چهارشنبه, 17 آبان 1396 - 06:00

ایران حدود 40 درصد از نفت صادراتی خود را به اروپایی ها فروخت

ایران در ماه اکتبر  (مهر– آبان) حدود 37درصد از نفت صادراتی خود را به شرکت های اروپایی فروخت. به گزارش «فرصت امروز» به نقل از وزارت نفت، ایران در ماه اکتبر موفق شد 63درصد محموله های صادرات نفت خام خود را روانه بازار آسیا کند، چین بزرگ ترین مشتری نفت ایران در آسیاست که بیش از 600هزار بشکه نفت از ایران خریداری می کند. چین همچنین یکی از بزرگ ترین مصرف کنندگان بزرگ نفت جهان است که هم اکنون به طور میانگین روزانه 13میلیون بشکه نفت مصرف می کند که از این مقدار، 9میلیون آن وارداتی است که بخش اندکی از آن از طریق خط لوله تأمین می شود.

سهم شرکت های اروپایی از خرید نفت ایران در ماه اکتبر 37درصد بوده است، شرکت های اروپایی از حدود دو سال گذشته، خرید محموله های نفت خام ایران را از سر گرفتند، اروپایی ها در دوران تحریم خرید نفت خام از ایران را به نزدیک صفر رسانده بودند. شرکت های انگلیسی - هلندی شل، توتال فرانسه، انی ایتالیا و ساراس ایتالیا، هلنیک پترولیوم یونان، رپسول اسپانیا، مول  (MOL) مجارستان، برخی از مشتریان محموله های نفت خام ایران در اروپا هستند.

آمارهای ماه اکتبر همچنین نشان می دهد کره جنوبی همچنان بزرگ ترین دریافت کننده میعانات گازی ایران است و نیمی از میعانات گازی به این کشور و بقیه به کشورهای منطقه خلیج فارس صادر می شود. میانگین قیمت نفت خام سبک و سنگین ایران از ابتدای سال 2017 تا پایان 27اکتبر  (پنجم آبان ماه) به ترتیب 50 دلار و 26 سنت و 50 دلار و 2 سنت بوده است.

قیمت هر بشکه نفت سنگین ایران از 60 دلار عبور کرد

قیمت نفت سنگین ایران با ثبت رکوردی جدید با 2دلار و 45 سنت رشد (معادل 4.2 درصد)، بشکه ای 60 دلار و 15 سنت به فروش رسید. روند صعودی قیمت نفت که در هفته های اخیر شتاب گرفته و به ورود قیمت ها به کانال 60 دلاری منجر شده است، همچنان ادامه دارد و بر این اساس، قیمت نفت سنگین ایران نیز پس از گذشت بیش از دو سال بار دیگر کانال 60دلاری را لمس کرد.

قیمت نفت خام ایران از اواخر سال 2014 رو به کاهش گذاشت و به حدود 45 دلار کاهش یافت، در ماه های ابتدایی سال 2015 قیمت نفت ایران برای مدتی کوتاه به بشکه ای 60 دلار رسید، اما بلافاصله رو به کاهش گذشت و حتی به حدود بشکه ای 23دلار نیز سقوط کرد. اما از سال گذشته پس از رایزنی اعضای اوپک و غیر اوپک برای مدیریت بازار نفت، روند نزولی قیمت نفت متوقف شد و بازار جهانی این محصول به تدریج به ثبات رسید و قیمت ها رو به افزایش گذاشت.

در هفته های اخیر نیز به علت افزایش تنش در منطقه خاورمیانه و نیجریه و همچنین کاهش محدود ذخایر نفتی در آمریکا، قیمت نفت رشد قابل توجهی یافته و پس از مدت ها وارد کانال 60دلاری شده است. قیمت نفت سنگین ایران برای نخستین بار از ابتدای سال 2017 از مرز کانال 60 دلاری عبور کرد و با 2 دلار و 45 سنت رشد، بشکه ای 60 دلار و 15 سنت به فروش رسید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی