چهارشنبه, 13 دی 1396 - 17:30

معاون وزیر راه و شهرسازی از عدم افزایش قیمت مسکن تا پایان سال خبر داد / مسکن باثبات ترین بخش اقتصاد ایران

فرصت امروز: معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تا سال ۱۴۰۵ به ۹ میلیون مسکن در کشور نیاز داریم، گفت: ۵.۳ میلیون از این تعداد باید برای زوج های جوان تولید شود و ۳.۸ میلیون از طریق بازسازی تامین خواهد شد. ۱.۳ میلیون واحد نیز از خانه های خالی موجود به فروش می رسد.

حامد مظاهریان در پنجمین کنفرانس ملی پژوهش های کاربردی در مهندسی عمران، معماری و مدیریت شهری و چهارمین نمایشگاه انبوه سازان استان تهران بیان کرد: بخش مسکن ۱۲درصد اشتغال مستقیم را دربر می گیرد و ۳۳درصد سبد هزینه خانوارها به مسکن اختصاص می یابد. برای دهک های پایین این رقم تا ۴۵درصد می رسد.

او ادامه داد: قیمت مسکن در ماه های باقی مانده از سال جاری افزایش نخواهد یافت؛ ضمن اینکه شرایط تسهیلات صندوق مسکن یکم نیز در این مدت بهبود می یابد. در پنج سال گذشته به نظر می رسد باثبات ترین بخش اقتصادی کشور، مسکن بوده و کمترین نارضایتی ها به این بخش برمی گردد. این در حالی است که از سال های ۸۴ تا ۹۲ قیمت مسکن شش برابر شده بود اما از ۹۲ تا ۹۶ تنها ۱۰.۶درصد رشد قیمت در بخش مسکن داشته ایم. همچنین قیمت زمین در فاصله سال های ۸۴ تا ۹۲ رشد باورنکردنی ۷۶۰درصدی داشته است اما در سال های ۹۲ تا ۹۶ تنها ۲درصد رشد در قیمت زمین را شاهد بوده ایم.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: بنابراین ثبات قیمت قابل توجهی در بخش مسکن در سال های گذشته وجود داشت که در مواردی از آن با عنوان رکود تعبیر می شود.

رشد ۵۰ درصدی امضای مبایعه نامه در آذرماه امسال

او با بیان اینکه آمار معاملات ۹ ماهه ابتدایی امسال نشان می دهد تعداد مبایعه نامه ها نسبت به سال گذشته رشد داشته، گفت: براساس آمار وزارت راه و شهرسازی، تعداد مبایعه نامه های امضاشده در شهر تهران در آذرماه امسال نسبت به ماه مشابه سال گذشته ۵۰.۴درصد افزایش داشته است. ضمن اینکه تورم مسکن در این مدت نیز ۱۰درصد بود که معادل تورم عمومی محسوب می شود.

مظاهریان با تاکید بر اینکه در سال های اخیر سفته بازان پس از سال ها از بازار مسکن خارج شدند که سبب ایجاد ثبات در این بازار شده بود، درباره افزایش قیمت مسکن در یکی دو ماه گذشته که به گفته برخی از کارشناسان ۱۵ تا ۲۰درصد در برخی از مناطق تهران رخ داده است، گفت: بررسی معاملات مسکن در شهر تهران نشان می دهد که این افزایش قیمت ها همگن نیست؛ این موضوع در سایر شهرها هم صدق می کند. به عنوان مثال افزایش قیمت در منطقه 1 تهران بسیار کم بوده، اما در منطقه ۵ بسیار زیاد است. بنابراین به طور متوسط شاهد افزایش ۱۰درصدی قیمت مسکن هستیم.

وی درباره احتمال افزایش قیمت در ماه های پایانی سال جاری و همچنین سال آینده تصریح کرد: به نظر می رسد در ماه های باقی مانده امسال افزایش قیمت در مسکن نخواهیم داشت، اما در نیمه نخست سال آینده افزایش قیمت مسکن در حدود تورم را انتظار داریم. البته در خصوص نیمه دوم سال ۱۳۹۷ نمی توان از هم اکنون اظهارنظر کرد و باید منتظر ماند تا پس از بررسی شاخص های اقتصادی سال آتی به این پرسش پاسخ داده شود.

مظاهریان درباره تغییر در شرایط پرداخت تسهیلات مسکن از محل صندوق پس انداز مسکن یکم تا پایان امسال گفت: شرایط وام دهی این صندوق در ماه های پیش رو و باقی مانده از سال جاری تغییری نخواهد کرد، اما برای سال آینده این خواسته را پیگیری می کنیم تا هم در خصوص کاهش نرخ سود این تسهیلات و مدت زمان انتظار برای دریافت وام و هم افزایش زمان بازپرداخت اقساط مجوزهای لازم را از دولت و بانک مرکزی اخذ کنیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی