سه شنبه, 25 ارديبهشت 1397 - 17:56

نوبخت در واکنش به هجمه ها علیه دولت به بهانه برجام / تاریخ روحانی را تکریم خواهد کرد

فرصت امروز: سخنگوی دولت در واکنش به هجمه هایی که به بهانه خروج آمریکا از برجام به دولت وارد می شود، گفت: اکنون وقت آن نیست که ذهن مسئولان دیپلماسی کشور که درگیر سیاست های جهانی هستند را با بیان این مطالب مشغول کرد. ما نباید جز به منافع ملی به چیز دیگری فکر کنیم.

محمدباقر نوبخت در نشست خبری این هفته خود، موضوع برجام و جنایات اخیر در فلسطین را به عنوان دو موضوع مهم مطرح کرد و گفت: رفتار دولت ترامپ در خروج یک جانبه از پیمان جمعی و بین المللی برجام رفتار غیرعقلانی و سیاسی بوده است؛ مواضعی که بلافاصله از سوی رئیس جمهوری کشورمان و اتحادیه اروپا موضع گیری شد.

او به کشته و مجروح شدن تعدادی از فلسطینیان در روزهای اخیر اشاره کرد و افزود: دولت جمهوری اسلامی ایران ضمن محکومیت شدید جنایات رژیم صهیونیستی که با حمایت آمریکا انجام می شود، از مجامع جهانی به ویژه شورای امنیت انتظار دارد نسبت به این اقدامات عکس العمل مناسبی نشان دهد. دست این دو رژیم به خون بیش از ۵۹ فلسطینی و بیش از ۲۷۷۱مجروح آغشته است.

وی همچنین در واکنش به هجمه ها به دولت به بهانه برجام گفت: الان وقت آن نیست که ذهن مسئولان دیپلماسی کشور که درگیر سیاست جهانی هستند، با بیان این مطالب، مشغول شود. ما نباید جز منافع ملی به فکر چیز دیگری باشیم. با برجام، کشور از محاصره خارج شد. در شرایط تحریم، ملت هزینه سنگینی پرداخت می کرد. دولت را وادار نکنید برخی مسائل را بیان کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، نوبخت ادامه داد: اگر منافع ما ایجاب کند، از برجام خارج می شویم، بازگشت به گذشته برای ما مشکل نیست. در صورت خروج از برجام، غنی سازی را با هر عددی که تشخیص دهیم انجام می دهیم و دیگر هم نیاز نیست غنی سازی ما تحت نظارت طرف مقابل باشد. اگر تحریم برای عده ای منافعی دارد، برای مردم زیان خواهد داشت بنابراین ما در دولت تلاش می کنیم زورگویی های آمریکا به نتیجه نرسد.

نوبخت اظهار داشت: در سال ۹۲ اتهام واهی از سوی رژیم اشغالگر در خصوص ایران مطرح شد و این اتهام به شورای امنیت ارجاع و قطعنامه ای علیه ایران صادر شد و در ذیل فصل هفتم قرار گرفتیم. پتروشیمی، نفت، کشتیرانی و بانک مرکزی در تحریم قرار گرفت. در این شرایط چه انتظاری از دولتی که با اعتماد مردم انتخاب شد وجود دارد. ما ثابت کردیم فعالیت هسته ای مان نظامی نبود و بر این اساس تحریم ها رفع شد.

وی افزود: برجام قرارداد برد_ برد بود. بارها مقام معظم رهبری از مذاکره کنندگان به نیکنامی یاد کرد. تاریخ دکتر روحانی را برای شجاعت و خدمت به مردم تکریم خواهد کرد.

سخنگوی دولت ادامه داد: بلافاصله بعد از خروج آمریکا از برجام خانم موگرینی اعلام کرد که اتحادیه اروپا به قرارداد پایبند است و مخالفت خود را اعلام کرد. آمریکا انتظار داشت تا ایران بلافاصله از برجام خارج شود و این صورت نگرفت. سخنرانی رئیس جمهور فرانسه در مخالفت با اقدام آمریکا علیه برجام و حمایت انگلیس و خانم موگرینی از این توافق دستاورد است. با برجام اجماع جهانی علیه ایران از بین رفت. عدم همراهی اروپا با ترامپ آیا ارزش ندارد؟ اکنون مردم جهان می دانند مواضع آمریکا درست نیست و این بزرگترین دستاورد ما است.

نوبخت همچنین گفت: اگر اروپا تضمین دهد که بدون هراس از تحریم های ثانویه آمریکا، از برجام پشتیبانی کرده و منافع ما در برجام تأمین می شود، ما می توانیم برجام را ادامه دهیم، اما اگر منافع ما تأمین نشود، ضرورتی نمی بینیم که برجام را ادامه دهیم. ما برای شرایط فعلی و حتی شرایط همراهی اروپا با آمریکا و خروج آنها از برجام، سناریوهای مختلف و برنامه داریم. مصارف و مخارج کشور، نحوه هزینه کردها و وظایف هر دستگاه را مشخص کردیم و امسال با مدیریت تخصیص بدون کسری بودجه سال را به پایان می بریم.

وی در پاسخ به سؤالی درباره تأثیر تحریم های احتمالی آمریکا بر کشور گفت: با وضع مجدد تحریم ها، ممکن است سختی هایی در کشور ایجاد شود ولی این تحریم ها موجب تسلیم یا فلج شدن کشور نمی شود و دولت شرایط را مدیریت می کند.
وی در ادامه در پاسخ به سؤالی در خصوص اختصاص ارز به فعالان اقتصادی گفت: بر اساس گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین بانک مرکزی بیش از پنج میلیارد دلار تا هفته گذشته برای واردات ثبت سفارش شده است. در خصوص تأمین کالا تقریباً مشکلی نداریم. بخشی از نیازها که در بازارغیررسمی تأمین می شود نیز جزیی است و مبنای اقتصاد کشورمان نیست. هفته گذشته ۳۳ مورد دیگر هم به لیست دریافت تأمین ارز ۴۲۰۰ تومانی اضافه شد.

سخنگوی دولت در خصوص کوچک سازی دولت، گفت: سال گذشته تعداد بیش از ٥٣ هزار نفر از نیروهای دولتی را کاهش داده ایم. ما مرتبا در حال کوچک سازی دولت هستیم.

خبرنگاری از نوبخت پرسید که آیا رئیس جمهور به موگرینی برای ماندن در برجام تضمین داده است که سخنگوی دولت در پاسخ گفت: رئیس جمهور رسماً و صریحا نظر خود را درباره برجام اعلام کردند. موضع دولت هم کاملاً مشخص است. آمریکا می خواست ما بلافاصله از برجام خارج شویم تا اجماع جهانی علیه ما ایجاد کند اما اکنون این اجماع جهانی علیه آمریکا ایجاد شده است.

در ادامه این نشست خبری خبرنگاری با اشاره به تخریب هایی که علیه دولت به بهانه برجام انجام می شود پرسید که آیا این مسائل در شورای عالی امنیت ملی مطرح می شود که وی در پاسخ گفت: این مسائل در حوزه شورای عالی امنیت ملی نیست. افکار عمومی ما به رغم تخریب هایی که انجام می شود به خوبی در انتخابات سال گذشته خادمین خود را تشخیص داد و مردم پشت رئیس جمهور خود هستند. آنقدر مشکلات وجود دارد و ما خود را باید برای هر شرایطی آماده کنیم و دیگر وقتی نداریم از یکسو با دشمنان برخورد کنیم و از سویی به دوستان خود نگاه داشته باشیم تا از پشت به ما خنجر نزنند.

وی در پاسخ به این پرسش که در صورت لغو قرارداد با شرکت های خارجی از این شرکت ها غرامت دریافت خواهد شد، اظهار کرد: باید قرارداد به قرارداد و شرکت به شرکت بررسی کنیم. همه تلاش ما در زمان عقد این قراردادها این بود که این قراردادها به گونه ای تنظیم شود که اگر تحریم ها بازگشت، متضرر نشویم.

سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به پرسشی درباره اقدام دولت در مقابل احتمال تحریم نفت و تأثیر آن در بودجه کشور خاطرنشان کرد: ما بودجه در سایه و بودجه اضطراری هم داریم و اگر نیاز به مصوبه جدیدی باشد، از مجلس اخذ می کنیم.

نوبخت در پاسخ به سؤالی درباره مصوبه مجلس برای جلوگیری از برگزاری افطاری با بودجه دولتی گفت: این یك مصوبه قانونی است و دستگاه ها باید از كارهای غیرضرور كه از اعتبارات دولتی انجام می شود جلوگیری كنند. هزینه افطاری های رئیس جمهور از منابع غیردولتی است.

نوبخت در خصوص گردهمایی های رئیس جمهور در ماه مبارک رمضان گفت: در طول سال درخواست های متعددی از سوی اصناف و گروه های مختلف برای دیدار و دعوت از رئیس جمهور انجام می شود كه دفتر ایشان بخشی را در قالب سفر استانی جواب می دهند و برخی را در ماه مبارك رمضان كه به افطار منتهی می شود. امسال هم این ملاقات ها انجام خواهد شد ولی از اعتبارات دولتی نخواهد بود و سازوكارهایی طراحی كرده ایم كه از منابع غیر دولتی انجام شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی