، شاخص بورس روند صعودی در پیش گرفت.

اما بورس تهران در آخرین روز اردیبهشت ماه امسال، افت قیمت ها در گروه خودرو و فرآورده های نفتی را تجربه کرد، اما قیمت سهم های قندی با رشد همراه بودند. این موضوع در حالی رخ داد که شاخص هم وزن در جهت خلاف شاخص کل حرکت کرد.

به گزارش ایسنا، روز دوشنبه در حالی شاخص کل بازده نقدی و قیمتی شاهد رشد بود که شاخص کل هم وزن با افت مواجه شد. می دانیم که در محاسبه شاخص هم وزن، بزرگی و کوچکی شرکت ها دخالت داده نمی شوند و همه شرکت ها به یک میزان در شاخص اثر می گذارند.

کاهش شاخص هم وزن درحالی که شاخص کل رشد داشته می تواند نمایانگر این باشد که در قیمت بیشتر سهم ها بدون در نظر گرفتن بزرگی یا کوچکی شرکت ها افت داشته اند یعنی در واقع بیشتر سهم ها با افت قیمت مواجه بودند هر چند که چند شرکت بزرگ به افزایش شاخص کمک کرده اند.

در روزهای گذشته بورس تهران بیشتر شاهد رشد قیمت ها بود و این رشد قیمت بیشتر به این دلیل بود که در ماه های گذشته بورس تهران شاهد افت پی درپی بود و این موضوع سبب شد قیمت ها پتانسیل افزایش داشته باشند. این موضوع چندان ربطی به مسائل بنیادی و صورت های مالی شرکت ها نداشت بلکه بیشتر از یک جو روانی تبعیت می کرد.

در آخرین روز اردیبهشت ماه امسال، شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۹۱ واحد رشد کرد و به رقم ۹۵ هزار و ۲۲۷ واحدی رسید، اما شاخص کل هم وزن با افت ۲.۶۸ واحد مواجه شد و تا رقم ۱۷ هزار و ۲۹۶ پایین رفت. شاخص آزاد شناور نیز رشد ۴۲ واحدی را تجربه کرد و تا رقم ۱۰۱ هزار و ۷۳۷ بالا رفت. درعین حال شاخص بازار اول و بازار دوم هر یک به ترتیب ۶۱ و ۲۱۱ واحد رشد کردند.

در این روز، فولاد مبارکه اصفهان، فولاد خراسان، پتروشیمی مبین و صنایع پتروشیمی خلیج فارس هر یک به ترتیب ۴۵، ۴۲، ۲۹ و ۲۱ واحد تأثیر مثبت در نوسان های شاخص های بازار داشته اند و در طرف مقابل ایران خودرو، پالایش نفت تبریز، پارس خودرو و پالایش نفت اصفهان هر یک به ترتیب ۲۳، ۲۲، ۲۰ و ۱۸ تأثیر کاهنده را روی شاخص های بازار سرمایه اعمال کردند.

در گروه فلزات اساسی شاهد نوسان کمتر از یک درصد در قیمت بیشتر سهم ها بودیم. در این گروه ۶۱ میلیون سهم به ارزش ۱۸میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

اما در گروه خودرو و ساخت قطعات تقریباً تمام نمادها با افت قیمت مواجه شدند. در این گروه ۱۷۳ میلیون سهم به ارزش ۲۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

در گروه فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای نیز روند قیمت بیشتر سهم ها کاهشی بود. این گروه شاهد داد و ستد ۱۸ میلیون سهم به ارزش ۱۰ میلیون تومان بود. اما در گروه قند و شکر بیشتر نمادها روند رشد را تجربه کردند و تعداد زیادی تا حدود 2 درصد رشد قیمت داشتند.

اما در گروه سیمان، آهک و گچ روند قیمت ها نزولی بود. در گروه بانک ها و موسسات اعتباری نیز نماد بانک ملت، بانک کارآفرین و بانک سینا کمتر از ۰.۴ درصد افت قیمت داشتند و پست بانک نیز با افت قیمت ۱.۳۷ درصد مواجه شد. در گروه استخراج کانه های فلزی بیش از نیمی از سهم ها با افت قیمت مواجه شدند.

ارزش معاملات بورس تهران به رقم ۷۷۸ میلیارد تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن یک میلیارد و ۶۳۸ میلیون سهم و اوراق مالی طی ۶۰ هزار و ۲۰۷ نوبت داد و ستد بود.

آیفکس نیز در آخرین روز اردیبهشت ماه امسال با افت ۲.۷ واحدی مواجه شد و تا رقم ۱۱۰۷ پایین آمد. ارزش معاملات فرابورس ایران رقم ۲۶۳ میلیارد تومان را تجربه کرد که این رقم ناشی از دست به دست شدن بیش از ۲۰۶ میلیون سهم و اوراق مالی طی ۳۰ هزار و ۹۹۱ نوبت داد و ستد بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی