دوشنبه, 11 دی 1396 - 17:16

سبزپوشی آیفکس به مدد نمادهای پالایشی و پتروشیمی / رویه جدید بازگشایی نماد سهام در فرابورس ایران

معاملات فرابورس ایران در میانه هفته کاری با نقل و انتقال 432 میلیون ورقه به ارزش نزدیک به یک هزار و 627 میلیارد ریال پایان یافت و شاخص کل نیز پس از چند روز ریزش بار دیگر به مدار صعودی بازگشت.

به گزارش «فرصت امروز» به نقل از فرابورس ایران، در جریان بازار دوشنبه 11 دی ماه در مجموع بازارهای اول و دوم تعداد 174 میلیون سهم به ارزش بیش از 383 میلیارد ریال دادوستد شد و نماد «ذوب» با خرید و فروش 23.5 میلیون سهم به ارزش 19 میلیارد ریال در صدر این دو بازار ایستاد.

ذوب همچنین به عنوان پربیننده ترین نماد معاملاتی، چهارمین نمادی بود که بالاترین تاثیر مثبت را بر رشد آیفکس موجب شد. بیش از 95درصد از خرید و فروش این سهم توسط معامله گران حقیقی صورت گرفت.

امروز همچنین نمادهای «آ س پ» پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهم و تقسیم سود نقدی هر سهم و «ثغرب» پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه صاحبان سهام بازگشایی شدند.

تغییر روند بازگشایی نماد

مطابق با دستورالعمل جدید انجام معاملات، بازگشایی این نمادها از طریق انجام حراج ناپیوسته بدون محدودیت دامنه نوسان قیمت و با اعمال یک مرحله پیش گشایش 30 دقیقه ای است و در صورت کشف قیمت پس از انجام حراج ناپیوسته و حذف سفارشات باقیمانده، انجام معاملات در نمادهایی که بازگشایی می شوند به صورت حراج پیوسته در دامنه مجاز قیمتی امکان پذیر است.

همانطور که اشاره شد شاخص کل نیز پس از چند روز روند ریزشی دیروز به مدار رشد بازگشت. به این ترتیب آیفکس افزایش 25 واحدی معادل 2.5درصد را در پایان بازار تجربه کرد و تا ارتفاع 1058واحدی صعود کرد.

نمادهای «مارون»، «زاگرس»، «میدکو»، «ذوب»، «هرمز»، «شرانل» و «خراسان» هفت نمادی بودند که بالاترین تاثیر مثبت را بر رشد آیفکس در معاملات امروز موجب شدند. این نمادها تا سطح حداکثر 10 واحد تاثیر مثبت بر شاخص کل فرابورس داشتند.

در بازار پایه چه خبر بود؟

به موازات انجام معاملات در بازارهای اول و دوم فرابورس، سهامداران بازار پایه نیز 246 میلیون سهم به ارزش 213 میلیارد ریال را میان خود دست به دست کردند.

در تابلو «الف» بازار پایه نماد «کالا4» مربوط به سایر اشخاص بورس کالای ایران بالاترین حجم و ارزش معاملات را به خود اختصاص داد. در تابلو «ب» این بازار نماد بیمه سرمد در صدر ایستاد و در تابلو «ج» نیز نماد شرکت بازرگانی آینده سازان بهشت پارس بیشترین حجم و ارزش معاملات را در اختیار گرفت.

در تابلو اوراق تسهیلات مسکن نیز 71 هزار ورقه تسه به ارزش 52 میلیارد ریال دست به دست شد و تسه آذرماه 96 بیشترین حجم و ارزش معاملات را به خود اختصاص داد. قیمت این اوراق هم اکنون در بازه 728 تا 732 هزار ریال میان خریداران و فروشندگان معامله می شود.

اخزا602 صدرنشین بازار اوراق با درآمد ثابت

دادوستدهای بازار اوراق با درآمد ثابت امروز به معامله بیش از 927 هزار ورقه به ارزش افزون بر 848 میلیارد ریال ختم شد. نماد «اخزا602» در صدر این بازار ایستاد و شاهد جابه جایی 298 هزار ورقه به ارزش 269 میلیارد ریال بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی