چهارشنبه, 31 خرداد 1396 - 08:33

توسط بانک پاسارگاد صورت گرفت / اهدای کتاب نفیس قرآن طباخ به استانداری آذربایجان غربی و دانشگاه هنر اسلامی تبریز

بانک پاسارگاد، در راستای ایفای مسئولیت های اجتماعی خود و در ادامه طرح اهدای کتب نفیس به دانشگاه ها، مراکز علمی، نهادها، استادان و فرهیختگان، کتاب نفیس قرآن طباخ هروی را به استاندار آذربایجان غربی و رئیس دانشگاه هنر اسلامی تبریز اهدا کرد.

به گزارش روابط عمومی بانک پاسارگاد، این بانک طی مراسم جداگانه ای با حضور مسئولان و مدیران این مراکز، به هر یک از این نهادها یک جلد کتاب نفیس قرآن طباخ هروی را به عنوان اثری ارزشمند و ماندگار هدیه داد. این اقدام جهت بهره مندی پژوهشگران، اندیشمندان و علاقمندان و انجام تحقیق و پژوهش های مرتبط صورت گرفت.

این قرآن نفیس به خط عبدالله طباخ هروی، از قرآن های نفیس و کم نظیر گنجینه آستان قدس رضوی است که در سال 1394 با حمایت بانک پاسارگاد چاپ و رونمایی شد. براساس این خبر، دکتر سعادت، استاندار آذربایجان غربی و دکتر کی نژاد، رئیس دانشگاه هنرهای اسلامی تبریز از اقدامات فرهنگی و هنری بانک پاسارگاد و حمایت از ارتقای سطح فرهنگ و هنر کشور قدردانی کردند.

بانک پاسارگاد همراه با اهدای این کتاب، لوح های تقدیری با امضای مدیرعامل بانک  به ایشان اهدا کرد. در بخشی از این لوح تقدیر آمده  است:  «جان و جهان به بوی زلف جانان خرم است و در هر کرانه عاشقان، نغمه  خوان از نقش خیال روی دلکش او. خوش آن دلی که حیات از عشق یافته؛ پای از ناسوت خاک بریده، از صفای ملکوت گذر کرده، به فرزانگی از جبروت عقل بالنده گشته و به لاهوت کمال بر آمده.  «مصحف شریف خراسان»، برساخته شوق عاشقانه و بندگی خالصانه عارف جان آگاه، عبدالله طباخ هروی، هنرمند خطاط سده نهم  هجری  است که در رعایت اعتدال و تناسبات هندسی صوری و باطنی قلم، از برجستگان و نام آوران تاریخ پرشکوه استغنا و کمال هنر خوشنویسی در جهان است.

این دُر گرانقدر، در گنجینه نفیس آستان قدس رضوی، بر دُرج جان آشنایان حریم انس جای گرفته و با عنایت حضرت سبحان، بانک پاسارگاد توفیق یافته که در چاپ شایسته این مصحف شریف در کشور آلمان و انتشار آن ایفای نقش نماید، تا این اثر ارزشمند در گنجینه فرهنگی و هنری جهان جاودان گردد.

امید که پاسارگادیان تلاشگر، در پناه لطف و مهربانی حضرت حق، همواره در مسیر اعتلای فرهنگ و هنر، و توسعه و آبادانی این مرز و بوم پر گهر گام بردارند و نام بلند ایران و ایرانی، بر بال های زرین بانک پاسارگاد، برفراز جهان بدرخشد».  «مصحف شریف خراسان»، در قرن نهم هجری قمری، توسط «عبدالله طباخ هروی» کتابت شده  و در آستان قدس رضوی نگهداری می شود. این مصحف شریف، در قطع رحلی سلطانی، 33*47 سانتی متر مربع، به جهت نوع تذهیب، خوشنویسی و کتابت بی نظیر و از بدایع روزگار است؛ در این کتاب چند نوع هنر با هم آمیخته  شده که زیبایی و ماندگاری آن را چندین برابر کرده  است.

این کتاب به همت دکتر سیدمحمدصادق خرازی و با همکاری آستان قدس و حمایت بانک پاسارگاد، به آلمان فرستاده شد و در نهایت با بهترین امکانات از قبیل کاغذ مرغوبی که با مرور زمان از بین نمی رود و جلد چرمی نفیس به چاپ رسید. گفتنی است اهدای این اثر ارزشمند، به برخی از نهادها و مراکز فرهنگی به ویژه دانشکده های علوم و ادبیات انسانی دانشگاه ها ادامه خواهد داشت.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی