چهارشنبه, 18 مرداد 1396 - 08:25

در پی انتشار سخنان رئیس فرهنگستان هنر صورت گرفت / حمایت هنرمندان تجسمی از موزه هنری بانک پاسارگاد

در پی انتشار سخنان رئیس فرهنگستان هنر مبنی بر تشکیک در آثار موزه بانک پاسارگاد/شرکت پارس آریان، نصرالله افجه ای، جلال شباهنگی، علی شیرازی، ناصر پلنگی، طاهر شیخ الحکمایی، لیلی گلستان، پریوش گنجی و … ضمن اعلام اینکه آثار خود را به بانک پاسارگاد فروخته اند و وجه آنها را دریافت کرده اند به رد موضوع بدون شناسنامه بودن این آثارشان در گنجینه موزه پاسارگاد پرداختند.

نصراله افجه ای، هنرمند خوشنویس در خصوص ادعای رئیس فرهنگستان هنر مبنی بر بی شناسنامه بودن آثار مجموعه موزه بانک پاسارگاد گفت: وقتی به راحتی یک بانک معتبر و موزه آن زیر سوال می رود، جدای از مسائل مادی، جمعیت هنرمندان و هنردوستان را غمگین می کند. افجه ای تاکید کرد: چنین برخوردهایی هنرمندان را مایوس می کند و باعث دلسردی بخش خصوصی می شود در واقع چنین رفتارهایی به صورت زنجیره وار باعث آسیب به جامعه هنری می شود.

علی شیرازی، هنرمند خوشنویس ضمن ابراز ناراحتی، ادعای رئیس فرهنگستان هنر را دارای تبعات منفی برای اقتصاد هنر خواند و در این باره بیان کرد: اقتصاد هنر در کشور ما مانند نهالی است که به تازگی ریشه کرده و با اندک نسیمی می تواند صدمه ببیند.

وی اظهارات منفی در فضای حاضر را عامل مهمی در توقف رشد اقتصاد هنر خواند و گفت: به نظر من در شرایط کنونی چنین اظهارنظرهایی می تواند سبب شود بنگاه هایی که نسبت به این بخش تمایل پیدا کرده اند یا کلکسیوندارها دلسرد شوند زیرا وقتی بخش مهم و تاثیرگذاری به راحتی زیر سوال می رود، نباید انتظار داشت که تازه واردها از حضور در این عرصه دچار وحشت نشوند، به همین خاطر من معتقدم که این مسئله دارای تبعات منفی خواهد بود که به این زودی ها رفع نخواهد شد.

 لیلی گلستان ضمن ابراز تاسف از ادعای مطرح شده از سوی رئیس فرهنگستان نتیجه چنین ادعاهایی را کمرنگ شدن نقش بخش های دولتی در هنر دانست و بیان کرد: به نظر من چنین برخوردهایی از سوی دولت، بخش خصوصی را تشویق می کند تا دور دولت را خط بکشند زیرا وقتی یک بخش زیرمجموعه دولتی تا این حد غیر قابل اعتماد و نامعتبر رفتار می کند، بخش خصوصی باید از آن دور شود و این باعث تاسف دولت است زیرا این بخش خصوصی است که اقتصاد هنر و هنر را تامین می کند و دولت عملا در این میانه کار خاصی انجام نمی دهد.

پریوش گنجی، هنرمند نقاش ادعای مطرح شده رئیس فرهنگستان هنر را نادرست خواند و گفت: به طور حتم چنین رفتارهایی می تواند بر فضاهای هنری تاثیرات نامطلوبی ایجاد کند چرا که حمایت بخش خصوصی می تواند برای جامعه نیز مفید باشد.

این نقاش و استاد دانشگاه ایرانی درباره ادعای رئیس فرهنگستان هنر مبنی بر مال الله بودن آثار متعلق به شرکت پارس آریان که زیرمجموعه بانک پاسارگاد است، گفت: به شخصه سال ها پیش اثری را به این مجموعه فروخته و کامل مبلغ آن را دریافت کرده ام، لذا معنا و مفهوم چنین ادعایی را از سوی رئیس فرهنگستان هنر درک نمی کنم.

وی طرح چنین ادعاهایی را در فضای هنری دارای اثرات نامطلوب خواند و اظهار کرد: به طور حتم چنین رفتارهایی می تواند بر فضاهای هنری تاثیرات نامطلوبی بگذارد چرا که حمایت بخش خصوصی از هنر برای جامعه نیز مفید است.

مصطفی دشتی، هنرمند نقاش در خصوص ادعای رئیس فرهنگستان هنر مبنی بر بی شناسنامه بودن آثار موزه بانک پاسارگاد گفت: وقتی نامه رئیس فرهنگستان هنر را خواندم، غمگین شدم زیرا معتقدم که ما به جای راغب کردن دیگر بانک ها برای سرمایه گذاری در بخش هنر، همین بخش فعال را نیز با این حرکت ها دلسرد می کنیم البته من معتقدم که هرگز نمی توان جلوی یک کار حرفه ای را گرفت.

من معتقدم باید از بخش خصوصی در این بخش حمایت کرد نه اینکه آنان را دلسرد کنیم.

وی تاکید کرد: به نظر من در کشوری که همه چیز قانونی است، کسی نمی تواند جلوی کار حرفه ای را بگیرد و چنین ادعاهایی می تواند ریشه در چیزهای دیگری داشته باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی