یکشنبه, 19 فروردين 1397 - 16:09

سرمایه گذاری در املاک و مسکن

زمین خانه یا آپارتمان در ایران هنوز به عنوان یک کالای سرمایه ای مطرح است و خیلی از افراد برای سرمایه گذاری، ملک و مسکن خریداری می کنند. نوسانات نرخ قیمت زمین و آپارتمان طی دهه های اخیر نشان داده است که سرمایه گذاری در این زمینه یکی از کارآمد ترین بخش های سرمایه گذاری در ایران است و می تواند علی رغم رکودها،گاهی نتایج مالی ثمربخشی برای صاحبان سرمایه به همراه آورد. 

طی پنج سال اخیر قیمت ملک و آپارتمان افزایش زیادی نداشته است اما این عدم افزایش به معنای کاهش یا نداشتن سود نیست. مقایسه قیمت های زمین و آپارتمان در تهران و شهرستان ها طی چند سال اخیر از ابتدای دهه 90 شمسی تاکنون نشان می دهد که منحنی به سمت بالا بوده است و سرمایه گذاران در وضعیت رکود اقتصادی شرایط چندان بدی نداشته اند. گرچه انتظار پیش بینی شده آنها بر اساس معیار رشد سال های دهه هشتاد برآورده نشده است اما نتیجه نشان از بداقبالی در این زمینه نیست.

اگر شما سرمایه ای در ابتدای دهه نود داشتید و قصد سرمایه گذاری داشتید، تجربه نشان می دهد که کم ریسک ترین و مطمئن ترین بخش همان ملک و مسکن بوده که تاکنون توانسته نیازهای خیلی از افراد را برآورده کند، پس سرمایه گذاری کنید.

اما این سؤال مطرح است که چرا بسیاری از کسانی که در اقتصاد مسکن فعالیت می کنند از بازار بد طی پنج سال اخیر سخن می گویند و شرایط را نامطلوب نشان می دهند؟ واقعیت این است که بسیاری از سرمایه گذاران با استفاده از فرصت های مختلف از جمله وام های بانکی، پیش فروش یا ساخت های مشارکتی قصد داشتند در فرصتی کوتاه راه درازی را بپیمایند و از آنجا که این شیوه بدون محاسبه و تحقیقات بازار و امکان سنجی فروش بوده، نتوانست نتایج رضایت بخشی برای آنها به ارمغان آورد زیرا شرایط نامطلوب اقتصادی طی سال های اخیر سبب شد تا وضعیت خرید و فروش به دلیل نابسامانی اقتصادی در وضعیت رکود قرار گیرد و بسیاری از سازندگان که با سرمایه های بانکی اقدام به ساخت ساز کرده بودند دچار مشکلات اقتصادی شدند اما آن دسته از کسانی که با سرمایه خودشان وارد این بازار شدند، توانستند با گذراندن دوران رکود و رسیدن به دوره پیش رونق در دهه دوم سال 96 به یک وضعیت ثباتی برسند و نیمه اول امسال به شرایط بهتری برای سود حاصل از سرمایه گذاری دست یابند.

مقصود از سرمایه گذاری استفاده درست از فرصت هاست. رشد قیمت ها طی همین پنج سال اخیر نشان می دهد که اگر صاحبان سرمایه پول را در بخش های دیگر صنعت و تولید نیز هزینه می کردند شاهد رشد بهتری نبودند، بنابراین اگر سرمایه گذاری در بخش مسکن طی سال های اخیر سود آنچنانی نداشته به دلیل نامناسب بودن سرمایه گذاری در بخش مسکن نیست، بلکه وضعیت بیمارگونه اقتصاد ایران طی سالیان اخیر بر اقتصاد مسکن نیز مؤثر بوده است .

بنابراین می توان با اطمینان گفت که سرمایه گذاری در بخش املاک و مسکن تقریباً در همه زمان ها مناسب و سوده بوده است و اگر در دوره ای مثل سالیان اخیر به رشد چشمگیری نرسیده به دلیل وضعیت نامناسب اقتصاد ایران و نبود برنامه ریزی و امکان سنجی فروش علمی در این بازار بوده است.

هنوز خرید ملک و آپارتمان در ایران می تواند تضمین کننده سرمایه شما باشد و حتی شما را در همین وضعیت رکودی به سود برساند. قیمت ملک و آپارتمان در منطقه 5 تهران گواهی بر این ادعاست که طی همین سال ها قیمت آپارتمان از متری سه و نیم میلیون تا چهار میلیون به متری هفت میلیون تا هفت و نیم میلیون رسیده است. اگر کسی در سال 92یک آپارتمان 100 متری را حدود 350 میلیون خریده ارزش آن در سال 97 به حدود 700 میلیون رسیده است یعنی صد درصد سود.

سرمایه گذاری در زمینه املاک و مسکن همواره برای سرمایه گذاران سود مناسبی داشته اما طبعا در دوره هایی افزایش صعودی قیمت ها سودهای کلان تری به همراه داشته است. پیشنهاد می شود با سرمایه های راکد خود وارد بازار مسکن شوید و نگران فردای این بازار نباشید زیرا آمارها نشان می دهد که بازار مسکن حتی در دوران رکود نیز رشد ملایمی را تجربه کرده است.

کارشناس مسکن*

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی