یکشنبه, 22 بهمن 1396 - 18:10

پیام رئیس کل بانک مرکزی به همایش یورومانی / همکاری در زمینه FATF را ادامه می دهیم

رئیس کل بانک مرکزی گفت ایران مصمم است تا همکاری با سازمان های بین المللی ازجمله FATF را ادامه دهد با این امید که از بیانیه عمومیFATF حذف شود.

به گزارش «فرصت امروز» به نقل از بانک مرکزی، ولی الله سیف در پیامی به همایش یورومانی که توسط احمد عزیزی، مشاور رئیس کل بانک مرکزی در این اجلاس قرائت شد، عنوان کرد: پس از اجرای برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام، ما تلاش می کنیم اقدامات مؤثری را برای ورود مجدد اقتصاد ایران به بازارهای جهانی طراحی و اجرا کنیم. در طول این سال ها ایران همواره به تعهدات بین المللی خود در برجام عمل کرده است. علاوه بر این ایران اقدامات اصلاحی را برای هماهنگ سازی قوانین و مقررات مالی و بانکی خود با استانداردهای بین المللی به اجرا گذاشته است.

سیف با اشاره به برجام گفت: برجام محصول دو سال مذاکرات سخت بود و با وجود اینکه دستاورد بزرگی در زمان حاضر به شمار می رود تنها در صورتی پابرجا خواهد ماند که همه طرف ها صمیمانه به آن احترام بگذارند و به تعهدات خود عمل کنند.

او ادامه داد: پس از اجرای برجام در اوایل سال ۲۰۱۶ ما تعامل با بانک های مرکزی، نهادهای مالی و سازمان های مقرراتی بین المللی از جمله FATF را آغاز کردیم که به این نتایج منجر شد: از سرگیری بسیاری از روابط بانکی، حذف ایران از فهرست اقدام متقابل FATF، پیشرفت فعالانه در برنامه اجرایی و اطلاع رسانی مداوم به FATF.

سیف اضافه کرد: ایران مصمم است این همکاری را ادامه دهد با این امید که از بیانیه عمومی FATF حذف شود. ما اعتقاد داریم که اروپا می تواند بهترین راه را برای محافظت از موضع خود در برجام پیدا کند. ایران بارها تأکید کرده است که برجام محصول یک سناریوی برد-برد است و در صورتی ادامه خواهد یافت که همه ما شاهد تحقق اهداف خود باشیم. متأسفانه نظام بانکی ایران هنوز به طور کامل به منافع وعده داده شده در برجام دست پیدا نکرده است.

او گفت: اگر همه ما واقعاً علاقه مند هستیم که جهانی سرشار از صلح داشته باشیم، روابط تجاری و اقتصادی بهترین راه برای تحقق این هدف خواهند بود. به این منظور ما در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران از تمام اقدامات ازجمله تأسیس شعب بانک ها، دفاتر نمایندگی و برقراری روابط کارگزاری بانکی لازم برای خدمت به واردات، صادرات، سرمایه گذاری و دیگر معاملات استقبال می کنیم.

وی تصریح کرد: در پایان یک بار دیگر تأکید می کنم که ما به طور کامل از نیاز به ارتقای استانداردها و سیستم های خود و ارائه آرامش بیشتر به شرکا آگاه هستیم و بانک مرکزی ایران بر تمام بانک ها نظارت می کند تا آنها از استانداردهای بین المللی پیروی کنند. ایران به نوبه خود آماده است تا تمام گام های منطقی برای کاهش ریسک طرف های علاقه مند به مشارکت در روابط سودآور متقابل، معاملات و سرمایه گذاری ها را بردارد و یک بار دیگر منتظر آن است که ببیند آیا سیاست به گسترش روابط تجاری کمک می کند یا مانع آن خواهد شد.

سیف گفت: من کاملاً اعتقاد دارم که همکاری اقتصادی ابزاری مؤثر برای شکوفایی و صلح درازمدت و واقعی است و ایران شریک قابل اعتمادی برای صلح و تجارت خواهد بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی