جمعه, 06 بهمن 1396 - 08:24

۵۰ میلیون یورو رونق تجاری کشورمان در گرداب موانع بانکی

بانک توسعه صادرات مبلغ ۵۰ میلیون یورو برای گسترش تجارت در کشور بلاروس اختصاص داد، اما تاکنون این مبلغ به علت مشکلات بانکی بی ثمر مانده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، توسعه همکاری های بین تهران و مینسک در بخش های مختلف اقتصادی، صنعتی و اجرای طرح های مشترک با هدف افزایش ارزش روابط تجاری، مدتی است که مورد توجه دولتمردان دو کشور قرار گرفته است.

نفت، گاز، پتروشیمی، خودرو، محصولات ساختمانی، برقی، مواد کانی، دارو و سلامت، تجهیزات پزشکی و برگزاری متقابل نمایشگاه ها از زمینه های موجود برای گسترش همکاری ها بین دو کشور است. از سوی دیگر، ایران به عنوان دروازه ورود صنایع و تولیدات شرکت های بلاروسی می تواند فرصت بسیاری را برای افزایش صادرات این کشور فراهم کند. پیش از این نیز وزیر صنایع بلاروس اعلام کرده بود که این کشور آماده است، نیازمندی های خود از جمله میوه، ماهی، دارو، تجهیزات پزشکی، متالورژی و ادوات ماشین سازی را از ایران خریداری کند.

به عقیده کارشناسان، همکاری های سیاسی ایران و بلاروس در سطح عالی قرار دارد، اما روابط اقتصادی با توان موجود در این عرصه مطابقت ندارد.

کارشناسان امور تجاری معتقدند که سطح روابط تجاری کشور می تواند تا سه برابر افزایش یابد و دولت ایران برای گسترش مبادلات اقتصادی و بازرگانی و خرید کالاهای مورد نیاز از این کشور آماده است. ایران در کشور بلاروس رایزن بازرگانی دارد که به طور قطع تاثیر بسیاری بر افزایش سطح روابط تجاری با این کشور خواهد داشت. تجارت ایران و بلاروس که روسیه سفید هم لقب دارد با تراز مثبت به نفع این کشور اروپای شرقی است، به نحوی که در سه سال گذشته نمودار تراز بازرگانی بین دو کشور همیشه شیب صعودی داشته است.

سفر چند روز گذشته وزیر صنایع بلاروس به ایران در صدر یک هیأت تجاری نوید دهنده توسعه هرچه بیشتر روابط تهران و مینسک در آینده است. دوطرف بعد از گفت وگوها و مذاکرات متعدد به امضای تفاهم نامه مشترک دارویی و خودرویی اقدام کردند. همه این تلاش ها زمینه ورود رئیس جمهور بلاروس به ایران را در آینده ای نزدیک فراهم می کند.

در ادامه این نشست ها، کمیسیون مشترک بین ایران و بلا روس بر ضرورت ادامه تلاش های مشترک برای افزایش مناسبات تجاری متقابل، انجام اقدام های لازم برای فراهم آوردن شرایط مناسب به منظور توسعه همکاری های تجاری، اقتصادی و سرمایه گذاری بین جمهوری بلا روس و جمهوری اسلامی ایران، متنوع کردن لیست اقلام تجاری دوجانبه و توسعه زمینه های تجاری تاکید کردند همچنین طرف ها نسبت به اقدام های لازم به منظور اجرای بندهای نقشه راه به توافق رسیدند. توسعه همکاری ها در زمینه سرمایه گذاری، پذیرش گواهی انطباق و ارزش گذاری گمرکی کالاهای صادراتی ایران به بلاروس نیز مورد بررسی دو طرف قرار گرفت.

به دنبال توسعه روابط اقتصادی و تجاری ایران و بلاروس هستیم

محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه نشست مشترک با وزیر جمهوری بلاروس، اظهار کرد: همانطور که در جلسه برگزارشده با مقام های مسئول بلاروس مطرح شد، به دنبال توسعه روابط اقتصادی و تجاری بین دو کشور هستیم.

وی در ادامه افزود: برای توسعه روابط باید روابط مالی و بین بانکی تقویت شود و اکنون سطح این نوع روابط قابل قبول نیست.

شریعتمداری تصریح کرد: بانک توسعه صادرات مبلغ 50 میلیون یورو برای گسترش تجارت در کشور بلاروس اختصاص داده است، اما متاسفانه تاکنون این مبلغ به علت مشکلات بانکی موجود در کشور بلاروس به هدف خود، یعنی بالابردن سطح روابط تجاری دو کشور، نرسیده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: از وزیر بلاروس درخواست کرده ایم که در جهت حل بیشتر مشکلات بانکی تلاش کند تا در آینده ای نزدیک شاهد شکوفایی روابط تجاری و اقتصادی بین دو کشور باشیم.

شریعتمداری همچنین ادامه داد: خوشبختانه سطح روابط در سال گذشته ارتقای خوبی داشته است و مهندسان ایرانی توانسته اند پروژه های عمرانی بزرگی را در بلاروس به اتمام برسانند، هرچند که هنوز مشکلات موجود بر سر راه تجارت بین دو کشور کم نیستند، اما امیدواریم با همکاری طرف بلاروسی همه مسائل حل شود.

وی با اشاره به همکاری دو کشور در حوزه بهداشتی و دارویی، افزود: یک سند همکاری در این حوزه به امضا رسیده است و در چند روز آینده دو سند دیگر بین مقامات دو کشور به امضا خواهد رسید.

شریعتمداری در پایان با تاکید بر تمایل دولت ایران به توسعه روابط تجاری با بلاروس بیان کرد: تجار و بازرگانان ایرانی باید در برهه کنونی، شرایط اقتصادی بلاروس را به دقت مورد ارزیابی قرار دهند تا پتانسیل های کشف نشده و مغفول مانده تجاری بین دو کشور شناسایی شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی