یکشنبه, 29 مهر 1397 - 18:11

روحانی 4 وزیر پیشنهادی خود را به مجلس معرفی کرد / آرایش جدید در کابینه دوازدهم

فرصت امروز: رئیس جمهور دیروز با ارسال نامه ای به مجلس، وزرای پیشنهادی خود را برای چهار وزارتخانه «تعاون، کار و رفاه اجتماعی»، «راه و شهرسازی»، «امور اقتصادی و دارایی» و وزارت «صنعت، معدن و تجارت» معرفی کرد. در نامه حسن روحانی به علی لاریجانی رئیس مجلس، محمد اسلامی به عنوان وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی، فرهاد دژپسند به عنوان وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی، محمد شریعتمداری وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین رضا رحمانی به عنوان وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت معرفی شده است.

ابتدای همین هفته بود که عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت از مسئولیت خود استعفا دادند و رئیس جمهور نیز با استعفای آنها موافقت کرد. روحانی سپس در احکامی محمد اسلامی و رضا رحمانی را به عنوان سرپرست وزارتخانه های راه و شهرسازی و صنعت، معدن و تجارت منصوب کرد.

درحالی که وزارت راه و شهرسازی و وزارت صنعت معدن و تجارت از این هفته با سرپرست اداره می شوند، اما وزارت تعاون و اقتصاد چند وقتی است که با استیضاح علی ربیعی و مسعود کرباسیان بدون سکاندار رها شده اند، چنانچه انوشیروان بندپی پس از استیضاح علی ربیعی از مردادماه امسال سرپرستی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی را برعهده گرفته و پس از استیضاح مسعود کرباسیان وزیر پیشین اقتصاد در چهارم شهریورماه امسال نیز سیدرحمت الله اکرمی با حکم رئیس جمهور به سرپرستی این وزارتخانه انتخاب شد.

گزارش «فرصت امروز» از آرایش جدید کابینه دوازدهم را در ادامه می خوانید.

وزیران پیشنهادی روحانی را بشناسید

محمد اسلامی

رئیس جمهور در حکمی محمد اسلامی را به عنوان سرپرست «وزارت راه و شهرسازی» و رضا رحمانی را به عنوان سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منصوب کرده است. اسلامی متولد ۱۳۳۵ از اصفهان است . وی دانش آموخته مهندسی راه و ساختمان از دانشگاه دیترویت میشیگان آمریکا در سال ۱۳۵۸ در مقطع کارشناسی و همچنین کارشناس ارشد مهندسی راه و ساختمان از دانشگاه تولیدو اوهایو آمریکا در سال ۱۳۶۰ و MBA مدیریت جهانی هوانوردی مشترک دانشگاه رویال رودز کانادا و دانشگاه شریف در سال ۱۳۸۳ است.

اسلامی پیش از این معاون مهندسی و طرح های توسعه سازمان صنایع دفاع بزرگ(۱۳۷۴ ـ ۱۳۶۶)، مدیرعامل شرکت هواپیماسازی ایران(۱۳۸۲ ـ ۱۳۷۴)، قائم مقام سازمان صنایع هوافضا (۱۳۸۴ ـ ۱۳۸۳)، رئیس موسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی (۱۳۸۶ ـ ۱۳۸۳)، معاون امور صنعتی و تحقیقاتی وزارت دفاع (۱۳۹۶ ـ ۱۳۸۶)، معاون مهندسی پدافند غیرعامل وزارت دفاع و همزمان دبیر ستاد توسعه سواحل مکران (۱۳۹۳)، عضویت در شورای برنامه ریزی بنیاد مستضعفان به مدت ۳سال، عضویت در ستاد مرزهای کشور ـ وزارت کشور به مدت ۴ سال، عضویت در ستاد بحران کشور و کمیته دائمی سازمان پدافند غیرعامل، عضویت شورای عالی هواپیمایی کشور، عضو شورای عالی معماری و شهرسازی ایران، عضویت هیات امنای دانشگاه صنعتی اصفهان و شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان از سال ۱۳۸۵ ـ ۱۳۸۲، رئیس هیات مدیره شرکت ملی ساختمان وابسته به بنیاد مستضعفان از سال ۱۳۹۰ ـ ۱۳۹۱، رئیس هیات مدیره شرکت عمران و مسکن ایران (۱۳۹۵ ـ ۱۳۹۱)، عضو انجمن هوافضا ایران و عضویت در نظام مهندسی ساختمان بخشی از رزومه کاری اسلامی در سه دهه اخیر است.

رضا رحمانی

رضا رحمانی به عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت پس از شریعتمداری مطرح است، وی اکنون قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور تولید است. رضا رحمانی (زاده ۱۳۴۵ تبریز) پیشتر در ادوار هفتم، هشتم و نهم مجلس شورای اسلامی به عنوان نماینده تبریز در مجلس حضور داشت و در دوره نهم نیز ریاست کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی را برعهده داشت. رحمانی پیش از نمایندگی در مجلس، مدیرعامل شرکت آلومینیوم المهدی، همچنین مدیرکل بازرسی و مدیرکل اداری مالی استانداری آذربایجان شرقی را در کارنامه سیاسی و شغلی خود دارا بود. وی در رشته مدیریت استراتژیک دکترا گرفته است.

فرهاد دژپسند

در حالی مجلس آماده بررسی وزرای پیشنهادی رئیس جمهور برای چهار وزارتخانه می شود که بررسی ها نشان می دهد فرهاد دژپسند اقتصاددان ایرانی گزینه پیشنهادی سرپرست کنونی وزارت امور اقتصادی و دارایی است که با موافقت طیب نیا همراه شده است.

طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی در دولت یازدهم بوده است که کارنامه موفقی را در این دوره زمانی از خود به جای گذاشت. مرد ضد تورم ایران که پیش از تصدی وزارت امور اقتصادی و دارایی برای تئوری ها و برنامه هایش در حوزه تورم شهرت داشت، برای انتخاب وزیر امور اقتصادی و دارایی مورد مشورت رئیس جمهور قرار گرفت و گفته می شود گزینه پیشنهادی با تایید وی همراه شده است .

فرهاد دژپسند، دانشیار دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی دانشگاه شهید بهشتی است. روحانی در یکی از سخت ترین مقاطع تاریخ اقتصاد ایران در تاریخ در ۲۹ مهرماه ۱۳۹۷ وی را به عنوان وزیر پیشنهادی به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد. او معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه کشور در دولت یازدهم بوده و در حال حاضر رئیس مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری است.

دژپسند در دولت هشتم معاون برنامه ریزی اقتصادی وزارت بازرگانی بود و طی یک دوره یکساله (۴-۱۳۸۵) نیز معاونت تولیدی این سازمان برعهده او بوده است.

دانشیار دانشگاه شهید بهشتی در گرایش اقتصاد نظری از دانشگاه شهید بهشتی فارغ التحصیل شد و کارشناسی ارشد گرایش برنامه ریزی سیستم های اقتصادی را نیز از این دانشگاه گرفت. وی از دانشگاه آزاد اسلامی دکترا گفت و رساله دکترایش، عوامل مؤثر رشد اقتصاد ایران با تأکید بر نقش شاخص های توسعه انسانی بود.

محمد شریعتمداری

محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت دولت دوازدهم بود که ابتدای هفته استعفا داد و این وزارتخانه را ترک کرد. پیش ازاین گفته شده بود دولت در نظر دارد او را به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منتقل کند و بر همین اساس نام شریعتمداری روز یکشنبه نیز در فهرست ارسالی روحانی به مجلس آمده بود.

او وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت، معاون اجرایی رئیس جمهور در دولت یازدهم، وزیر بازرگانی در دولت اصلاحات، ریاست کمیسیون و هیات عالی نظارت بر سازمان های صنفی کشور، ریاست شورای عالی نظارت بر اتاق های بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران، عضو هیأت امنای دانشگاه مازندران و دانشگاه علامه طباطبایی، قائم مقام وزیر بازرگانی در دولت هاشمی و... بوده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی