جمعه, 28 ارديبهشت 1397 - 16:09

iZettle بزرگ ترین عرضه سهام شرکت های فین تک اروپایی را برگزار می کند

شرکت فین تک سوئدی iZettle که جدی ترین رقیب اسکوئر آمریکایی محسوب می شود، به زودی IPO خود را در بازار بورس استکهلم برگزار می کند.

هفته گذشته فین تک سوئدی iZettle اعلام کرد که نخستین عرضه سهام خود را در بازار بورس نزدک استکهلم برگزار خواهد کرد. پیش بینی می شود درآمد جاری این شرکت تا پایان سال جاری ۴۰درصد افزایش یابد و تا سال ۲۰۲۰ رکوردی تازه را رقم بزند. 

شرکت iZettle که از همکاری مشترک جی پی مورگان و کارنگی به عنوان تعدیل کنندگان جهانی بهره می برد، با برگزاری این IPO ارزش خود را تا پایان ژوئن به ۱۰ میلیارد کرون (معادل با ۱.۱ میلیارد دلار) خواهد رساند.جیکوب دو گیر، بنیان گذار و مدیرعامل این شرکت در مصاحبه ای به فاینانشال تایمز گفت:

در حال حاضر اروپا شاهد اوج گیری فناوری فین تک است. اغلب خدمات فعلی تحت رهنمودهای اروپا راه اندازی شده اند. واقعیت این است که چه کسب وکارها و چه مصرف کنندگان اروپایی در این زمینه حرکتی سریع تر از سایر مناطق جهان داشته اند. ما تازه در آغاز راه خود هستیم.

گرچه درآمد خالص iZettle در سال ۲۰۱۷ به ۷۷۶ میلیون کرون رسید، ولی شتاب فروش این شرکت ۳۷ درصد کاهش داشت. دو گیر علت این امر را عدم خدمات رسانی کافی به کسب وکارهای خرد ذکر کرد، هرچند به زعم او استارتاپ های فین تک، دموکراسی را به سرویس های مالی افزوده اند. او گفت:

حالا ما می توانیم فقط به کمک یک یا دو کارمند، همان خدماتی را به کسب وکارهای کوچک ارائه کنیم که ابزارهای تحلیلی مک دونالد و H&M ارائه می کنند.

درحالی که برخی دیگر از شرکت های قدرتمند فین تک نظیر Adyen هلند و Funding Circle از انگلیس نیز به دنبال راه اندازی IPO خود هستند، iZettle نخستین فین تک اروپایی خواهد بود که به لیست بازار سهام راه پیدا می کند.

تاکنون شرکت ها و مؤسسات مسترکارت، امریکن اکسپرس، سانتادر، ایندکس ونچرز و داون کپیتال روی iZettle سرمایه گذاری کرده اند. این شرکت بزرگ ترین رقیب اسکوئر محسوب می شود که در لیست نزدک نیویورک قرار دارد.

شرکت فین تک iZettle که در سال ۲۰۱۰ توسط جیکوب دو-گیر و مگنوس نیلسون تأسیس شده، خدمات و محصولات خود را باهدف تسهیل پرداخت با اپلیکیشن به کسب و کارهای کوچک ارائه می دهد. در حال حاضر این خدمات در کشورهای انگلستان، فرانسه، آلمان، اسپانیا، ایتالیا، فنلاند، دانمارک، نروژ، هلند، مکزیک، برزیل و البته خود سوئد در دسترس است.

مطلب مرتبط:فین استارز 2018 چالش محور و کیفی تر برگزار می شود

iZettle نخستین شرکتی بود که در سال ۲۰۱۱، یعنی زمانی که فناوری کارت های هوشمند پیشرفت قابل توجهی داشت، کارت خوان تراشه ای خود را توسعه داد و به دنبال آن یک اپلیکیشن تجارت همراه را مبتنی بر گوشی های هوشمند عرضه کرد.

iZettle در سال ۲۰۱۳ با مشارکت و سرمایه گذاری ۶ میلیون دلاری بانکو سانتاندر، بازار خود را به کشورهای اسپانیایی زبان گسترش داد. پس ازآن بود که این استارتاپ قراردادی با ویزا امضا کرد و موفق شد سیستم پذیرش تلفن همراه را راه اندازی کند.

درواقع لایت ریدر امروزی، ارتقای همین تکنولوژی بود که به فروشندگان و تجار اجازه می داد به طور رایگان از خدمات تبادلات مالی استفاده کنند. به این ترتیب iZettle به اولین شرکت پرداخت موبایلی بدون تماس (بی سیم) در انگلستان تبدیل شد.

نرم افزار iZettle نیز به فروشندگان اجازه می دهد تراکنش های کارت های اعتباری را تجزیه وتحلیل کنند. iZettle که در سال ۲۰۱۱ پس از پنج دوره ی جذب سرمایه در سری A، سرمایه ی خود را به ۹.۸ میلیون دلار افزایش داده بود، در پایان سری D سرمایه گذاری حدود ۵۰۰ میلیون دلار ارزش گذاری شده بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی