یکشنبه, 30 ارديبهشت 1397 - 12:22

وزیر راه و شهرسازی / تعاونی ‌های مسکن تخصص و دانش لازم را ندارند

وزیر راه و شهرسازی گفت:تعاونی های مسکن تخصص و دانش لازم را ندارند چراکه اقدام به تولید مسکن کرده و مشکلات بی شماری را پدید آورده اند.

به گزارش گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در جلسه ستاد ملی بازآفرینی شهری پایدار با اشاره به مشکلات تعاونی های مسکن در کشور اظهار کرد: تعاونی های مسکن در کشورهای اروپایی به دلیل برخورداری از تخصص و دانش کافی در زمینه فنی و مهندسی، به هیچ وجه درگیر ساخت و تولید مسکن نبوده و تنها مبالغ را برای سفارش ساخت جمع آوری می کنند، این درحالی است که در ایران تمامی تعاونی ها خود اقدام به تولید مسکن کرده و مشکلات بی شماری را پدید می آورند.

وی با تاکید بر این که باید تعریف مشخصی برای تعاونی تأمین مسکن در کشور به وجود آید گفت: این تعاونی ها باید به ساماندهی امر تولید پرداخته و ساخت را به متخصصان بسپارند، امری که قطعا از این پس باید مورد توجه جدی قرار گیرد.

وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: حضور مدیران بانکی در همه جلسات ستاد های بازآفرینی در استان ها امری ضروری برای رفع مشکل دریافت تسهیلات مسکن در برخی استان هاست، چرا که این اقدام باعث آشنایی بیشتر و آگاهی مدیران از جزئیات طرح بازآفرینی شده و همچنین آن ها را قادر می سازد تا بتوانند دیگران را برای مشارکت در این فرآیند توجیه کنند. مدیران باید با حضور در جلسات مذکور راهکارهای مناسبی را در چارچوب قوانین و موضوعات مطرح شده جهت بهتر شدن هرچه بیشتر شرایط ارائه دهند.

آخوندی درباره مشکلات موجود در بخش صدور اسناد ملکی در بافت های حاشیه ای گفت: تا پیش از صدور اسناد ملکی بانک نمی توان کاری انجام داد به همین دلیل این مسئله باید مورد پیگیری جدی قرار گیرد.

به گفته وزیر راه و شهرسازی، سیاست استفاده از منابع دولتی در تأمین نیمی از سود تسهیلات در محلات هدف با توجه به تنگای مالی دولت در زمان کنونی تصمیمی اشتباه بوده که باید قطع و سیستم پس انداز جای آن را بگیرد چرا که در صورت تداوم این روند تنها بدنامی آن برای دولت برجای می ماند.

وی با بیان این که در سیستم پس انداز، یارانه مستقیم وجود نداشته و افراد براساس حقوقی که کسب کرده اند مجاز به دریافت تسهیلات هستند، افزود: پیشنهاد می کنم نامه ای با هدف بررسی بیشتر مسئله به رئیس جمهوری، معاون اقتصادی و مشاور رئیس جمهوری در حوزه بافت های فرسوده نگاشته و ارسال شود تا در نهایت مردم و متقاضیان از سردرگمی در این حوزه خارج شوند.

آخوندی گفت: سیاست و پیشنهاد من در این بخش آن است که سیستم یارانه کنار گذاشته و سیستم پس انداز جای آن را بگیرد زیرا در این صورت نه تنها میزان تسهیلات افزایش پیدا می کند بلکه دارای تعهداتی روشن بوده و برای اجرا فشاری به شهرداری نیز وارد نمی کند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی