شنبه, 04 آذر 1396 - 10:39

سرما، آینه تمام نمای آلودگی هوای تهران

یکی از بزرگ ترین چالش های زیست محیطی در تهران میزان آلودگی بالای هوا است که این مسئله بغرنج با توجه به جمعیت بالای پایتخت و وضعیت برودت هوا در فصل سرما جدی تر از هر زمان دیگری سلامت مردم ساکن تهران را به مخاطره می اندازد.

به گزارش ایسنا، سهم بالای وسایل نقلیه از خودروها تا موتورسیکلت ها به عنوان اصلی ترین آلاینده های هوای پایتخت در کنار سهم هرچند کمتر صنایع و نیز موتورخانه های دستگاه های دولتی و مجتمع های تجاری و مسکونی از جمله مواردی است که باید در رابطه با آن چاره اندیشی شود.

سهم کمتر از ۱۰ درصدی صنایع در آلودگی هوای تهران

همچنین شاهپور قنبری، مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان تهران سهم صنایع در میزان آلودگی هوای تهران را کمتر از ۱۰درصد دانست و در ارتباط با تاثیر صنایع در میزان آلایندگی هوای تهران اعلام کرد که براساس آمار ارائه شده بیش از ۸۵ درصد آلایندگی هوای تهران مربوط به ناوگان حمل ونقل است و براساس برآوردهای صورت گرفته رقمی کمتر از ۱۰ درصد آلودگی هوای تهران به بحث صنایع مربوط می شود.

وی با اشاره به اینکه ۱۸ شهرک صنعتی در حال بهره برداری در استان تهران وجود دارد، گفت: از این ۱۸ شهرک صنعتی ۱۶ مورد در شعاع کمتر از ۱۲۰ کیلومتر و دو شهرک صنعتی در شعاع بیش از ۱۲۰ کیلومتر قرار دارند و تنها صنایع انتقالی با رعایت اصل همجواری می توانند در شهرک های صنعتی مربوطه در شعاع کمتر از ۱۲۰ کیلومتر قرار گیرند.

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان تهران در ادامه با بیان اینکه طبق ماده ۱۱ قانون هوای پاک باید ایجاد، انتقال و توسعه هر واحد صنعتی تنها با مجوز سازمان محیط زیست انجام شد، تصریح کرد: باید بدانیم که یک پنجم سوخت کشور در تهران مصرف می شود و سهم وسایل نقلیه در میزان آلودگی هوای تهران بسیار بالاست. قنبری علاوه بر اینکه سهم وسایل نقلیه در میزان آلایندگی هوای تهران را جدی بر شمرد، تاکید کرد: باید به نقش دستگاه های دولتی و سایر ساختمان ها از جمله مجتمع های مسکونی، تجاری و ... نیز اشاره کنیم، هرچند سهم وسایل نقلیه در این خصوص بیش از ۸۵ درصد برآورد شده و صنایع نقشی کمتر از ۱۰ درصد دارند.

وی با اشاره به اینکه شهرک های صنعتی در بحث آلودگی هوای تهران مقوله همجواری را رعایت کرده  و کارخانجات ملزم به اقدامات پیشگیرانه جهت جلوگیری از افزایش میزان آلایندگی با نصب فیلترهای مربوطه هستند، بیان کرد: متاسفانه طی سالیان اخیر به گونه ای اقدام شده تا باد غالب در شهر تهران فرصت وزیدن نداشته باشد و منافذ کریدورهای هوا از غرب به شرق براساس ساخت وسازها بسته شود.

راهکارهای استاندارد برای کاهش آلودگی هوای پایتخت

آغاز طرح معاینه فنی موتورخانه های دستگاه های کشوری و دولتی و نیز بررسی اثرات مایع افزودنی «بوست» به سوخت مورد استفاده در وسایل نقلیه متحرک و نیز سیستم های ساکن به عنوان دو پروژه از سوی سازمان استاندارد استان تهران از جمله اقداماتی است که در راستای کاهش آلودگی هوای تهران مدنظر قرار گرفته است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی