سه شنبه, 18 آذر 1393 - 14:38

تایید 18 شرکت شیلاتی ایران از سوی روس‌ها

رییس سازمان شیلات کشور از تایید 18 شرکت شیلاتی توسط دامپزشکی روسیه خبر داد و گفت: با توجه به هماهنگی‌های صورت گرفته و سفر هیأت روسی به ایران، تا 20 روز آینده نخستین محموله محصولات شیلاتی ایرانی (میگو و قزل‌آلا) به این کشور صادر می‌شود.  حسن صالحی، معاون وزیر جهاد کشاورزی، در گفت‌وگو با ایسنا‌ اظهار کرد: با کمک سازمان دامپزشکی کشور و مذاکراتی که با مقامات روسیه داشتیم، درنهایت 18 شرکت شیلاتی ایرانی که داوطلب صادرات محصولاتشان به روسیه بودند به دامپزشکی روسیه معرفی شدند و درنهایت این شرکت‌ها به تایید سازمان دامپزشکی روسیه رسیدند و نام آنها در سایت این سازمان ثبت شد.  

وی با بیان اینکه تا 20 روز آینده نخستین محموله صادراتی ایرانی که عمدتا قزل‌آلا و میگو است، وارد بازار روسیه می‌شود، افزود: براساس توافقی که با مقامات روسی صورت گرفته، مقرر شده محصولات شیلاتی ایرانی که عمدتا به کشورهای اروپایی صادر می‌شود، خارج از توافقات و سیستم صادرات دیگر محصولات کشاورزی ایرانی به این کشور صادر شود، زیرا بسیاری از شرکت‌های شیلاتی ایرانی دارای کد اروپایی هستند و محصولات آنها به اتحادیه اروپا صادر می‌شود که روسیه نیز از این نظر قانونی دقیقا مشابه با اتحادیه اروپا دارد و از کشورهای اروپایی محصولات کشاورزی موردنیازش را وارد می‌کرد.  

صالحی ادامه داد: بر این اساس پیشنهاد کردیم روسیه اجازه دهد شرکت‌های شیلاتی که دارای کد اروپایی هستند، بتوانند راحت‌تر محصولات خود را به این کشور صادر کنند و در ادامه مقامات روسی این 18 شرکت داوطلب را مورد بررسی و تایید قرار دادند. 

رییس سازمان شیلات کشور گفت: فهرست شرکت‌های داوطلب برای صادرات به روسیه بسته نشده و هر شرکتی که دارای کد اروپایی باشد می‌تواند با مراجعه به سازمان دامپزشکی و در ارائه درخواست خود به جمع شرکت‌های صادر‌کننده محصولات شیلاتی به روسیه بپیوندد. به‌گونه‌ای‌که ابتدا باید درخواست این شرکت از سوی سازمان دامپزشکی ایران به روسیه ارسال شود و پس از تایید از سوی سازمان دامپزشکی روسیه می‌تواند به‌عنوان شرکت صادر‌کننده محصولات شیلاتی به این کشور شناخته شود. 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

با ما در ارتباط باشید

021.88895341

021.88895342

[email protected]

شبکه های اجتماعی