شنبه, 12 اسفند 1396 - 17:51

معاون توسعه بازار فرابورس خبر داد / انتشار اوراق دولتی با نرخ سود ۲۰درصد طی روز های آینده

فرصت امروز: معاون توسعه بازار فرابورس از انتشار اوراق دولتی با نرخ سود ۲۰درصد در چند روز آینده خبر داد و گفت اوراقی که قرار است چند روز آینده منتشر شود اوراق دولتی است و اسناد خزانه اسلامی نیست، سود این اوراق نیز حداکثر ۲۰درصد است.

رضا غلامعلی پور با اشاره به انتشار اخباری مبنی بر ارائه اوراق خزانه اسلامی گفت: دولت قرار بود طبق قانون ۹۶ در یک سقف مشخصی اوراق منتشر کند که میزان ۳ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از این اوراق باقی مانده که قبلاً قرار بود با نرخ ۱۷درصد منتشر شود ولی با توجه به افزایش نرخ سود بانکی در هفته گذشته، این اوراق با سود ۲۰ درصد طی چند روز آینده منتشر خواهد شد.

به گزارش پژوهشکده پولی و بانکی، او با اشاره به اینکه این اوراق اسناد خزانه اسلامی نیست، گفت: اسناد خزانه اسلامی فقط برای پرداخت بدهی دولت به پیمانکاران منتشر می شود اما این اوراقی که قرار است چند روز آینده منتشر شود با اسناد خزانه اسلامی تفاوت دارد.

غلامعلی پور افزود: اطلاعات اوراق دولتی که چند روز آینده منتشر می شود روی سایت فرابورس قرار خواهد گرفت و حداکثر نرخ آن ۲۰درصد است، نیم درصد هم برای بازگردانی در نظر گرفته خواهد شد. انتشار این اوراق از قبل هم در برنامه دولت بوده است و سود آن هر شش ماه یک بار پرداخت می شود.

معاون توسعه بازار فرابورس ایران همچنین در گفت وگو با سنا، بازار اسناد خزانه اسلامی را کاملاً نقدشونده خواند و گفت: ویژگی مشخص این اسناد در دیگر نقاط دنیا نیز این است که به لحاظ اعتباری بالاترین رتبه اعتباری را دارند.

غلامعلی پور ادامه داد: از آنجا که تضامین بسیار محکمی برای اوراق خزانه وجود دارد و خود دولت - یعنی سازمان برنامه و بودجه و خزانه داری کل کشور - ضامن بازپرداخت آن است، این اوراق در تمامی اقتصادهای دنیا کم ریسک ترین اوراق تلقی می شوند.

این مقام مسئول با بیان اینکه اسناد خزانه یکی از روش های مؤثری است که دولت همچنان می تواند برای بازپرداخت بدهی های خود از آن استفاده کند، گفت: در سال های اخیر در بودجه، مشخصا ارقامی تحت عنوان اسناد خزانه اسلامی دیده می شود که یک تاریخ مشخص به عنوان سررسید دارد و می تواند یک ساله یا دوساله باشد.

وی افزود: نقشی که اسناد خزانه اسلامی می تواند داشته باشد این است که دولت در مقابل بدهی های مسجل شده ای که نسبت به اشخاص غیردولتی دارد و عمدتا می تواند بابت انجام پروژه های عمرانی توسط پیمانکاران باشد، به تناسب این بدهی ها اسنادی صادر می کند و به طلبکاران خود می دهد.

غلامعلی پور با اشاره به اینکه در برخی شرایط دولت می تواند نقدی با پیمانکاران تهاتر کند و گاهی از طریق اوراق، بدهی اش را پرداخت کند، گفت: در شکل اوراق راه های مختلفی وجود دارد؛ یک راه این است که دولت در بازار اوراقی را بفروشد و پول آن را صرف مواردی کند که نیاز دارد؛ مثل اوراق مشارکتی که حدود یک ماه پیش در فرابورس برای طرح برقی کردن قطار تهران – مشهد منتشر شد.

به گفته وی، این اوراق، آگهی و پذیره نویسی می شود و وجه حاصل از آن، در محل مشخصی متناسب با قوانین بالادستی صرف می شود. وجه دوم نیز به صورت اسناد خزانه است؛ در این حالت، دولت برای بازپرداخت بدهی خود اسنادی را صادر می کند و در اختیار طلبکاران قرار می دهد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی