سه شنبه, 25 ارديبهشت 1397 - 16:19

گزارش نیویورکر درباره شکاف میان اروپا و آمریکا بر سر ایران / برجام هنوز نمرده است!

فرصت امروز: اروپایی ها چقدر در مقابل دونالد ترامپ می ایستند تا برجام نمیرد؟ استراتژی احتمالی سران سه کشور اروپایی چیست؟ مرکل، می و مکرون چه سیاستی در برابر خروج آمریکا از برجام در پیش می گیرند؟ اینها نمونه سؤالاتی است که نیویورکر در تازه ترین گزارشش درباره خروج آمریکا از برجام مطرح کرده و معتقد است که این شکاف پیش آمده میان اروپا و آمریکا بر سر ایران، از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون بی سابقه است.

نیویورکر در این گزارش به قلم جان کاسیدی به معمای دشوار مثلث مکرون، مرکل و می پرداخته و گوشزد کرده است که استراتژی اروپا می تواند خطر ایجاد یک شکاف عمیق در اتحاد آتلانتیک را فراهم کند. این برای نخستین بار است که متحدان اروپایی آمریکا به صورت جمعی در یک مسئله امنیتی با واشنگتن دچار شکاف شدیدی شده اند یا اینکه فقط این طور به نظر می رسد.

در هفت دهه پس از شکست هیتلر و شکل گیری اتحاد فراآتلانتیک، شکاف های جدی دیگری هم بین طرفین وجود داشته است. در سال 1956میلادی، دولت آیزنهاور از حمایت عملیات نظامی انگلیس – فرانسه در کانال سوئز خودداری کرد. در سال 2003 فرانسه و آلمان از پیوستن به ائتلاف اراده به رهبری آمریکا در حمله به عراق خودداری کردند. اما هیچ وقت تمام دولت های اروپایی علیه دولت آمریکا متحد نشده بودند و این کشور را تا زمان ترامپ متهم به نقض بین المللی نکرده بودند. این اتهام در بیانیه مشترک روز سه شنبه ماکرون، مرکل و ترزا می به طور مؤثر مورد استفاده قرار گرفته است.

در این بیانیه بر تأیید توافق توسط شورای امنیت سازمان ملل، نقض توافق توسط آمریکا و تعهد به پایبندی سایر طرفین به تضمین تداوم منافع اقتصادی آمریکا تأکید کردند، اما رهبران اروپایی تا چه حدی تمایل دارند که در مقابل ترامپ مقاومت کنند؟ این مقاومت تا کجا ادامه دارد؟

به گزارش انتخاب، دولت های اروپایی برای اینکه ایران را مجاب به پایبندی در برجام کنند قول داده اند که اگر تحریم های اقتصادی ظالمانه آمریکا شکل بگیرد از آنها حمایت های مالی می کنند. اگر اروپایی به این مسیر ادامه دهند قطعاً شکاف بین آنها با دولت ترامپ عمیق تر می شود. در واقع، روز چهارشنبه یک روز بعد از تصمیم دونالد ترامپ در مورد خروج آمریکا از توافق هسته ای بین المللی، امانوئل ماکرون در تماس تلفنی با حسن روحانی بر تمایل فرانسه بر تداوم اجرای توافق تأکید کرد.

همچنین ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه در یک شبکه رادیویی فرانسه گفت: «برجام هنوز نمرده است.» در سایر کشورهای اروپایی، سیاستمداران و دیپلمات های ارشد نیز در اظهاراتی مشابه تأکید کردند که توافق هسته ای با ایران همچنان با خروج آمریکا ادامه دارد.

در ادامه گزارش نیویورکر آمده است: توافق هسته ای ایران موسوم به برجام در سال 2015 میلادی، زمینه گسترش تجارت شرکت های آمریکایی و اروپایی با ایران را فراهم کرد. همچنین صادرات نفت ایران دوبرابر شد و دسترسی محدود آنها به سیستم بانکداری بین المللی فراهم شد. اما دونالد ترامپ در اظهارات خود بر این تأکید کرد که اگر شرکت های بزرگ روابط خود را با ایران قطع نکنند با مجازات آمریکا روبه رو خواهند شد.

در روز سه شنبه گذشته ریچارد گرنل، سفیر جدید آمریکا در آلمان از شرکت های آلمانی خواست که از ایران خارج شوند و تجارت با ایران را متوقف کنند. همانطور که در هفته های گذشته مطرح شد دولت آمریکا از قدرت قانونی لازم برای مجازات شرکت های اروپایی متخلف برخوردار است. برای نمونه در سال 2014 میلادی، زمانی که بانک BNP Paribas بزرگ ترین بانک فرانسه تحریم های آمریکا علیه کوبا، ایران و سودان را نقض کرد با جریمه 9.4 میلیارد دلاری روبه رو شد. بنابراین این تحریم ها شامل شرکت های چندملیتی اروپا مانند شرکت تولید کننده هواپیما ایرباس و شرکت نفتی توتال می شود. اگر این شرکت ها روابط خود را با تهران قطع نکنند دولت ترامپ می تواند میلیاردها دلار آنها را جریمه کند. آمریکا می تواند هر بانک بزرگ اروپایی را که نقش تسهیل بخشی به صادرات نفت ایران را دارد با مجازات روبه رو کند.

بر اساس گزارش اخیر بلومبرگ، بانک های مرکزی اروپا درصدد ایجاد یک سیستم ثبت سفارش بر پایه یورو هستند، اما این مکانیزم از معاملات شرکت های اروپایی با ایران در برابر تحریم ها حفاظت نمی کند. دیوید مورتلاک، کارشناس اقتصادی شورای امنیت ملی دولت اوباما به بلومبرگ گفت: «حتی اگر معاملات نفت با دولت ایران بر پایه دلار انجام شود بانک های اروپایی با تحریم های واشنگتن روبه رو خواهند شد.» با این وجود شک و تردیدهایی در محافل تجاری و دیپلماتیک در مورد تصمیم رهبران اروپایی نسبت به تصمیم دونالد ترامپ وجود دارد.

گزارشات حاکی از آن است که کشورهای اروپایی خواهان اعطای معافیت هایی به شرکت های اروپایی توسط آمریکا هستند اما همانطور که به نظر می رسد کاخ سفید و وزارت خزانه داری آمریکا با این درخواست مخالفت می کنند. در مقابل، رهبران اروپا چه واکنشی نشان خواهند داد؟

به عنوان مثال ممکن است دولت های اروپایی برای کاهش مجازات تحریم های آمریکا از موسسات مالی مانند بانک سرمایه گذاری اروپا برای توسعه اعتبار به ایران استفاده کنند. اما اینکه چنین استراتژی عملی خواهد بود یا خیر مشخص نیست. به هر حال کاخ سفید با تشدید اقدامات تلافی جویانه علیه شرکت های اروپایی واکنش نشان می دهد. در کل ماکرون، مرکل و می با معمای دشواری روبه رو شده اند. آیا آنها می توانند در برابر سیاست های مخرب کاخ سفید مقاومت کنند؟ این اقدام خطر ایجاد یک شکاف عمیق در اتحاد آتلانتیک را فراهم می کند. در هفته های آینده خواهیم دید که چگونه اروپایی ها به این چالش برخورد می کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی