شنبه, 21 مرداد 1396 - 08:00

نقش آموزش و تحقیقات در صنعت ریلی کشور

نورالله بیرانوند، معاون برنامه ریزی و اقتصاد حمل و نقل راه آهن گفت: راه آهن با کمبود منابع انسانی از نظر کیفی روبه رو نیست و ظرفیت گسترده ای در راه آهن وجود دارد تا به اهدافی که کشور از متولیان ریلی انتظار دارد، دست یابد.

به گزارش «فرصت امروز» از وزارت راه و شهرسازی، وی اظهار داشت: راه آهن کشور باید در زمینه آموزش و تحقیقات از تجربیات کشورهای دنیا بهره مند شود و از رویه های کشف شده و بدیهی تبعیت کند.

وی ضمن تشریح نقش مهم آموزش و تحقیقات در صنعت ریلی، خاطرنشان کرد: اجرای این ماموریت در داخل راه آهن خلاصه نمی شود، بلکه انتظار می رود ضمن تعامل با ذی نفعان داخلی و خارجی، بر نیازهای راه آهن تمرکز کرده و نسبت به جمع آوری و دسته بندی کردن نیازها، اقدامات لازم و ضروری را برای رفع مشکلات و موانع انجام شود.

بیرانوند تاکید کرد: توجه به تحولات فناوری و محیطی در سطح ملی و بین المللی از جمله مسائلی است که مرکز آموزش و تحقیقات باید آن را مورد توجه قرار دهد.

معاون برنامه ریزی و اقتصاد حمل و نقل راه آهن اظهار داشت: تمرکز در سیاست گذاری، استفاده از همه ظرفیت ها و اجرای استانداردهای جدی و تعامل با راه آهن کشورهای مختلف برای توسعه مرزهای دانش از جمله سیاست های مهم در حوزه آموزش و تحقیقات است.

نورالله بیرانوند افزود: آموزش و تحقیقات اثر بنیادین مهمی در جامعه دارد و یکی از اهداف مهم تمامی کشورهای توسعه یافته، روی آوردن به آموزش و تحقیقات گسترده است، به طوری که سهم آموزش و تحقیقات در این کشورها نسبت به تولید ناخالص داخلی در حال افزایش است.

این مقام مسئول افزود: آموزش و تحقیقات در واقع می تواند موتور محرک و تحول آفرین اقتصاد کشور باشد و کشورهای پیشرفته با بهره گیری از علم روز روی فناوری های نوین متمرکز شده اند، درحالی که در جهان کمتر توسعه یافته در بخش فناوری با ارزش افزوده پایین حرکت می کنند.

به گفته بیرانوند، جهت گیری آموزش و تحقیقات، نیاز واقعی کشور و فناوری های های نوین مسئله جدی امروز است. پیش از این معاون برنامه ریزی و اقتصاد حمل و نقل راه آهن گفته بود: دولت قصد دارد در پنج سال آینده 7.5 میلیارد دلار منابع مالی در بخش حمل و نقل ریلی و دیگر بخش های حمل و نقل اختصاص دهد.

بیرانوند یادآور شد: براساس برنامه ریزی های انجام شده، قرار است در چشم انداز 1404 سهم جابه جایی بار در کشور به میزان 30درصد از سوی شبکه ریلی و 20 درصد مسافر در سطح کشور انجام شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی