جمعه, 28 ارديبهشت 1397 - 16:12

قاچاق، امان صنعت کفش را برید / چرم تبریز، چشم انتظار کمک مسئولان

مدیر اتحادیه چرم دوزان استان آذربایجان شرقی، گفت: چطور در کشوری که از امنیت بالایی برخوردار است، به این راحتی کفش و چرم مصنوعی قاچاقی وارد می شود.

به گزارش خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، اوایل اردیبهشت ماه امسال بود که رئیس جمهور به استان آذربایجان شرقی سفر کرد و طی این سفر به صورت سرزده از بازار کفش تبریز دیدن کرده و با فروشندگان، تولیدکنندگان و کارگران کفش چرم تبریز دیدار و گفت وگو کرد.

پس از آن بود که محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت از برگزاری جلسه ویژه ای در اسرع وقت برای رسیدگی به مشکلات پیش روی تولیدکنندگان و فعالان حوزه کفش تبریز خبر داد.

شریعتمداری پیرو بازدید رئیس جمهور از بازار کفش تبریز و گفت وگو با تولیدکنندگان، افزود: کمک به بهبود وضعیت تولید کفش در این استان از اهداف مهم برگزاری این جلسه است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اهتمام ویژه رئیس جمهور به کالا و تولیدکنندگان ایرانی با تأکید بر ضرورت حمایت از کالای ایرانی و تحقق شعار سال، تصریح کرد: در این جلسه نه تنها برای راهکارهای رفع مشکلات تولیدکنندگان تصمیم گیری می شود، بلکه برای پاسخ به انتظار رئیس جمهور جهت تبدیل شدن کفش تبریز به یک برند جهانی تلاش کرده و بهبود فضای کسب و کار را در این راستا دنبال خواهیم کرد.

با توجه به سابقه و قدمت تولید کفش و منسوجات چرمی در شهر تبریز، بسیاری از ایرانیان و حتی خارجی ها با برند چرم تبریز آشنا بوده و تولیدات کیف و کفش آن را باکیفیت و مرغوب می دانند، اما در سال های اخیر، این صنعت نیز مانند بسیاری از صنایع دیگر با چالش هایی روبه رو بوده است تا جایی که این مشکلات موجب نگرانی بسیاری از فعالان و صاحبنظران این حوزه شده است.

در راستای بررسی چگونگی کمی و کیفی مشکلات صنعت چرم و کفش تبریز با مهدی امینی، مدیر اتحادیه چرم دوزان استان آذربایجان شرقی و مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت و فعال حوزه چرم به گفت وگو پرداخته ایم که در ادامه آمده است.
وعده مسئولان برای برطرف کردن مشکلات صنعت چرم تبریز

مهدی امینی، مدیر اتحادیه چرم دوزان استان آذربایجان شرقی و مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفت وگو با خبرنگار صنعت، تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: زمانی که رئیس جمهور و وزیر صنعت، معدن و تجارت از بازار کفش تبریز بازدید کردند، موارد مختلفی بیان شد تا به تقویت این صنعت قدیمی کمک شود.

وی با بیان اینکه تبریز قطب صنعت چرم کشور است، افزود: در سال 1308 اولین چرم سازی ها در تبریز ایجاد شد و در پی آن کفاشان به وجود آمدند و اکنون 360 واحد چرم سازی در تبریز فعالیت می کنند.

امینی تصریح کرد: بهترین نوع چرم، یعنی چرم سنگین گاوی در تبریز مصرف می شود و رئیس جمهور اصرار داشتند که نشستی برای حل مشکلات کفش برگزار شده و در پی این موضوع جلسه ای با حضور رحمانی معاون وزیر و آقای نجفی برگزار شد و جمع بندی هایی صورت گرفت که 11مورد از مشکلاتی که گریبانگیر واحدهای چرم است تهیه و به وزارتخانه تقدیم شد.

مدیرعامل شهرک صنعتی چرم شهر تبریز، گفت: درخواست های ما از رئیس جمهور در پنج گروه مطرح شد، که یکی از آنها معافیت مالیاتی محصولات چرمی براساس قانون معافیت محصولات کشاورزی و دامی بود و خواستار شدیم که چرم از سود مالیات ارزش افزوده معاف شود.

امینی ادامه داد: در سه سال گذشته تفاهم نامه ای بین ایران و ایتالیا در حوزه راه اندازی آزمایشگاه چرم در کشور امضا شد، اما تاکنون به دلیل مسائلی اجرایی نشده و ما خواستار اجرایی شدن این تفاهم نامه در داخل کشور بودیم.

وی گفت: درخصوص بازسازی و نوسازی تصفیه خانه شهرک صنعتی چرم درخواست بودجه از دولت داشتیم.

صنایع چرم نیازمند کمک نقدی دولت است

مدیر اتحادیه چرم دوزان استان آذربایجان شرقی و مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت، اظهار کرد: صنعت چرم در چند سال گذشته دچار بحران شدیدی شد. کشوری مانند ترکیه برای نجات صنعت چرم خود به فعالان این بخش وام 4درصدی با بازپرداخت پنج ساله اعطا کرد تا دستگاه های روز را از ایتالیا وارد کرده و بتواند کیفیت واردات خود را بالا ببرند و در رقابت جهانی حضور قوی داشته باشند، اما متأسفانه در کشور ما وام های 28درصدی به تولیدکنندگان پرداخت شد و تولیدکنندگان تنها توانستند دستگاه های دست دوم ایتالیایی را خریداری کنند.

وی ادامه داد: اکنون واحدهای تولید کننده چرم درخواست اعطای وام های کم بهره برای خرید دستگاه های جدید را دارند و ضروری است تا سریعا تدابیری اندیشیده شود تا صنعت چرم کشور از بین نرود.

واردات کفش قاچاق به کشور

این فعال حوزه صنعت چرم، با اشاره به قاچاق کفش و چرم مصنوعی به کشور، گفت: کیفیت کفش های چینی به شدت پایین است و متأسفانه کفش های وارداتی را از پلاستیک های بازیافتی که به شدت سرطان زاست، تولید می کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی