سه شنبه, 25 ارديبهشت 1397 - 16:46

رئیس سازمان ملی بهره وری ایران در نشست خبری تأکید کرد / سهم صفر بهره وری از رشد اقتصادی

فرصت امروز: اول خردادماه، روز ملی بهره وری و بهینه سازی مصرف است و به همین مناسبت روز سه شنبه نشستی خبری در سازمان ملی بهره وری ایران برگزار شد و علی اکبر اولیاء به کارنامه بهره وری در کشور پرداخت.

رئیس سازمان ملی بهره وری ایران در این نشست، بهره وری را یک بحث سهل و ممتنع دانست و گفت: با اینکه طبق برنامه های توسعه ای کشور باید 30درصد رشد اقتصادی از محل بهره وری محقق شود، اما در سال های گذشته این سهم در حد صفر و گاهی منفی بوده است.

اولیاء سپس به نقش و جایگاه بهره وری در برنامه های توسعه اشاره کرد و ادامه داد: از برنامه چهارم توسعه به بعد، توجه به بهره وری بسیار بیشتر شده است، اما با این همه آمارها نشان می دهد که ما آنچنان که باید و شاید در این زمینه توفیق نداشته ایم و عملکرد بهره وری ما صفر و گاهی در برخی بخش ها نیز منفی بوده است.

به گفته او، در برنامه چهارم و ششم توسعه پیش بینی شده است که یک سوم رشد اقتصادی کشور باید از محل بهره وری باشد، اما طبق آمارهای اعلام نشده، این کار محقق نشده است.

رئیس سازمان ملی بهره وری ایران در ادامه به سازوکارهای بهره وری در کشور ژاپن پرداخت و گفت: برخی کشورها همچون ژاپن با وجود منابع نامحدود، به بهره وری رویکرد جدی داشتند اما در ایران با وجود آموزه های دینی و فرهنگی در این حوزه توفیق چندانی نداشتیم.

وی از تشکیل کمیته بهره وری براساس نظام نامه بهره وری دستگاه ها خبر داد و گفت: به دنبال فعال کردن این کمیته هستیم تا برنامه مدونی را تولید کنیم. در این ارتباط باید از ظرفیت قانونی شورای عالی و اداری استفاده کنیم و دستگاه ها حساس تر به این موضوع بپردازند تا روند قبلی تکرار نشود.

اولیاء همچنین با اشاره به خروج آمریکا از برجام گفت: با توجه به حساس تر شدن شرایط و محدودیت های اقتصادی باید بخش خصوصی و دولتی توجه بیشتری به بهره وری داشته باشند. با وجود برخی کم لطفی ها به دولت و برجام باید بگویم برجام یک دستاورد بزرگ دیپلماسی بود که اجماع بین المللی علیه کشور را از بین برد و رشد اقتصادی منفی کشور را در سال ٩١ به رشد مثبت تبدیل کرد.

وی درباره سیاست های جدید ارزی و تأثیر آن بر بهره وری نیز گفت: ثبات اقتصادی در میزان بهره وری نقش بسزایی دارد و در گذشته نظام عرضه و تقاضای ارز در حالت عادی قرار داشت و مشکلی نداشتیم، اما پاره ای از مشکلات خارجی باعث افزایش تقاضای ارز در ماه های گذشته شد و دولت به اعمال سیاست جدید ارزی دست زد.

او سپس به جذب بودجه در سازمان ها و دستگاه های مختلف اشاره کرد و گفت: منابع کشور محدود است و همه نهادها به دنبال جذب آن هستند و این تعارض سرانجام خوبی ندارد و باید با خردورزی بهره وری را در برنامه های کشور بگنجانیم. بهره وری امری تشریفاتی نبوده و یکی از نیازهای ضروری کشور است و امیدواریم به اهداف تعیین شده در برنامه ششم توسعه دست پیدا کنیم.

رئیس سازمان ملی بهره وری ایران با اشاره به نامگذاری امسال به نام سال «حمایت از کالای ایرانی» گفت: برای حمایت از تولید داخلی با ساز و کار بهره وری و افزایش کیفیت و قیمت پایین باید به بهره وری توجه جدی شود و مسئولان موظفند به کمک بهره وری رقابت پذیری کالای داخلی را با مشابه خارجی فراهم کنند.

اولیاء ادامه داد: در پایان سال 1396 سعی کردیم چارچوبی برای اجرای بهره وری تدوین کنیم و مدلی را به دستگاه های اجرایی ارائه و گزارشی درباره بهره وری در برنامه ششم توسعه برای هیأت وزیران تهیه کردیم تا سیاست های لازم در این زمینه اتخاذ شود.

او در پایان به رشد بخش های مختلف از محل بهره وری اشاره کرد و گفت: براساس برنامه ششم توسعه رشد بخش کشاورزی ٨درصد و رشد آن از محل بهره وری1.8درصد، نفت ٧درصد و از محل بهره وری 1.8درصد، معدن 8.8درصد و از محل بهره وری 2.4درصد، صنعت 9.3درصد و از محل بهره وری ٢درصد؛ آب، برق، گاز 0.9درصد و از محل بهره وری ٢درصد؛ ساختمان 7.5درصد و از محل بهره وری ٢درصد؛ حمل و نقل 8.3درصد و از محل بهره وری 2.1درصد؛ ارتباطات 19.4درصد و از محل بهره وری 6.5درصد و سایر خدمات 5درصد و از محل بهره وری 0.8درصد تعیین شده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی