دوشنبه, 07 اسفند 1396 - 17:59

تقویت ۱۸ واحدی شاخص بورس در سومین روز هفته / اثر گواهی سپرده بانک ها بر بازار سرمایه

فرصت امروز: این روزها بورس تهران با سپری شدن آخرین روزهای سال و چرخش نقدینگی از بازار سرمایه به سمت بازار پول، شاهد معاملاتی کم حجم و کم رمق در اغلب نمادهای معاملاتی است. در واقع، انتشار اوراق گواهی سپرده با سود 20درصدی از 28بهمن ماه امسال در شبکه بانکی که به گفته رئیس کل بانک مرکزی توانسته در این چند روز بیش از 101 هزار میلیارد تومان را جذب بازار پول کند، به اهرمی منفی بر بازار سرمایه تبدیل شده است. این در حالی است که چندی پیش و از میانه های امسال، کاهش سود بانکی به 15درصد باعث خروج نقدینگی از بانک ها به سوی بورس و سایر بازارهای موازی شده بود، اما اکنون با رشد سود این سپرده ها به 20 درصد از 28 بهمن ماه به مدت دو هفته، بار دیگر حجم قابل توجهی از نقدینگی به سوی بانک ها بازگشته است.

از همین رو، این چرخش نقدینگی از سوی بازار سرمایه به سوی بازار پول موجب شده تا شاخص بورس برای چندمین روز متوالی دچار روندی خنثی و کم رمق شده و روز گذشته نیز تنها با 18 واحد رشد، به رقم 98 هزار و 98 واحد برسد. به گزارش ایرنا، در روزهای اخیر از نوسان بازار سرمایه کاسته شده و شاخص بورس، روندی خنثی و کم تحرک را در پیش گرفته است؛ به طوری که نماگر بازار سرمایه در مرز کانال 98 هزار واحدی نوسان های اندکی را تجربه می کند.

جزییات معاملات بورس

در معاملات سومین روز هفته، 977 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش سه هزار و 329 میلیارد ریال در 64 هزار و 512 نوبت خرید و فروش شد و شاخص بورس در جایگاه 98 هزار و 80 واحدی ایستاد.

بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی - ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد پنج واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، پنج واحد بالا رفت.

شاخص قیمت (هم وزن) که بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است، سه واحد و شاخص آزاد شناور که بیانگر آن بخش از سهام شرکت هاست که قابل معامله در بورس باشد، 63 واحد رشد کرد.

شاخص بازار اول که به شرکت هایی اختصاص دارد که از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، 11 واحد و شاخص بازار دوم بورس 46 واحد افزایش یافت.

گروه خودرو در معاملات روز دوشنبه صدرنشین بورس شد. در این گروه 263 میلیون سهم به ارزش 322 میلیارد ریال داد و ستد شد.

گروه فلزات اساسی به ارزش 168 میلیارد ریال و فرآورده های نفتی به ارزش 129میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص داد.

در رده چهارم، گروه شیمیایی با معاملاتی به ارزش 1119 میلیارد ریال جای گرفت.

گروه کانی های فلزی با معاملاتی به ارزش 94میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود کرد.

در معاملات دیروز، فولاد (فولاد مبارکه)، همراه (همراه اول)، فملی (ملی صنایع مس)، ومعادن (توسعه معادن و فلزات) و وغددیر (سرمایه گذاری غدیر) بیشترین تأثیر مثبت بر شاخص را داشتند و شپنا (پالایش نفت اصفهان) و پارسان (نفت و گاز پارسیان) بالاترین فشار منفی را بر نماگر بازار سرمایه وارد کردند.

نوسان اندک فرابورس

شاخص فرابورس نیز در معاملات سومین روز هفته کمتر از یک واحد افت کرد و در جایگاه یک هزار و 94 واحدی ماندگار شد.

در معاملات روز دوشنبه، 257 میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش یک هزار و 347 میلیارد ریال در 36هزار نوبت معامله شد.

نمادهای مارون (پتروشیمی مارون)، ذوب (ذوب آهن) و زاگرس (پتروشیمی زاگرس) بیشترین تأثیر منفی را بر شاخص گذاشتند و دماوند (تولید برق دماوند) و بساما (بیمه سامان) تأثیری مثبت داشتند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی