چهارشنبه, 25 اسفند 1395 - 09:10

تا پایان سال 96 محقق می شود / افزایش 150 میلیون متر مکعبی ظرفیت تولید گاز

پنج فاز از مجموع فازهای های جنوبی در مراحل پایانی توسعه قرار دارند و تلاش ها بر این است که فروردین ماه سال 96 با حضور رئیس جمهور افتتاح شود، به این ترتیب با دستان توانمند مهندسان داخلی مجددا 150 میلیون مترمکعب به ظرفیت تولید گاز کشور اضافه می شود تا مجموع تولید گاز از پارس جنوبی در مجموع به 550 میلیون مترمکعب افزایش یابد.

به گزارش «فرصت امروز»،در آستانه بهره برداری از پنج فاز پارس جنوبی خبرنگاران بازدیدی از فازهای 17، 18، 19، 20 و 21 داشتند. حمیدرضا مسعودی، مجری طرح توسعه فاز 19 و 14 پارس جنوبی پس از بازدید با بیان اینکه این فاز به دلیل مجاورت با مرز گنبدشمالی قطر افت فشار ندارد، در جمع خبرنگاران گفت: از فاز 19 روزانه 30 میلیون متر مکعب گاز به خطوط سراسری تزریق می شود که این میزان تا پایان سال جاری به 37 میلیون متر مکعب خواهد رسید، همچنین پیش بینی می شود تا پایان خردادماه سال 96 به 50 میلیون متر مکعب در روز افزایش یابد.

وی با اشاره به اینکه تنها یک سکوی اقماری فاز 19 به بهره برداری نرسیده است اعلام کرد: این فاز با تلاش سه شرکت ایرانی با سرمایه 4.8 میلیارد دلار و با انضباط مالی بالایی به سرانجام رسیده است.
مجری طرح توسعه فاز 19 درباره میعانات گازی این فاز نیز گفت: از اردیبهشت ماه امسال تاکنون 7.4 میلیون بشکه میعانات گازی تولید شده که 6.8 میلیون بشکه از آن صادر شده است.

براساس اعلام نظر این مجری استانداردترین آزمایشگاه پارس جنوبی متعلق به فاز 19 است، از این رو تمام ملاحظات زیست محیطی آن رعایت شده است به طوری که پسابی که از این فاز به دریا ریخته می شود، استاندارد است.

فاز 19 با هدف استخراج و برداشت روزانه 56.6 میلیون متر مکعب گاز ترش غنی از میدان مشترک، تولید روزانه 80 هزار بشکه میعانات گازی، تولید روزانه 400 تن گوگرد، شیرین سازی و تولید روزانه 50 میلیون متر مکعب گاز شیرین طرح ریزی شده است. تولید روزانه 2800 تن گاز مایع (LPG) با هدف صادرات و 2550 تن اتان با هدف تامین خوراک واحدهای پتروشیمی نیز از دیگر اهداف این برنامه به شمار می رود.

همچنین عبادتی مجری فاز 20 و 21 پارس جنوبی نیز درباره آخرین وضعیت توسعه ای این فازها، از تكمیل شدن خطوط لوله ای این فازها خبر داد و گفت: عملیات براى آغاز برداشت از سكوى ٢٠ در حال انجام است و روز شنبه گاز وارد پالایشگاه می شود.

وی با اشاره به بهره برداری رسیدن یك ردیف شیرین سازی فازهای٢٠ و ٢١ پارس جنوبی، افزود: ردیف دوم شیرین سازی تا پایان این هفته به بهره برداری می رسد و ردیف سوم شیرین سازی این فازها در پالایشگاه هم اکنون در حال فشارگیری با گاز شیرین است و در چند روز آینده با ورود گاز ترش سکوی فاز ٢٠، عملیات فرآورش و تولید گاز شیرین آغاز می شود.

براساس اطلاعات ارائه شده توسط این مقام اجرایی هم اكنون تیم راه اندازی در ردیف چهار شیرین سازی فازهای٢٠ و ٢١ پارس جنوبى مستقر است تا كارهای عملیاتی اجرا و تكمیل شوند. این ردیف شیرین سازی در نیمه دوم فروردین 96 با گاز سكوی 20 به بهره برداری خواهد رسید.  

به گفته مجری فازهای ٢٠ و٢١، روزانه 12.5 تا 13 میلیون متر مكعب گاز شیرین به شبكه سراسرى تزریق می شود و تاكنون 1.5 میلیارد متر مكعب گاز و 2.5 میلیون بشكه میعانات گازی به  صورت تجمعی از مخزن فازهای 20 و 21 برداشت شده است. این مقام مسئول در پایان تصریح كرد: با بهره برداری از سکوی فاز ٢٠، تولید گاز فازهای ٢٠ و٢١ پارس جنوبی تکمیل و به ۲ میلیارد فوت مکعب معادل ٥٦ میلیون متر مکعب در روز می رسد.

در ادامه این نشست محمدرضا چلیپا، مجری طرح توسعه فاز 17 و 18 با بیان اینکه 98 درصد از توسعه این فازها به سرانجام رسیده است، افزود: برای توسعه فازهای 17 و 18 پارس جنوبی 8 میلیارد و 100 میلیون دلار سرمایه گذاری شده است. تاکنون مراحل راه اندازی و پیش راه اندازی به اتمام رسیده و تا چند هفته آینده رسما برای افتتاح تحویل بهره بردار می شود. 

وی افزود: به طور روزانه ٤٦ میلیون متر مكعب گاز شیرین شده به شبكه سراسری تزریق می شود. علاوه بر آن ٥٥ هزار بشكه میعانات گازی، ١٥٠ تن گوگرد، ٢١٠٠ تن اتان و ٢٠٠ تن گاز مایع از این فازها تولید می شود.

براساس اعلام این مقام اجرایی این فاز روزانه ٨ میلیون دلار درآمد دارد. همچنین 47 درصد وزنی تجهیزات این دو فاز توسط داخل تامین شده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی