شنبه, 14 بهمن 1396 - 13:11

بانک مرکزی اعلام کرد / نرخ سود در بازار بین بانکی به 18.1 درصد کاهش یافت

بانک مرکزی اعلام کرد نرخ سود بین بانکی در ادامه کاهش خود به 18.1 درصد در پایان آذرماه امسال رسید.

به گزارش «فرصت امروز»، بانک مرکزی در گزارشی به مناسبت سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی اعلام کرد: رویکرد بانک مرکزی در طول سال های اخیر بر کاهش غیردستوری و تدریجی نرخ های سود بانکی و استفاده از ظرفیت های بازار بین بانکی به عنوان بستر مناسب در این زمینه متمرکز شد.

در نتیجه اقدامات بانک مرکزی در این زمینه شامل مواردی نظیر ساماندهی بدهی بانک ها به بانک مرکزی، مداخله فعالانه در بازار بین بانکی و کاهش نسبت سپرده قانونی بانک ها، نرخ سود بازار بین بانکی در مسیر نزولی قرار گرفت؛ به طوری که متوسط نرخ سود این بازار طی سال های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵ به ترتیب برابر 23.2درصد، 27درصد، 24.5درصد و 18.6درصد بوده است.

همچنین طبق آخرین آمار موجود مربوط به آذرماه سال ۱۳۹۶ این نرخ برابر 18.1 درصد بوده است، ضمن اینکه ارزش معاملات ماهانه در این بازار نیز طی یک روند افزایشی به ۶۵۳۰ هزار میلیارد ریال در آذرماه سال جاری در مجموع ۳۹۱۹۸ هزارمیلیارد ریال در نه ماهه سال ۱۳۹۶ رسیده؛ امری که نشان دهنده نقش برجسته بانک مرکزی در تامین مالی کوتاه مدت بانک هاست.

بنابراین، اگرچه در برخی مقاطع متاثر از عوامل بیرونی و خارج از کنترل بانک مرکزی نظیر نرخ های سود بالای اوراق تامین مالی و صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت نرخ های بازار بین بانکی نیز افزایش داشته، ولی در مجموع این نرخ در مسیر نزولی بوده است.

علاوه بر این، بانک مرکزی همزمان با این اقدامات، در چارچوب مصوبات شورای پول و اعتبار در چندین مرحله نسبت به کاهش نرخ سود مورد عمل بانک ها اقدام کرد، به طوری که سقف نرخ های سود سپرده های یک ساله از ۲۲ درصد در سال ۱۳۹۳ به ۱۵ درصد در تیرماه سال ۱۳۹۵ کاهش یافته است.

همچنین حداکثر نرخ سود تسهیلات عقود غیرمشارکتی و حداقل نرخ سود برای تسهیلات عقود مشارکتی قابل درج در قرارداد میان بانک و مشتری، به ترتیب از ۲۲ و ۲۱درصد در تیرماه سال ۱۳۹۳ به حداکثر ۱۸درصد در تیرماه سال ۱۳۹۵ کاهش یافت.
بنا بر اعلام بانک مرکزی، با توجه به فراهم شدن شرایط و زمینه های لازم برای کاهش نرخ سود بانکی در سال ۱۳۹۶، بانک مرکزی در پایان مردادماه سال ۱۳۹۶ و در آخرین اقدام خود، بخشنامه هشت بندی را با هدف انتظام بخشی به نرخ های سود سپرده ها و کاهش هزینه های تامین مالی در بازار و با تاکید بر رعایت مصوبات پیشین شورای پول و اعتبار به شبکه بانکی ابلاغ کرد.

در این بخشنامه، بر علی الحساب بودن نرخ سود بانکی در زمان عقد قرارداد با مشتری، لزوم رعایت نرخ ۱۰ درصدی برای سپرده های کوتاه مدت عادی و ۱۵ درصدی سپرده های سرمایه گذاری یک ساله مطابق با مصوبه تیرماه سال ۱۳۹۵ شورای پول و اعتبار و ممنوعیت معرفی ابزارهای جدید سپرده گذاری با هدف افزایش نرخ سود موثر تاکید شده است.

تبدیل شدن نرخ سود سپرده های بلندمدت یک ساله به کوتاه مدت عادی در صورت بستن حساب یا برداشت پیش از اتمام زمان قرارداد، حمایت از بانک های گرفتار خروج سپرده از مسیر بازار بین بانکی و شمول سقف های ابلاغی به نرخ سود علی الحساب سپرده های صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت از دیگر موارد ابلاغی بخشنامه مورد اشاره است.

گفتنی است از دیگر اقدامات بانک مرکزی در گزارش یاد شده علاوه بر «کاهش نرخ سود بانکی» به «اصلاحات ارقام حساب های ملی با تغییر سال های پایه به ۱۳۸۳ و ۱۳۹۰ »، «تدوین جداول داده ـ ستانده اقتصاد ایران در سال های ۱۳۸۳ و ۱۳۸۹»، «هدایت منابع به سمت فعالیت های تولیدی» و «تامین مالی بخش مسکن و تقویت قدرت خرید مسکن خانوارها» اشاره شده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی