پنج شنبه, 18 خرداد 1396 - 09:20

محکومیت جهانی حوادث تروریستی در تهران

حملات تروریستی در ایران که گروه تروریستی داعش مسئولیت آن را به عهده گرفته، واکنش های زیادی در پی داشته است.

به گزارش ایرنا، محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که روز چهارشنبه برای دیداری رسمی به ترکیه سفر کرده بود، در آیین استقبال در فرودگاه اسن بوغای ترکیه، با اظهار تاسف از حادثه تروریستی در تهران گفت: تروریسم مشکلی است که در سطح خاورمیانه و جهان با آن مواجه هستیم. ظریف افزود: به لحاظ امنیتی و اقدامات تروریستی شرایط بسیار بدی در منطقه حاکم است.

وی با بیان اینکه کل منطقه ناامن شده است، اظهار کرد: این اقدام کور را محکوم می کنیم.

1- پوتین در پیام به روحانی حمله های تروریستی را محکوم کرد

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در پیامی به حسن روحانی همتای ایرانی خود، حمله تروریست ها به تهران را محکوم کرد. پوتین روز چهارشنبه در پیام خود به روحانی، ضمن تسلیت شهادت شماری از ایرانیان در حمله تروریست ها به تهران، نوشت: این جنایت بار دیگر ضرورت گسترش همکاری های بین المللی در مبارزه با تروریسم را نشان داد و این عملیات را قاطعانه محکوم می کنیم. رئیس جمهوری روسیه در این پیام که توسط دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین منتشر شده، بر آمادگی طرف روسی برای همکاری با شرکای ایرانی در عرصه مبارزه با تروریسم تأکید کرده است. پوتین در پیام خود همچنین با بستگان شهدای حمله تروریست ها به تهران ابراز همدردی و برای مصدومان این حوادث، سلامتی و بهبودی آرزو کرده است.

کرملین بر ضرورت مبارزه با تروریسم تأکید کرد

سخنگوی کاخ کرملین مقر ریاست جمهوری روسیه حمله تروریست ها به مجلس و حرم مطهر رهبر فقید انقلاب اسلامی در تهران را به «شدیدترین وجه» محکوم کرد. دیمیتری پسکوف گفت: بدون شک این گونه حمله های تروریستی را به شدت محکوم می کنیم. این اقدامات لایق شدیدترین محکومیت است. شبکه تلویزیونی روسی لایف نیوز روز چهارشنبه به نقل از سخنان پسکوف گفت: ادامه حمله های تروریست ها بار دیگر ضرورت و اهمیت تشریک مساعی و هماهنگی اقدامات در مبارزه با تروریسم ازجمله در مبارزه با گروه داعش را نشان می دهد.

2- لاوروف: عملیات تروریست ها در تهران نشانه ضرورت سرکوبی تروریسم است

سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه با بیان اینکه حملات روز چهارشنبه تروریست ها در تهران بی سابقه بود، تأکید کرد که این عملیات نشانه ضرورت سرکوبی تروریسم است.

لاوروف روز چهارشنبه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با آلفونسو داستیس کسدو، وزیر امور خارجه اسپانیا گفت: اقدامات تروریست ها در حرم امام خمینی (ره) و مجلس شورای اسلامی در ایران نشان داد که تروریست ها آرام نمی گیرند.

لاوروف افزود: روسیه آمادگی دارد تلاش های لازم را برای مهار تروریست ها به کار گیرد. وزیر خارجه روسیه گفت: در شرایط افزایش بی سابقه فعالیت تروریست ها و افراط گرایان، فعالیت این گروه کاری اهمیت می یابد. حملات روزمره تروریست ها بیانگر این واقعیت است که آنها آرام نمی گیرند.

ایران به حمله تروریست ها پاسخ کوبنده می دهد

معاون کمیسیون امور دفاعی و امنیتی شورای فدراسیون مجلس سنای روسیه گفت: ایران به حمله روز چهارشنبه تروریست ها به تهران، کوبنده ترین پاسخ را خواهد داد.

آژانس اخبار فدرال روسیه به نقل از فرانتس کلینتسویچ، معاون کمیسیون دفاعی و امنیتی شورای فدراسیون مجلس سنای روسیه نوشت: چند داعشی با انجام اعمال تروریستی در حرم امام خمینی(ره) که از اماکن مقدس محسوب می شود و به یک ساختمان مجلس(شورای اسلامی) درصدد توهین بزرگی به ایران بودند.

وی افزود: هیچ شکی ندارم که ایران به این اقدام ها شدیدترین پاسخ را خواهد داد، زیرا مانند کشورهای اروپای غربی نیست که چنین توهینی را تحمل کرده و بپذیرد. در جمهوری اسلامی دیدگاه های جدی مطرح است.

3- رئیس شورای روابط خارجی آمریکا: حوادث تهران باید مثل حوادث اروپا محکوم شود

رئیس شورای روابط خارجی آمریکا با انتشار پیامی خطاب به رئیس جمهور کشورش به حادثه تروریستی روز چهارشنبه تهران واکنش نشان داد.

ریچارد هاس، رئیس شورای روابط خارجی آمریکا و مشاور ارشد پیشین وزیر امور خارجه این کشور با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود خطاب به رئیس جمهور آمریکا نوشت: اگر قرار باشد محکوم کردن تروریسم معنی داشته باشد نباید این کار به صورت گزینشی انجام شود. حوادث تهران نیز باید مثل اروپا محکوم شود.

فرانسه حملات تروریستی تهران را محکوم کرد

وزارت امورخارجه فرانسه روز چهارشنبه حملات تروریستی در ایران را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از پاریس، وزارت امور خارجه فرانسه با صدور بیانیه ای در این باره اعلام کرد: «وزارت خارجه فرانسه حملات گروه داعش به ساختمان پارلمان ایران و آرامگاه امام خمینی(ره) را به شدت محکوم می کند.»

4- سناتور فرانسوی: هیچ کس از این نوع حملات نفعی نخواهد برد

نایب رئیس کمیته روابط خارجی سنای فرانسه اعلام کرد که تروریست ها با حمله خود نمادهای دموکراسی ایران را مورد هدف قرار دادند.

ناتالی گوله، نایب رئیس کمیته روابط خارجی سنای فرانسه در واکنش به حمله تروریستی روز چهارشنبه تهران با محکوم کردن این حادثه اعلام کرد: هیچ کس از این نوع حملات نفعی نخواهد برد.

وی افزود: ایران تنها کشور در خلیج فارس است که دارای یک پارلمان دموکراتیک است. ایران اخیرا در انتخابات ریاست جمهوری خود یک روند دموکراتیک را به نمایش گذاشت.

گوله ادامه داد: بدون شک تنش های اخیر ایجاد شده در خاورمیانه و استراتژی جدید آمریکا باعث بر هم خوردن ثبات خلیج فارس خواهد شد.

به گفته گوله با توجه به بحران دیپلماتیک در شورای همکاری کشورهای عربی خلیج فارس در رابطه با قطر انجام چنین حملاتی تنها باعث افزایش تنش در منطقه خواهد شد.

5- وزیرخارجه ایتالیا: حمله به تهران نشان داد که نیاز به یک استراتژی بلند مدت است

آنجلینو آلفانو، وزیر خارجه ایتالیا در واکنش به حملات تروریستی در تهران گفت: حمله تروریستی به تهران نشان داد که نیاز به یک استراتژی بلند مدت علیه تروریسم است.

آلفانو روز چهارشنبه درکنفرانس مطبوعاتی پایان دیدار با همتای ارمنی خود ادوارد نعلبندیان در محل وزارت خارجه ایتالیا با اشاره به حملات تروریستی داعش در مجلس و حرم امام خمینی(ره) گفت: حملات در تهران تأییدی بر نیاز به کار با تمام متحدین برای یک استراتژی بلند مدت علیه تروریسم است که شامل عناصر امنیتی و عناصر گفت وگوی سیاسی و مذهبی شود.

وی با تأکید بر اینکه تروریسم به شرق و غرب ضربه می زند، افزود: تروریسم بار دیگر و این بار به منطقه ای حساس مانند ایران ضربه زد. ایتالیا حمایت خود را با حضور در تمام مناطق درگیری تضمین می کند.

6- اعلام همبستگی ارمنستان با مردم ایران

ادوارد نعلبندیان، وزیر امور خارجه ارمنستان حملات تروریستی در ایران را به شدت محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری ارمنستان(آرمن پرس)، وی گفت: ما حملات روی داده در مجلس و حرم امام خمینی(ره) را به شدت محکوم و با مردم ایران اعلام همبستگی می کنیم.

تسلیت وزارت خارجه ترکیه به دولت ایران

وزارت امور خارجه ترکیه روز چهارشنبه با انتشار پیامی از حملات تروریستی در آرامگاه امام خمینی(ره) و مجلس شورای اسلامی ایران ابراز تأسف و آن را محکوم کرد.

وزارت امور خارجه ترکیه در این پیام حملات تروریستی تهران را که منجر به شهادت و زخمی شدن شماری از شهروندان ایرانی شد، محکوم کرد. در این بیانیه آمده است: جان باختن تعدادی از شهروندان ایران را به بستگان آنها، مردم و دولت این کشور تسلیت عرض می کنیم و این حمله شنیع را محکوم، برای قربانیان از خداوند طلب آمرزش و برای مجروحین آرزوی سلامتی می کنیم.

وزارت خارجه سوریه، پارلمان عراق و رئیس اقلیم کردستان عراق حملات تروریستی تهران را محکوم کردند

وزارت خارجه سوریه حملات تروریستی صبح روز چهارشنبه به مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام خمینی (ره) را به شدت محکوم کرده و ضمن تسلیت به خانواده شهدا اعلام کرد که دولت و ملت سوریه در کنار ملت ایران خواهد ایستاد.

همچنین پارلمان عراق حمله تروریستی به مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام خمینی(ره) را محکوم کرد. کمیته روابط خارجه پارلمان عراق در بیانیه ای حمله تروریستی به مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام خمینی(ره) را محکوم کرد.

همچنین رئیس اقلیم کردستان عراق حملات تروریستی صبح روز چهارشنبه در تهران را محکوم کرد.

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق در بیانیه ای اعلام کرد: ما به شدت حملات تروریستی به تهران را محکوم می کنیم و این حادثه را به ملت ایران و خانواده شهدا تسلیت می گوییم. وی در ادامه گفت: تروریسم دشمن مشترک تمام کشورهای منطقه است و برای مبارزه با آن تمام کشورهای منطقه باید تلاش کنند.

7- رئیس پارلمان لبنان: این جنایت ها عزم ایران برای نابودی تروریست ها را بیشتر می کند

رئیس پارلمان لبنان حملات تروریستی به مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام خمینی(ره) را محکوم کرد. نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان در پیام هایی جداگانه به مقام معظم رهبری و حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان و علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی حملات تروریستی به مجلس شورای اسلامی و حرم مطهر امام خمینی(ره) را به شدت محکوم کرد و گفت: این جنایت ها عزم ایران برای نابودی تروریست ها را بیشتر می کند. همچنین رئیس مجلس اعلای شیعیان لبنان حملات تروریستی تهران در روز چهارشنبه را محکوم کرد.

عبدالامیر قبلان، رئیس مجلس اعلای شیعیان لبنان حملات تروریستی صبح روز چهارشنبه به تهران را محکوم و اعلام کرد که این حملات در واکنش به دستاوردهای ایران در مبارزه با تروریست ها است. وی همچنین این حادثه را به دولت، ملت و خانواده شهدا تسلیت گفت.

محکومیت حملات تروریستی تهران از سوی وزیر مشاور در امور خارجه امارات

امارات متحده عربی حملات تروریستی صبح روز چهارشنبه در مجلس ایران و مرقد آیت الله خمینی(ره) را محکوم کرد. به گزارش المنار انور قرقاش، وزیر مشاور امارات در امور خارجه در مورد حملات تروریستی صبح روز چهارشنبه که به کشته شدن 12 تن و مجروح شدن 42 تن انجامید، گفت: ما هرگونه حمله تروریستی به هر کشور و پایتختی را به شدت محکوم می کنیم.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی