شنبه, 18 فروردين 1397 - 16:34

خرید مسکن در سال جدید

به قلم: محمدرضا محمدی

کارشناس مسکن

آمارهای بازار مسکن در سال 96 نشان می دهد بازار مسکن آرام آرام طی ماه های پایانی سال گذشته از دوره رکود خارج و وارد دوره پیش رونق شده است و اگر زمینه ها همچنان مهیا باشد به زودی در تابستان 97 وارد دوره رونق بازار مسکن خواهیم شد.

به دلیل نوسانات نرخ قیمتی در بازار مسکن هنوز بسیاری از افراد نمی دانند که آیا سال 97 زمان مناسبی برای خرید ملک و آپارتمان است یا خیر. پاسخ بسیار ساده است و حتی افراد عادی نیز می توانند با دیدن آمارهای بانک مرکزی متوجه روند رو به رشد قیمت و رشد تعداد معاملات شوند و اگر همین روند ادامه یابد و نرخ ارز نیز در همین بلاتکلیفی و افزایش گاه گاهی به سر ببرد طبعا اکنون بهترین زمان برای خرید خانه و آپارتمان است.

آماری که بانک مرکزی در نتیجه معاملات ثبت شده مسکن در تهران در پایان سال ۱۳۹۶ منتشر کرده است نشان می دهد که در اسفندماه متوسط قیمت یک متر مربع واحد مسکونی حدود پنج میلیون و ۷۶۰ هزار تومان بوده که نسبت به بهمن ماه حدود ۴.۶ درصد و در مقایسه با اسفند سال ۱۳۹۵ تا ۲۶.۱ درصد گران شده است.

جزییات تغییرات قیمتی از این حکایت دارد که منطقه یک با متوسط قیمت حدود ۱۲.۳ میلیون گران ترین و منطقه ۱۸ با حدود ۲.۴ میلیون تومان ارزان ترین نقاط پایتخت هستند که در این حالت اختلاف قیمت بین مناطق ۲۲ گانه تهران به حدود ۱۰ میلیون تومان می رسد.

همچنین بیشترین رشد متوسط قیمت به منطقه 5 برمی گردد که در اسفند نسبت به ماه مشابه سال قبل تا ۴۰درصد رشد دارد، در عین حال که کمترین رشد قیمت در منطقه ۱۸ با ۱۱درصد ثبت شده است.

با این رشد ملایم قیمتی بهتر است کسانی که قصد خرید آپارتمان یا خانه را دارند در همین ابتدای سال اقدام کنند زیرا شکی نیست که ما در بازار مسکن حتی در دوران رکود پنج ساله با کاهش قیمت مواجه نبودیم یعنی خریداران نباید انتظار کاهش قیمت را داشته باشند. به عبارت دیگر حتی اگر قیمت مسکن افزایش نیابد - که بسیار بعید است - قیمت مسکن در سال 97 کاهش نمی یابد بنابراین چرا خریدار نباید برای خرید اقدام کند؟ البته آمار تعداد معاملات مسکن هم در سال 96 روند رو به رشدی را نشان می دهد گرچه این رشد چندان چشمگیر نیست اما نشان از یک روند رو به بالاست. در اسفند ماه حدود ۱۲ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی معامله شده که این تعداد در مقایسه با ماه مشابه در سال ۱۳۹۵ تا ۰.۵ درصد رشد دارد.

در مجموع در سال ۱۳۹۶ تعداد معاملات آپارتمان مسکونی در تهران حدود ۱۸۱ هزار واحد بود که نسبت به سال ۱۳۹۵ حدود ۱۱.۸ درصد رشد دارد، همچنین متوسط قیمت در طول سال حدود چهار میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بوده که افزایش ۱۱.۵درصدی دارد.

اگر شما قصد خرید خانه یا آپارتمان را برای سکونت دارید و سرمایه لازم یا وام بانکی شما آماده است دلیلی برای اقدام نکردن وجود ندارد، زیرا در بهترین وضعیت بازار خرید مسکن قرار دارید و کسی که امروز خرید می کند بهتر از فرداست زیرا همین رشد آهسته تعداد معاملات با توجه به کاهش آمار ساخت و ساز به خصوص برای واحدهای کم متراژ می تواند وضعیت عرضه و تقاضا را تغییر دهد و با توجه به این که اغلب افراد به دلیل بودجه مالی محدود به دنبال واحدهای کم متراژ با قیمت کمتر هستند در ادامه چه بسا با کاهش عرضه مسکن واحدهای کم متراژ روبه رو شویم و این کم شدن عرضه باعث افزایش قیمت شود. بنابراین بهترین تصمیم در وضعیت کنونی خریدن آپارتمان یا خانه برای سکونت است. گرچه سرمایه گذاری نیز در این بخش نیز می تواند در آینده نتایج ثمربخشی داشته باشد اما کسانی که پول هایشان در بانک است می توانند از فرصت موجود برای صاحب خانه شدن استفاده کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی