چهارشنبه, 17 خرداد 1396 - 11:30

در نشست خبری سفیر چین در تهران عنوان شد / ایران، امن ترین و باثبات ترین کشور منطقه است

نشست خبری پانگ سن، سفیر چین در ایران صبح روز سه شنبه در سفارت چین برگزار شد.

وی در جمع خبرنگاران گفت: ایران امن ترین و باثبات ترین کشور منطقه است و ما خواهان گسترش تعاملات با تهران در عرصه های مختلف هستیم. پانگ سن، سفیر چین در ایران در رابطه با طرح یک کمربند، یک جاده گفت: در سال 2013 این طرح مطرح شد و در سه سال گذشته به نتایج خوبی دست یافته و جامعه بین الملل آن را مثبت ارزیابی می کند.

وی ادامه داد: هدف این طرح تکامل مسیر بین کشورهایی است که در مسیر جاده ابریشم هستند. در حال حاضر چین با بیش از ۴۰ کشور تفاهم نامه همکاری و استراتژیک امضا کرده و با در نظر گرفتن تسهیلاتی در تعاملات اقتصادی فضای مناسبی ایجاد کرده است.

به گزارش ایسنا، چین با ۲۰ کشور در مسیر جاده ابریشم همکاری دارد، این تعامل مشاغل و فرصت های فراوانی ایجاد کرده است. پانگ سن گفت: یک کمربند، یک جاده به جز بخش اقتصادی شامل بخش های متعددی از جمله فرهنگی و اجتماعی هم می شود. در نشست سران یک کمربند، یک جاده بیش از 1500 نماینده از کشورها مختلف و تعداد زیادی از سازمان های بین المللی حضور داشتند.

طیب نیا، وزیر اقتصاد ایران هم در این نشست نقش مثبتی ایفا کرد. سفیر چین در مورد ایجاد اقامتگاه های بدون مجوز توسط چینی ها در ایران و حضور لیدرهای این کشور در ایران گفت: هتل ها در تهران کم و قیمت ها زیاد است و برخی مسافران انگلیسی بلد نیستند و به راهنماهای چینی نیاز دارند. خوشحالم که ایران در جهت بهبود شرایط گردشگری تلاش کرده و دستاوردهایی هم داشته است.

وی ادامه داد: اگر ایران تسهیلات بیشتری قرار دهد ما هم استفاده می کنیم. طبق قرارداد همکاری های گردشگری را گسترش می دهیم. در مورد ویزا هم در سال های اخیر تعداد ایرانی هایی که برای تجارت و تحصیل به چین سفر می کنند و درخواست ویزا دارند افزایش یافته است. سال گذشته بیش از 100هزار ویزا صادر شد. شرایط ویزا در سایت ما قرار دارد. برای هزینه ویزا برخی مستقیم از طرق کنسولگری و برخی به آژانس مراجعه می کنند که البته آژانس کمیسیون می گیرد.

این دیپلمات چینی  درباره سفر ترامپ به منطقه گفت: ما سفر ترامپ به منطقه را با دقت بررسی می کنیم و امیدواریم کشورهای منطقه با گفت وگو مسائل را حل کنند، اصل مهم این است که دیدگاه خود کشورها را در نظر بگیرند. در مورد مقابله با تروریسم کشورها نباید استاندارد دو یا چندگانه داشته باشند. همه طرف ها باید برای بازگشت صلح مذاکره کنند.

وی در مورد قرارداد نظامی و تسلیحاتی بین آمریکا و عربستان همزمان با برگزاری نشست ها برای برقراری صلح در منطقه افزود: چند مکانیسم برای حل مسائل منطقه وجود دارد؛ یکی نشست ژنو به ابتکار سازمان ملل و نشست آستانه با حضور ایران، روسیه و ترکیه که هر دو سازنده و مکمل هم هستند.

پانگ سن تأکید کرد: تروریسم دشمن مشترک جهان بوده و چین و ایران برای مقابله با تروریسم باهم گفت وگو می کنند. امروز افراط گرایی و حوزه های آن بسیار گسترش یافته و مقابله با آن باید اولویت همه کشورها شود. چین مایل است همکاری های خود را با ایران و سایر کشورها گسترش دهد.

وی همچنین با اشاره به توافق پاریس گفت: تغییرات اقلیمی مربوط به همه بوده و هیچ کشوری نمی تواند آن را نادیده بگیرد. تفاهم نامه پاریس به سختی به دست آمده و برای رویارویی جهان با تغییر شرایط اقلیمی است، هرچند موضع کشورهای مختلف تغییر کند اما چین ضمن همکاری با سایر کشورها برای حفظ تفاهم پاریس نقش سازنده ای ایفا می کند.

سفیر چین در مورد استراتژی همکاری های بلند مدت این کشور با ایران توضیح داد: ایران از باثبات ترین و امن ترین کشورهای منطقه است و ما تمایل داریم همکاری های امنیتی خود با تهران را گسترش بدهیم.

وی در رابطه با بازطراحی رآکتور اراک گفت: بازطراحی این رآکتور از مهم ترین محورهای مذاکرات ایران با 1+5 است. شش کارگروه در این زمینه ایجاده شده که چین به عنوان رئیس آن همکاری نزدیکی با سایرین دارد. دو ماه پیش شرکت های چینی و ایرانی نخستین قرارداد بازطراحی را امضا کردند و چین تمایل دارد طبق تفاهم های انجام شده در زمینه بازطراحی رآکتور اراک با ایران همکاری کند. این دیپلمات چینی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه غرب در مرزهای غربی چین ناامنی ایجاد می کند تا مانع از پیشرفت این کشور شود و اینکه چین چه راهکاری برای مقابله با این امر دارد؟ گفت: چین همواره براساس اصول تعامل دوجانبه با آمریکا همکاری کرده و پس از روی کار آمدن ترامپ رؤسای جمهوری دو کشور ملاقات داشته و در مورد روابط دو کشور و مسائل منطقه ای مذاکره و تفاهم های جدیدی داشتند و طرفین با تفاهم مسائل دوجانبه را حل می کنند. اخیراً آمریکا هم نماینده ای به نشست یک کمربند، یک جاده اعزام کرده و دو کشور به عنوان کشورهای بزرگ توسعه یافته و در حال توسعه روابط خوبی دارند و امید داریم چین و آمریکا بر اساس تفاهم روابط را توسعه بدهند.

پانگ سن در پاسخ به سوال دیگری در مورد ارتباط بانک های بزرگ با ایران در مورد برنامه های 1+5 برای بهبود این شرایط خاطرنشان کرد: چین بر این باور است که همه طرف ها باید صادقانه به برجام متعهد باشند و در جریان مذاکرات چند دوره در رأس هیأت چین حضور داشتم. چین در این راستا بر این باور است که در این مذاکرات ایران به عنوان عضو ان.پی.تی باید مسئولیت خود را ایفا کند و از حق استفاده مسالمت آمیز از انرژی هسته ای برخوردار بوده و با تحقق برجام هم همه تحریم های دو و سه جانبه برداشته شود.

وی ادامه داد: پس از برجام بخشی از تحریم ها مثل حوزه نفت برداشته شده است. آژانس بین المللی انرژی اتمی هم از وفاداری ایران به وعده هایش خبر داد. متأسفانه برخی از تحریم های چندجانبه برداشته نشده است. در یکی از کمیسیون های اجرای برجام طرف ایران اعلام موضع کرد و چین هم تأکید کرد که همه طرف ها باید به وعده هایشان عمل کنند. ما هم به برداشته شدن تحریم های بانکی و فاینانس امیدواریم.

پانگ سن همچنین در رابطه با اینکه گفته می شود چین مخالف پیوستن ایران به سازمان همکاری های شانگهای است، تأکید کرد: در سال گذشته در جلسه سازمان همکاری های شانگهای برخی رسانه ها شایعاتی علیه چین منتشر کردند. برخی رسانه های غربی گفتند چین با پیوستن ایران به اجلاس شانگهای مخالف است.

این دیپلمات چینی افزود: چندین بار به دوستان ایرانی تأکید کردم که ایران کشور مهمی برای منطقه بوده و چین حمایت خود از پیوستن آن به سازمان همکاری شانگهای را اعلام کرده و روز قبل از برگزاری اجلاس این سازمان، معاون وزیر خارجه چین هم این مواضع را اعلام کرد. چین همواره در جهت پیوستن ایران به این اجلاس تلاش کرده است. تصمیم این سازمان به اتفاق اعضای دیگر بوده و ایران می تواند با سایر اعضا وارد مذاکره شود که به نفع آن رأی بدهند.

وی در پاسخ به سوالی در مورد تفاهم نامه ها در حوزه گردشگری بین چین و ایران گفت: همکاری توریستی از بخش های مهم همکاری های دو کشور است. رؤسای دو کشور در مورد تبادلات گردشگری صحبت کرده و سال گذشته در ایران نشستی در مورد توریسم جهانی برگزار و مسئولان چینی هم در آن شرکت کردند. امروز سفرها روزبه روز گسترش می یابد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی