یکشنبه, 29 مهر 1397 - 18:17

دولتمردان و فعالان بخش خصوصی در روز ملی صادرات چه گفتند / برداشت ۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای دارو

فرصت امروز: بیست ودومین سالروز ملی صادرات درحالی دیروز برگزار شد که وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان متولی حوزه صادرات هنوز وزیر ندارد و محمد شریعتمداری ابتدای هفته و یک روز پیش از برگزاری این مراسم استعفا داده و رئیس جمهور نیز با آن موافقت کرده بود. با این همه شریعتمداری در این مراسم شرکت کرد و همزمان با برگزاری این مراسم نام او نیز در نامه روحانی به مجلس به عنوان گزینه پیشنهادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی آمده بود.

اما مراسم گرامیداشت بیست ودومین سالروز ملی صادرات خالی از حاشیه نبود و ازجمله حواشی این مراسم می توان به صحبت های ابتدایی اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور که از عدم تمایل خود برای حضور در این مراسم گفت اشاره کرد.

معاون اول رئیس جمهور در ابتدای سخنان خود گفت: «نمی خواستم امروز به این مراسم بیایم و تصمیمم بر نیامدن بود. با وجود این که دیشب آقای شریعتمداری با من صحبت کرد و از من برای این مراسم مجددا دعوت کرد به او گفتم شرایطم جوری است که شاید در این مراسم شرکت نکنم، اما وقتی در بخش خبری ساعت هشت صبح اعلام شد که جلسه با حضور من برگزار می شود، فکر کردم شاید تعبیر و تفسیر دیگری از نیامدن من بشود و بنابراین آمدم که خدمت صادرکنندگان عرض ادب کنم.»

شوخی جهانگیری با وزیر پیشین وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزیر پیشنهادی کار از دیگر حاشیه های این مراسم بود که پیش از سخنان معاون اول رئیس جمهور به بیان مطالبی درباره وضعیت صادرات در کشور پرداخت و در صحبت های خود بارها به استعفایش از وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد.

جهانگیری در پایان صحبت هایش با شوخی خطاب به شریعتمداری گفت: «آقای شریعت یک جور پشت تریبون حرف می زند و می گوید من بیکارم؛ این در حالی است که همین امروز؛ پشت در منتظر ماند و وقتی مطمئن شد وزیر بعدی است وارد جلسه شد و در صندلی خود نشست.»

به گزارش ایسنا، معاون اول رئیس جمهوری همچنین به بخش هایی از صحبت های شریعتمداری در مراسم اشاره کرد و گفت: «شریعتمداری از این موضع صحبت کرد که مدیران کشور ترسیده اند. این در حالی است که من مکررا گفته ام در شرایط فعلی مدیران ریسک پذیر را می خواهیم. در واکنش به این صحبت های من برخی می گویند چرا در این شرایط مدیران را برکنار نمی کنید؛ آنها فکر می کنند که در دستان من قلم و کاغذ است و راه که می روم می توانم مدیر را برکنار کنم. این در حالی است که من تا الان اجازه برکناری مدیرم را پیدا نکردم چه برسد به وکیل، وزیر و ...».

جهانگیری ادامه داد: «برکناری کارساز نیست بلکه مدیر باید ریسک پذیر و تصمیم گیر باشد؛ اگر مدیری این موضوع را نمی پذیرد به کشور ظلم می کند که پستی را قبول می کند.»

اما مهم ترین بخش از سخنان جهانگیری به اعلام یک خبر خوب در حوزه دارو اختصاص داشت. او از موافقت مقام معظم رهبری برای برداشت ۵۰۰میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای شرکت های دارویی خبر داد و گفت: «گرچه شرایط سختی در کشور وجود دارد، اما در شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه تصویب کردیم که 5میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برداشت کنیم و به ریال تبدیل نماییم تا فقط برای شرکت های داروسازی مورد استفاده قرار بگیرد.»

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: «با توجه به سازوکاری که درباره برداشت از صندوق توسعه ملی وجود دارد، این مصوبه تقدیم مقام معظم رهبری شد و هفته گذشته نیز به تایید ایشان رسید و ان شاءالله تا هفته بعد با قیمت سامانه نیما در اختیار فعالان اقتصادی قرار می گیرد.»

زبان گویای صادرکنندگان؟

محمد شریعتمداری، وزیر سابق صمت نیز در بیست ودومین سالروز ملی صادرات از این گفت که نتوانسته زبان گویای صادرکنندگان باشد. او اشاره غیرمستقیمی هم به داستان انتشار فهرست ارزبگیران از دولت داشت و گفت: «مجموعا در چند ماه گذشته امتحان خود را خوب پس ندادیم، این در حالی است که در جلسات تصمیم گیری، به عنوان زبان قاطع تولیدکنندگان و صادرکنندگان به خوبی نتوانستیم از شما دفاع کنیم که امروز این مشکلات وجود دارد.»

او ادامه داد: «کاهش ارزش پول ملی راهی برای افزایش صادرات است که کشورهای دیگر نیز این را به کار گرفته اند، البته دشمن این فرصت را در اختیار ایران قرار داده است، پس این جلسه شادی صادرکنندگان است که از فرصت های بی بدیل برای افزایش صادرات استفاده کنند، ما شاهد خروج قانونی و غیرقانونی کالا از مرزهای ایران هستیم.»

به گفته شریعتمداری، «اینکه گوجه فرنگی هم در بازار داخلی کمیاب می شود ناشی از سیاست های ارزی است چراکه وقتی ارز در بازار نیمایی 7 هزار تومان است، یک بازار سوم ایجاد می شود و به صرفه شدن صادرات به نایابی کالا در کشور می انجامد.» او گفت: «در این شرایط یک میلیون تن گوجه فرنگی صادر می شود و گوجه فرنگی به یک عنصر نایاب در کشور تبدیل می شود که عامل آن سیاست های ارزی است که اگر حل نشود برخورد با آن برخورد با معلول است. در واردات هم همینطور است گفتیم که با ارز 4200 تومانی کالا وارد کنند و وقتی ارز بازار آزاد به وجود آمد تقاضا برای واردات به 53میلیارد دلار رسید که بخشی از آن تقاضای رانت جویانه بوده است.»

همچنین مجتبی خسروتاج، رئیس سازمان توسعه تجارت هم در گرامیداشت روز ملی صادرات در سال 97 صادرکنندگان را بی نصیب نگذاشت و از این گفت که «از صادرکنندگان در شرایط حساس کنونی انتظار می رود با فروش ارز خود به بهبود وضع ارزی و مساعدت برای تحقق سیاست های اقتصادی ضد تحریم، به دولت کمک کنند.»

به گفته خسروتاج، «سهم بیش از دو برابری فولاد و پتروشیمی در صادرات سنتی ناشی از سرمایه گذاری های دو دهه گذشته است.» رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: «از ۴۶ میلیارد دلار صادرات انجام شده در سال گذشته ۱.۳درصد در گروه فناوری های پیشرفته، ۲۶.۳درصد، در گروه فناوری های میانی، ۷.۹درصد در گروه فناوری های پایین، ۲۳.۴درصد در گروه منبع محور و بیش از ۴۱درصد در گروه کالاهای اولیه جای دارد و از نظر تعداد در بین ۵۰ شرکت صادرکننده نمونه سه شرکت در گروه فناوری های پیشرفته، ۱۴ شرکت در گروه فناوری های میانی، ۹ شرکت در گروه فناوری های پایین، ۱۲ شرکت در گروه منبع محور و ۱۲ شرکت در گروه کالاهای اولیه رده بندی می شود.»

انتقاد از شتاب زدگی و ممنوعیت صادرات

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز در مراسم گرامیداشت صادرات از شتاب زدگی در تصمیمات انتقاد کرد و گفت: «استدعای بخش خصوصی این است که دستور صادره از سوی معاون اول رئیس جمهوری مبنی بر نظرخواهی از بخش خصوصی، مورد توجه واقع شود.»

رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه طی سال های گذشته برخی افرادی که صادرکننده نبودند، به عنوان صادرکننده نمونه انتخاب شدند، گفت: «قیمت های پایه صادراتی باید واقعی شود در حالی که اگر فعالان اقتصادی اختلاف تجاری پیدا کردند، ساز و کاری وجود ندارد تا حل اختلاف شود. در صورتی که در بسیاری از کشورهای هدف صادراتی چنین اتفاقی رخ می دهد؛ البته سازمان توسعه تجارت ایران با دفاتر تجاری که در خارج از کشور دارد، کارایی لازم را ندارند که به حل اختلاف بپردازد.»

محسن جلالپور دیگر فعال بخش خصوصی بود که در این مراسم صحبت کرد و از این گفت که به عنوان صادرکننده نمونه سال 96، هنوز یک کیلو پسته هم صادر نکرده است چراکه نمی داند چطور باید ارز صادراتی را برگرداند. او گفت: «ما نمی توانیم مسیری را برویم که به عنوان قاچاقچی ارز در آینده مطرح شده است و تنها گرفتاری ایجاد می کند. اولین خصلت صادرکنندگان، میهن پرستی است. صادرکننده واقعی و شناسنامه دار ارز حاصل از صادرات خود را برمی گرداند. اتفاقا کسانی که دچار تخلف شده و ارز حاصل از صادرات خود را به سیستم برنمی گردانند کسانی هستند که اکنون راه برای صادرات شان باز شده است.»

او همچنین گفت: «ممنوعیت صادرات کاملا غیرقانونی است، کشورهایی که خریدار پسته ما بودند، امروز نمی خرند چراکه وقتی می بینند صادرات گوجه فرنگی متوقف شده، دیگر پسته ایرانی را نمی خرند، بنابراین ممنوعیت صادرات جایی ندارد.»

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی