سه شنبه, 01 آبان 1397 - 16:59

3 وزیر پیشنهادی دولت در جمع فعالان بخش خصوصی چه گفتند / عبور از میدان مین اقتصاد

فرصت امروز: سه وزیر پیشنهادی دولت برای وزارتخانه های کار، صنعت و اقتصاد صبح سه شنبه با حضور در اتاق بازرگانی ایران به تشریح برنامه های خود برای فعالان بخش خصوصی پرداختند. فرهاد دژپسند وزیر پیشنهادی اقتصاد، محمد شریعتمداری وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رضا رحمانی وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت دیروز در پارلمان بخش خصوصی و در جمع فعالان اقتصادی، برنامه ها و سیاست های خود را اعلام کردند. در این میان، محمد اسلامی وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی در این مراسم غایب بود و برای تشریح برنامه هایش در مجلس شورای اسلامی حاضر شده بود. جلسه رأی اعتماد به چهار وزیر پیشنهادی حسن روحانی، روز شنبه 5 آبان به صورت علنی در مجلس شورای اسلامی برگزار می شود.

کوررنگی سیاسی و قومیتی

ابتدا وزیر پیشنهادی اقتصاد در جمع فعالان بخش خصوصی از برنامه هایش برای اقتصاد کشور سخن گفت. تاکید بر عدم انتظار طولانی فعالان اقتصادی برای ملاقات با وزیر، تلاش برای اثرگذاری بیشتر جلسات شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی، جلب رضایت سرمایه گذاران داخلی و فراهم کردن شرایط، تلاش برای جذب مالیات های جدید، بازنگری در نظام ارزی و اصلاح نظام بانکی و ایجاد اقتصاد هوشمند که شفافیت در اقتصاد را به همراه دارد، از مهم ترین نکات مورد نظر فرهاد دژپسند بود.

به گفته دژپسند، فعالان بخش خصوصی که کارت طلایی دارند نباید در صورت مسافرت نبودن وزیر بیش از 48 ساعت برای ملاقات با وزیر منتظر بمانند و این مدت زمان برای ملاقات با معاونان وزیر هم نباید بیشتر از 24 ساعت باشد. دژپسند هم چنین گفت: کسی نیست که دارای کارت برنزی است و باید بتواند حداکثر یک هفته ای وزیر را ببیند، اما در اتاق وزیر همیشه به روی دانشگاهیان باز خواهد بود.

دژپسند درباره میزان مداخله دولت در اقتصاد از اصول اسمیت سخن به میان آورد و اشاره کرد که ضرورت دخالت دولت در اقتصاد براساس این اصول حداقل است و دولت نباید به تصدیگری و قاعده گذاری ورود کند. به گفته دژپسند این ورود در صورت ضرورت مجاز است و البته این ضرورت را هم می توان با کمک بخش خصوصی تعیین کرد.

او همچنین با بیان اینکه من کوررنگی سیاسی و قومیتی دارم، گفت: در جلسه ای که اخیرا خدمت رئیس جمهور بودم به او گفتم که بنده برای استفاده از افراد مجرب و صاحبنظر برنامه دارم اما کوررنگی سیاسی نیز دارم؛ همچنین کوررنگی نحله فکری نیز دارم و از توجه خاص دولت گرایی پرهیز می کنم.

پس از صحبت های دژپسند، غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران خطاب به وزیر پیشنهادی اقتصاد گفت: قبول مسئولیت در این شرایط مانند راه رفتن روی مین است.

واگذاری روز ملی صادرات

رضا رحمانی دیگر وزیر پیشنهادی رئیس جمهور بود که در اتاق ایران حاضر شد و از برنامه هایش گفت. او که پیشتر برنامه ای را برای پیشنهاد به مجلس به عنوان وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت منتشر کرده بود در جمع فعالان اقتصادی از این گفت که 90درصد کار یک مدیر انتصابات است و افرادی که سن بازنشستگی شان فرا رسیده از وزارتخانه می روند هرچند از تجربیات آنها استفاده می شود. به گفته رحمانی، بسیاری از امور در وزارت صمت قابل واگذاری به مردم است که از جمله آن روز ملی صادرات است. رحمانی در این باره گفت: اگر بنده وزیر شوم روز ملی صادرات از همین امروز واگذار می شود و بخش خصوصی برود و برای برنامه ریزی آن در سال آینده از همین امروز برنامه ریزی کند.

به گفته رحمانی لزومی ندارد که رایزنان بازرگانی و حتی رئیس سازمان توسعه تجارت از کارمندان دولت باشد و البته تصمیمات او به عنوان وزیر در آینده با در نظر گرفتن اصل پیش بینی پذیری اقتصادی کشور به مرحله اجرا می رسد. رحمانی همچنین از تعریف چندمگاپروژه توسط ایمیدرو در صورت وزیر شدنش گفت و اینکه استخراج از معادن کشور کمتر از یک درصد از ظرفیت های موجود است. او همچنین از رفع مشکلات قوانین مجدد به جای ایجاد قوانین جدید گفت و اینکه باید از فرصت صادرات به کشورهای همسایه استفاده کرد.

اشتغال؛ برون داد اقتصاد ملی

محمد شریعتمداری، وزیر سابق صمت و گزینه پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز سومین وزیری بود که در اتاق بازرگانی حاضر شد و از این گفت که باید به دنبال برنامه ریزی های جدید برای اشتغال در کشور بود. او در این باره گفت: ایجاد اشتغال در کشور برون داد اقتصاد ملی است و باید همه اجزای اقتصاد کشور کار کنند تا شکل بگیرند و حتی از عوامل بیرونی نیز متأثر است.

وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه اصلاح قانون کار در دستور کار دولت است ادامه داد: البته دولت ها چند بار آن را از مجلس پس گرفته اند که حتی در دولت یازدهم هم این اتفاق افتاده است؛ تلاش می کنیم میان بخش های مختلف با این امر سه جانبه گرایی لازم برقرار شود تا مشکلات رفع شود.

از دیگر نکاتی که شریعتمداری در بین فعالان بخش خصوصی به آن اشاره کرد صیانت از منابع بیمه شدگان بود. شریعتمداری از این گفت که اگر وزیر شود، تمام توانش را به کار می گیرد تا پول بیمه شدگان در بخش دیگری مورد استفاده قرار نگیرد. شریعتمداری همچنین به این اشاره کرد که تامین اجتماعی مال دولت و افراد دیگر نیست بلکه متعلق به مردمی است که در آن پول ریخته اند. وزیر صمت سابق و وزیر پیشنهادی وزارت کار از موقت بودن 96درصد از قراردادهای نیروی کار در کشور گفت و به اهمیت تشکل های کارگری در کشور برای اجرای بهترین تصمیم از سوی کارفرمایان اشاره کرد.

اولویت مسکن و عبور از تحریم صنعت هوایی

اما چهارمین وزیر پیشنهادی رئیس جمهور در نشست هم اندیشی پارلمان بخش خصوصی حضور نداشت و به جای آن در پارلمان سیاسی کشور و در بهارستان جهت ارائه برنامه هایش حاضر شد و گفت: مهمترین محور برنامه هایم برای وزارت راه و شهرسازی، توجه به بحث مسکن است؛ چرا که نیاز کشور به اشتغال زایی از طریق توجه به این مساله تا حدود زیادی رفع می شود.

او مهم ترین محور برنامه هایش را توجه به بحث مسکن اعلام کرد و گفت: توان عبور از تحریم های صنعت هوایی را داریم.

محمد اسلامی در حاشیه حضور خود در فراکسیون های مجلس جهت ارائه برنامه هایش، در جمع خبرنگاران درباره برنامه های خود گفت: مسکن مهر در اولویت برنامه هایم قرار دارد و به دنبال آن هستم که با افزایش تولید مسکن، نیاز جامعه به واحدهای استیجاری را برطرف کنیم.

اسلامی بازآفرینی شهری را یکی از مهم ترین محورهای کاری خود عنوان کرد و گفت: بافت های فرسوده قابل احیای بسیار زیادی در مناطق مختلف کشور وجود دارد و این مساله باید در وزارت راه و شهرسازی مورد توجه جدی قرار گیرد.

وزیر پیشنهادی راه با تاکید بر ضرورت نگاه اصلاحی در وزارت راه و شهرسازی گفت: باید با کوچک سازی لایه های مدیریتی در وزارت راه و شهرسازی، علاوه بر سرعت بخشیدن به اقدامات، شفافیت لازم را برای عموم مردم در زمینه مجوزها ایجاد کنیم.

اسلامی در پاسخ به سوالی درباره افزایش اجاره بها و مشکلات آن برای مردم و برنامه وی برای حل این مشکل، گفت: اجاره مسکن تابعی از بازار مسکن نیست، بلکه تابع شرایط اقتصادی کشور است و برای این مساله در محور نخست برنامه های تقدیمی به مجلس شورای اسلامی، افزایش تولید مسکن را لحاظ کرده ایم تا با سوق دادن منابع به سمت تولید مسکن، نیاز جامعه به واحدهای استیجاری را برطرف کنیم.

او درخصوص وضعیت صنعت هوایی کشور در دوران تحریم ها هم گفت: تحریم مساله جدیدی نیست و از بعد از پیروزی انقلاب تاکنون صنعت هوایی کشور با تحریم های متفاوتی مواجه بوده و امروز صنعت هوایی ما با توجه به توان متخصصان به گونه ای است که توانایی عبور از دوره تحریمی پیش رو را داریم و سن ناوگان هوایی ما هم نسبت به گذشته بسیار پایین تر است. بر این اساس معتقدم که ما توانایی عبور از تحریم های پیش رو را داریم و به ویژه در ناوگان هوایی مشکلی برای کشور پیش نمی آید.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی